4p

A Széll Kálmán Terv és a konvergencia jelentés ismertetése óta a külföldi piacok eltökéltnek látják a magyar kormányt, hogy radikális lépéseket tegyen, belföldön azonban a választók kezdik látni, hogy a bejelentett intézkedések nem feltétlenül előnyösek számukra rövid távon, ezért romlik a kormány belföldi megítélése - hangzott el egy szerdai sajtóbeszélgetésen.

Fokozatosan gyorsuló növekedést, lassuló inflációt és javuló pénzügyi folyamatokat jeleznek előre a Takarékbank szakemberei - hangzott el a cég szerdai sajtóbeszélgetésén. A szakemberek elismerik, hogy az átlagnál valamivel optimistábbak, azonban szerintük a német konjunktúra alátámasztja a növekedési kilátásai megalapozzák a 3 százalék feletti növekedést.

Meggyőzte a konvergencia program az elemzőket

A magyar CDS-felár elmúlt hónapokban tapasztalt csökkenése nagyrészt annak volt köszönhető, hogy a Széll Kálmán Terv és a konvergencia program ismertetése után a nemzetközi befektetők eltökéltnek tartják a kormányt arra, hogy radikális lépéseket tegyen - vélekednek a Takarékbank elemzői. Belföldön azonban a választók kezdik látni a csomag hatásait, kezdik érezni, hogy ezek az intézkedések nem feltétlenül előnyösek számukra rövidtávon - teszik hozzá.

"A fentiek miatt látunk megvalósítási kockázatokat, kérdés, hogy látva a nehézségeket, eltökélt marad-e a kormány" - emelte ki Oszlay András, a Takarékbank vezető elemzője. A szakember szerint az már nyilvánvalóan látszik, hogy az átalakítások vesztesei azok lesznek, akiknek egyébként is a legalacsonyabb a teherbíró képességük. Emögött az a hátsó szándék lehet a kormány részéről, hogy azt a réteget hozzák helyzetbe, amelyik hozzá tud járulni a belső megtakarításokhoz.

"Önmagában a Széll Kálmán Terv megjelenése után nem lettünk volna ennyire optimisták, ott még több kockázat látszott. Azóta viszont a konvergencia programban további részletek jelentek meg, melyek meggyőztek minket arról, hogy a kormány mindent megtesz azért, hogy a csomag minél nagyobb része teljesüljön a gyakorlatban is, sőt szükség esetén nagyobb vágásra is készek" - emelte ki Oszlay.

A Takarékbank szakembere szerint hiába kedvező jelenleg hazánk megítélése, amíg az adósságunk csak kicsivel jobb az eurózóna perifériális államainál, addig nem várhatunk pozitív lépéseket a hitelminősítőktől. Ha beválik az előrejelzésük és a tavalyi 80 százalékról az idei év végére 75 százalékra csökken a GDP-arányos államadósság, akkor az talán már elég erős jelzés lehet, 2011-ben azonban még nem várnak konkrét lépéseket a hitelminősítőktől. "Döntő kérdés lehet, mennyire sikerül stabilizálni az adósság pályáját és a költségvetési egyenleg csökkenését" - mondta Oszlay András.

Németország húz minket is

A Takarékbank szerdán bemutatott elemzése kiemeli, hogy a Széll Kálmán Terv akkor válik eladhatóvá, hitelessé, ha beindul a növekedés is. Éppen ezért az elmúlt évekkel ellentétben nem a hiány leszorítására kell törekedni, hanem meg kell teremteni annak feltételeit, hogy kinőjük a hiányt. A szakemberek az idei évre 3 százalékos, 2012-re pedig 3,6 százalékos GDP-növekedést tartanak elképzelhetőnek, ami elsősorban a német konjunktúrának, bizonyos bázishatásoknak és néhány nagyberuházásnak lesz köszönhető.

A háztartások fogyasztása az idei 1,7 százalék után jövőre 2,3 százalékkal növekedhet, míg a beruházások idén 3,5, 2012-ben pedig 6,5 százalékkal lódulhatnak meg. Utóbbi esetében főleg a nagy autóipari beruházások dobják meg a beruházásokat, ez még nem jelenti automatikusan azt, hogy tartósan ilyen magas marad a növekedés.

Az elemzők szerint a költségvetés egyenlege az idei 2 százalékos többlet után jövőre 2,7 százalékos hiányt mutathat, a jelenleg ismert intézkedések alapján eltökéltnek tűnik a kormány a 3 százalék alatti hiánycél tartása mellett.

A munkaerőpiacon azonban csak lassú javulásra számítanak a Takarékbank elemzői. "A tervezett jelentős számú munkahely megteremtése nem fog menni egyik napról a másikra, egyelőre a válságban elveszett munkahelyek újratermelése sem sikerült. Ráadásul a kormány lépéseinek köszönhetően az inaktívak egy része várhatóan visszatér majd a munkaerőpiacra, ha ők nem találnak munkát, akkor a munkanélküliek táborát gyarapítják majd" - mondta Oszlay András.

Az előrejelzés szerint a GDP-arányos államadósság az idei év végére 75 százalékra csökken a tavalyi 80 százalékról, ez egyrészt a nyugdíjpénztári vagyonnak, másrészt a nemzetközi hitelcsomag törlesztésének, harmadrészt pedig az erős forintnak lesz köszönhető. A hazai deviza a várakozások szerint 263-267 közötti sávban mozoghat középtávon. A frankban azonban további erősödési potenciált látnak az elemzők, mivel az alpesi valuta egészen addig menekülődeviza maradhat, amíg fennállnak az eurózóna perifériális országaival kapcsolatos aggodalmak.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!