3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Annak ellenére, hogy a jövő héten Budapestre érkezik tárgyalni a Valutaalap delegációja, közel sem biztos, hogy megállapodás is lesz - véli az Eurasia Group londoni szakembere. Az elemző szerint csökkent a megegyezés esélye a gazdasági bizonytalanság és a kormány népszerűségének lemorzsolódása miatt.

A gazdasági bizonytalanságok és a népszerűségvesztés miatt a magyar kormány olyan intézkedéseket hozott az utóbbi időben, melyek csökkentik egy IMF-megállapodás esélyét - véli Mujtaba Rahman, az Eurasia Group londoni elemzője. "A tárgyalások megkezdése ellenére a magyar kormány továbbra is különös, nem konvencionális politikát folytat, ami nem illeszkedik a most kezdődő egyeztetések szellemiségéhez" - emeli ki csütörtöki kommentárjában az Eurasia szakértője.

Rahman szerint a tranzakciós illeték MNB-re való kiterjesztése és a 2013-ra meghirdetett Munkahelyvédelmi Akcióterv rontják a magyar költségvetési kilátásokat, ez pedig továbbra is fenntartja majd a meglévő bizalomhiányt a magyar kormány és a nemzetközi szervezetek között. A pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatban a jegybank korábban úgy nyilatkozott, hogy az sérti az intézmény függetlenségét, ráadásul a 100 milliárdos tervezett bevétel csak átmenetileg jelentkezik, mivel az MNB veszteségét 2014-ben a költségvetésnek kell pótolnia. A lépés kapcsán ismét kiéleződött a feszültség a nemzeti bank és a kormány között azok után, hogy az új jegybanktörvény hét hónapig akadályozta a tárgyalások megkezdését az IMF-fel, mire végül a vártnak megfelelően sikerült módosítani a jogszabályt.

Az Eurasia Group elemzője szerint a nemzetközi szervezetek a tárgyalásokon módosításokat fognak kérni a tranzakciós illetékben, a 2013-as költségvetésben, emellett ingatlan- és vagyonadó kivetésére kérhetik a magyar kormányt. Emellett terítékre kerülhet az egykulcsos személyi jövedelemadó kérdése, melyet szintén módosítani akar majd az IMF - írja Rahman.

Az elemző szerint az Orbán-kormánynak nagyon szűk a mozgástere, hogy teljesítse a fenti feltételeket, ugyanis egyre közelebb kerülünk a 2014-es választásokhoz, a kormánypárt népszerűsége pedig már most is csökken. "Mindez azt jelenti, hogy a magyar kormány nem akar megállapodni a nemzetközi szervezetekkel, csak akkor, ha enélkül nagyon kicsi, vagy egyáltalán semennyi esélye nem marad a túlélésre" - véli az Eurasia elemzője.

Az elmúlt napokban a magyar kormány részéről is több nyilatkozat elhangzott az IMF-tárgyalások várható témáiról, azonban a legtöbb kérdésben valóban nehéz lehet a megegyezés. Az egykulcsos személyi jövedelemadóval kapcsolatban maga Orbán Viktor nyilatkozott úgy, hogy nincs lehetőség annak módosítására, míg péntek reggel Varga Mihály, a tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter mondta egy tévéinterjúban, hogy az ingatlan- és vagyonadó kérdésében a kormány nem hajlandó engedni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!