3p

Tovább gyorsulhatott, de valószínűleg tetőzött is az infláció szeptemberben Magyarországon, vélekednek a Goldman Sachs elemzői.

A Goldman Sachs 6,3 százalékos tizenkét havi inflációt valószínűsítettek szeptemberről az augusztusban mért 6 százalék után. Véleményük szerint a szeptemberi inflációs adatsor "rálátást enged" majd arra, hogy a legutóbbi globális nyersanyag-áremelkedések milyen mértékben szűrődtek át a magyarországi fogyasztói árakba.

A GS szerint e külső sokkok átszűrődési mértéke a forrástól függően különböző. A magasabb olajárak a cég kutatási eredményei alapján gyorsabban megjelennek a fogyasztói árszintben, az élelmiszerek drágulásának hatása ugyanakkor kevésbé erőteljes, viszont tartósabb.

A Goldman Sachs szerint a gazdaságban meglévő kapacitásfelesleg korlátozhatta a külső inflációs nyomás érvényesülését. Ám ez a tényező sokkal erőteljesebb dezinflációs hatást gyakorolt a térség gazdaságai közül például Csehországban, mint Magyarországon, mivel a magyar gazdaság válság okozta, tartós kibocsátási kapacitásveszteségei miatt az ársokkok és a korábbi adóemelések átszűrődése nagyobb arányú és hosszabb ideig hat.

A tartós kibocsátási kapacitásveszteség azt jelenti, hogy az adott gazdaságban alacsonyabb a potenciális kibocsátás, és így kisebb az esetleges negatív kibocsátási rés.

A kibocsátási rés a még inflációs kockázat nélkül elérhető, hosszú távra számított növekedési lehetőség és a tényleges teljesítménynövekedés különbsége. A pozitív kibocsátási rést a közgazdaságtan általában inflációveszélyesnek tartja, a negatív kibocsátási rés kialakulása - vagyis amikor a valós teljesítménynövekedés elmarad a hosszú távon lehetségestől - azonban erőteljes dezinflációs tényező, sőt deflációs kockázatot is jelenthet.

Mindezek alapján a Goldman Sachs azt jósolja, hogy szeptemberben tetőzhetett az éves összevetésű infláció Magyarországon. A ház szerint a forint legutóbbi erősödése korlátozni fogja a külső ársokkok hatását, és a belépő éves bázishatások miatt - tekintettel az idei év eleji adóemelésekre - 2013 elejétől már az infláció markánsabb lassulására lehet számítani.

A GS szerint a magyarországi inflációs ütem 2013 végéig így is a jegybank 3 százalékos célja felett marad. A monetáris politika szempontjából azonban ennek most "másodlagos a jelentősége", és az erősebb forint, valamint az alacsonyabb kötvényhozamok és CDS-árazások növelik a további jegybanki kamatcsökkentések valószínűségét az idei negyedik negyedévben, sőt "azon túl is".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!