3p

Vasárnap lehullt a lepel: a kormánypártok megállapodtak az egészségbiztosítás átalakítását érintő biztosítási rendszerben. Öt-hét darab, többségi állami tulajdonú, regionális pénztár alakulna januártól, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár pedig pár éven belül megszűnne. Mfor.hu háttér.

Gigantikus a hiány, ezermilliárdos a piac (Táblázat)

Hosszú távon halott a mostani rendszer

Abban nagyjából egyetértenek a szakértők, hogy jelenlegi formájában hosszú távon nem maradhat fenn az egészségbiztosítás rendszere. Összességében az állam a GDP 7,8 százalékát (nagyságrendileg 1800 milliárd forintot) költ az egészségügyre. Bizonyos költések, így például a gyógyszerkiadások az elmúlt tíz évben drasztikus mértékben nőttek.

Míg 2000-ben az átlagos ár dobozonként 905 forint volt, tavaly már 1586 forint kiadást jelentett az államnak egy doboz gyógyszer - mondta Mihályi Péter közgazdász, az Államreform Bizottság tagja egy, a közelmúltban megrendezett konferencián. Ez a drasztikus, 75 százalékos kiadásnövekedés nem magyarázható önmagában az inflációs árnövekedéssel, sokkal inkább a pazarló és át nem gondolt receptírási gyakorlattal - állította Mihályi Péter.

Feneketlen zsák

A gyógyszerkassza persze nem az egyedüli oka a problémának, csupán egy jelzés értékű eleme. A gyógyszerkiadások növekedése egyébként a teljes kiadási kosáron belül is egyre inkább nő: az ezredfordulón még csak a GDP 1,1 százalékát tette ki, tavaly viszont már az 1,6 százalékára rúgott.

Ennél is aggasztóbb az egészségbiztosítási és a nyugdíjalap hiánya: 1995-ben még csak a GDP egy százalékát tette ki a két alap hiánya, tavaly viszont már a hét százalékát. Vagyis addig nincs sok értelme érdemben a hiány csökkentéséről beszélni, ameddig ilyen mértékű feneketlen lyukak tátonganak a költségvetésben - szögezte le Mihályi Péter.

A spórolásnak köszönhetően még pozitív az egyenleg, de az alap hiánya megmarad: ezt pótolja a 370 milliárdos költségvetési hozzájárulás

Hatalmas piac kockázatokkal

Kérdés persze, hogy megoldja-e ezeket a problémákat az új pénztári rendszer. Az biztos, hogy az Államreform Bizottság hisz a magánbiztosítók versenyében, mert így minden szereplő arra lesz kényszerítve, hogy a lehető legmagasabb szintű szolgáltatást nyújtsa a lehető legalacsonyabb ráfordítás mellett.

A magánbiztosítókat minden kétséget kizáróan csábítja majd a hatalmas piac: becslések szerint az egészségügynél ezermilliárdos piacról beszélhetünk. Kérdés azonban, kinek lesz kedve és bátorsága olyan társaságokba horribilis mértékű tőkét bevinni, amelyek többségi tulajdonosa az állam.

F. Szabó Emese

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!