3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lesújtó képet mutat a nyugdíjasok életszínvonaláról a KSH idősek világnapja alkalmából kiadott jelentése, annak ellenére, hogy a nyugdíjak az átlagbérekhez képest jobban őrizték értéküket.

Az elmúlt évek átlagos nyugdíjfolyósításait elemezve kiderül, hogy Orbán Viktor nem a levegőbe beszélt, amikor azok reálértékének megőrzését tűzte ki célul. Mivel az alkalmazásban állók nettó átlagkeresete nem követte ezt a növekményt, az olló a két összeg között (bérek, nyugdíjak) folyamatosan záródott az elmúlt években.

Bár a fizetések és a nyugdíjak értéke látszólag követi egymást - előbbi szezonális kilengéseket (pl. év végi bónuszok) leszámítva folyamatosan, utóbbi pedig évente lépcsőzetesen nő - a kettő hányadosa már megmutatja a trendeket. Míg 2010 januárjában az átlagos folyósított nyugellátás összege az alkalmazásban állók nettó átlagfizetésének 66 százalékát tette ki, ez az arány 2014 tavaszára 72 százalékra nőtt. A grafikonon pirossal a nettó átlagbérek változását, zölddel pedig a  nyugdíjakét jelöltük.  A trendvonal a kettő hányadosának változását mutatja „kisimítva”.

Ha megvizsgáljuk a nyugdíjak és az alkalmazásban állók havi nettó átlagkeresetének éves reálváltozását – előbbit a nyugdíjas inflációhoz, utóbbit az átlagos pénzromlás üteméhez – akkor szintén kitűnik, hogy előbbiek az elmúlt 3,5 évben jobban tartották értéküket, sőt növelték azt. 2011 januárja óta mindössze egy olyan hónap volt, amikor a nyugdíjak reálértéke csökkent az előző év hasonló hónapjához viszonyítva, mialatt a fizetések lényegében a teljes 2012-es évet a negatív tartományban „töltötték el”.

Ezek alapján azt gondolhatnánk, hogy a magyar nyugdíjasok életszínvonala magas. A valóság ugyanakkor azt, hogy tavaly az egyedülálló 65 év felettiek 80 százaléka nem engedhetett volna meg magának egy 1 hetes üdülést, 70 százalékuknak gondot okozott volna egy váratlan kiadás fedezése, több mint 40 százalékuk pedig nem tudott minden másnap húst vagy halat enni. A fűtési költségek kigazdálkodása minden ötödik nyugdíjasnak okozott gondot - derül ki a KSH adataiból.

Ezzel szemben a statisztikai hivatal 2012-es adatai szerint a 65 év felettiek személyes célú kiadásai évi 950 ezer, vagyis havi 79,1 ezer forintot tett ki, 16 százalékkal többet, mint az átlagos 816 ezer (havi 68 ezer). Ennél csak a gyermektelen háztartások 1,19 milliós (havi 99,1 ezer) kiadása volt magasabb. A nyugdíjas háztartások az átlagnál több mint kétszer többet költöttek egészségüggyel kapcsolatos kiadásokra, de a lakásfenntartásra és berendezésre összesen 34 százalékkal, élelmiszerre, italra, dohányárura 24 százalékkal többet adtak ki az országos átlagnál. Az is tény ugyanakkor, hogy a nyugdíjasok jövedelmi különbségei jóval mérsékeltebbek az alsó és a felső jövedelmi ötödben: 2,8-szoros az aktívak 4,5-szörös különbségével szemben.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!