2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nemzetközi Valutalap (IMF) őszi előrejelzésében Élénk tevékenység, fokozódó egyensúlytalanság alcímmel közöl értékelést és előrejelzést a feltörekvő európai országokról, a balti, a közép-és kelet-európai, illetve a dél-európai régió országairól. A szervezet szerint Magyarországon a növekedési ütem továbbra is elmarad majd a régió többi részéhez képest.

Az IMF jelentésében megállapítja, hogy az európai feltörekvő térségben az új termelőkapacitások létesítésére, a befektetésekre, a személyi jövedelmek növekedésére alapozva az idei év első felében is gyors volt (5,8 százalékos) a növekedési ütem, és alig maradt el a múlt évi 6,3 százalékos GDP növekedési ütemtől.

A térség egészére az IMF jövőre 5,2 százalékos GDP-növekedést vár, az inflációt az idei évre 5,1, jövőre 4,1 százalékra prognosztizálja, míg a folyó fizetési mérleg hiányát a GDP százalékában az idei évre -7,3, jövőre -7,5 százalékra jósolja.

Magyarország esetében a növekedési ütem a szervezet előrejelzése szerint idén 2,1, jövőre 2,7 százalékos lesz. Az árak a múlt évi 3,9 százalékkal szemben az idén 7,6, jövőre 4,5 százalékkal emelkedhetnek, míg a fizetési mérleg hiánya (a GDP százalékában) a tavalyi -6,5 százalékról az idén -5,6 százalékra, jövőre pedig -5,1 százalékra javulhat. "Magyarországon a növekedési ütem továbbra is elmarad a régió többi részéhez képest, ami a pénzügyi stabilizáció hatását tükrözi" - olvasható.

A jelentés szerint a térség gyors növekedését "fokozódó aggodalmak kísérik a növekvő külső egyensúlytalanság és a Baltikum, valamint Dél-és Délkelet-Európa túlfűtöttsége miatt". 

A közép-európai térségben kedvezőbb a gazdaságok külső pozíciója, mivel a folyó fizetési mérleg hiányát ellenőrzés alatt lehetett tartani a külföldi működőtőke beáramlása révén - hangsúlyozzák a jelentésben.

A  jelentős külső egyensúlyhiánnyal bíró országok, mint a Baltikum államai, Románia és Bulgária a külső finanszírozás növekvő költségeivel szembesülnek a közelmúlt pénzpiaci zavarainak hatására - állapítja meg az IMF.

A jelentésben a magyarországi konszolidációról nem közölnek részletes értékelést. "A stabilizációs terv megvalósítása elsődleges feladat marad azokban az országokban, például Csehországban, Magyarországon és Lengyelországban, ahol hosszabb távon aggodalmat okoz a pénzügyi fenntarthatóság” - olvasható még az IMF dokumentumában.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!