3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A forgalomban lévő készpénz mennyiségének növekedését tökéletesen visszajelzi az MNB negyedéves pénzforgalmi statisztikája, amely szerint imádunk kártyával pénzt felvenni.

Az idei második negyedévben ismét nőtt a kártyás készpénzfelvételek száma és különösképpen emelkedett annak értéke éves bázison – derül ki az MNB pénzforgalmi statisztikájából.

Míg tavaly április és június között 26,8 milliószor vettünk fel pénzt, összesen 1574 milliárd forintot, idén már 27,5 millió tranzakciót bonyolítottunk és 1711 milliárdot vettünk ki. Mivel a pénzfelvételek száma kisebb mértékben nőtt, mint a felvett összeg, ez azt jelenti, hogy egyszerre átlagosan többet vettünk ki. Tavaly a második negyedévben 60 753 forintot, idén pedig 62 180-at.

Ezt jól mutatja a következő grafikon.

A készpénzforgalom emelkedésének okai nagyon prózaiak:

  • Egyrészt több pénzünk van. A gazdaság növekszik, a bérek nőnek és a devizahiteles elszámolás következtében is többszáz milliárd forint került a lakossághoz.
  • Nő a kiskereskedelmi forgalom, többet költünk.
  • A banki kamatok még soha nem voltak ilyen alacsonyak, tehát lekötni egyre kevésbé éri meg.
  • Az ATM-es pénzfelvétel 150 ezer forintig ingyenes.

Ahogy az a lenti grafikonon is látszik, a felvett pénz mennyiségének növekedési üteme 2013 első féléve óta folyamatosan gyorsul. Így nagyon úgy tűnik, hogy sokan kihasználva az ingyenességet, egyre több készpénzt visznek ki a bankokból. Ez a tendencia semmiképpen nem üdvözítő: egyrészt a készpénzforgalom kevésbé követhető, kedvez a feketegazdaságnak, másrészt nem is biztonságos otthon vagy magunknál tartani nagyobb mennyiségű készpénzt.

Szerencsére nem csak a pénzfelvétel, de a kártyás fizetés is egyre népszerűbb. A második negyedévben 18,4 százalékkal többször fizettünk kártyával a fizikai elfogadóhelyeken (boltokban), amely 93 millió tranzakciót jelent. Maga az összeg 621,2 milliárd, 17,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban, ugyanakkor töredéke annak, amennyit felveszünk készpénzben.

Egyre jobban bízunk a netes vásárlásban is. A hazai és külföldi rendelések összértéke 29,6 százalékkal 95,1 milliárdra nőtt, míg a tranzakciók száma 8,6 millió lett a tavalyi 6,6 helyett. Ezt a növekedést egyébként visszajelzi a KSH kiskereskedelmi statisztikája is.

Egyre kevesebb számlánk van

A banki szolgáltatások drágulása következtében 2013 óta csökken a hazai forintszámlák száma. Most a második negyedévben is csökkenést mért ugyan az MNB, de ez jóval kisebb mértékű, mint korábban. A negyedév végén ugyanis 9,3 millió forintszámlát vezettünk, amely mindössze 2 ezerrel kevesebb, mint március végén. Korábban több 10 ezres megszűnések voltak jellemzőek.

Ezzel ellentétes folyamat, hogy a fizetési kártyák száma 34 ezerrel 8,9 millióra emelkedett megtörve az elmúlt időszak csökkenő trendjét. Ezen belül az érintésnélküli fizetésre alkalmas plasztiklapok aránya már közelíti az 50 százalékot.

Összességében tehát a hazai pénzügyi kultúrában továbbra is kétirányú folyamatok játszódnak le: egyfelől nő a készpénzhasználat, másrésztől viszont szívesen vásárolunk kártyával és rendelünk az internetről is.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!