3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az S&P hitelminősítő (naná), hogy változatlanul hagyta a magyar adósság besorolását és még a kilátáson sem változtatott.

Standard & Poor's (S&P) hitelminősítő pénteken vizsgálta felül Magyarország besorolását, ennek során még a kilátáson sem változtatott. A döntés a Moody's két héttel korábbi lépése után valószínűleg keveseket lepett meg, a hitelminősítő magyarázata viszont finoman szólva is érdekes.

Sok mindenben igazuk van, már ami a tényeket illeti, például:

  • A mérlegalkalmazkodási folyamat fő tényezője a bankok külső - elsősorban tulajdonosi - hiteleinek törlesztése volt.
  • Emellett 2014 óta, az önfinanszírozási program keretében a kormány csökkentette a külső adósságok kibocsátását, és a hangsúlyt a hazai adósság-kibocsátásra helyezte át.
  • Tavaly a magyar folyómérleg-egyenleg a hazai össztermék (GDP) 5 százalékának megfelelő többlettel zárt; ez a visegrádi csoporton belül a legmagasabb volt.

Csak a tisztán látás érdekében tesszük hozzá, a bankok - ahogy esetleg az indoklásból kiolvasható lenne - nem jószándékból fizették vissza tulajdonosi hiteleiket, hanem mert alkalmazkodtak a szabályozói környezet változásához. Nevezetesen ahhoz, hogy már nincs szükségük euró forrásokra, hiszen megszűntek devizás eszközei, vagyis a lakossági frankhitelek. A forintosítást követően a magyar bankrendszer, ahogy az stabilitási szempontból kívánatos, belső forrásokat, megtakarításokat közvetít.

Az indoklás a jövőbeli megállapításai közül több viszont minimum egy oltári nagy blődség. Az S&P szerint ugyanis:

  • Még az általa vártnál esetleg gyorsabb államháztartási deficitcsökkentés esetén sem tartja valószínűnek, hogy a GDP-arányos nettó államadósság-ráta 2019-re 60 százalék alá csökken.
  • Az olyan kulcsintézmények, mint például az MNB egyre növekvő átláthatatlansága miatt romlik annak a lehetősége, hogy a pénzügyi szektoron kívüli és belüli jövőbeli kockázatokat átláthassák.
  • A monetáris politika rugalmasságában is gyengülést érzékelnek, ami potenciálisan megakadályozhatja a jegybankot az inflációs célkövetés teljesítésében. A jegybank swap-ügyleteken keresztül keletkezett kamatkockázata visszatartóerő lehet a kamatemelésnél szükség esetén.

Nem az elsőre, és nem is a második pontra gondolok. Az elsőnél korábban sem igazán sikerült minden tényezőt pontosan belőniük (pénzforgalmi hiány, kamatpálya, GDP-növekedés, GDP-deflátor), így ennek megfelelően általában félresiklottak a számítások (és nem csak nekik). Az MNB egyre növekvő átláthatatlanságát pedig az alapítványi adatok titkosítása miatt még akár el is fogadhatjuk.

És tulajdonképpen még abban is igazuk van, hogy a swap-ügyletek kamatkockázata a jegybanki eredményre visszatartóerő lehet kamatemelésnél. DE könyörgöm, egy olyan jegybanki vezetésnek, amely nem akar százmilliárdos jegybanki veszteséget okozni, a kamatemeléseknek swap-ügyletek nélkül is visszatartó erőnek kellene lenniük. A kamatemelés miatt ugyanis a nemzetközi tartalékokat finanszírozó banki betétekre közvetlenül nagyobb kamatot kell fizetniük, míg a nemzetközi tartalékokra, amelyek jó minőségi állampapírokban vannak (német, amerikai, stb.) körülbelül nulla kamatot kap. Vagyis, ahogy emeli az MNB a kamatot, úgy nő a kamatvesztesége. SWAP-októl függetlenül.

Így a jegybank csak egyet tud tenni: a stabilitási szempontok figyelembevételével csökkentei a bankok MNB-nél parkoltatott pénzét, hogy a kamatozó állomány, amelyet finanszíroznia kell, mérséklődjön. A swapok alkalmazásával tulajdonképpen ez történt, vagyis csökkent a kamatozó állomány, így egy jövőbeli kamatemelés is kisebb veszteségekkel járna.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!