3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Többször is megfogalmazták már azt a célt a kormány tagjai, hogy 5 millió foglalkoztatott legyen Magyarországon. Hiába azonban az optimizmus, belátható időn belül maga a kormány sem látja ezt elérhetőnek.

Orbán Viktor számos alkalommal megfogalmazta már egyik legfőbb munkaerőpiaci célját, legyen 5 millió adófizető (foglalkoztatott) magyar az országban. 2013-ban még azt mondta: akkor lesz biztonságban a magyar gazdaság, ha elérjük ezt a számot a munkalapú rendszer felépítésén keresztül. Egy évvel később úgy gondolta, majd akkor lesz a magyar társadalom olyan állapotban, amit meg kell tartani, ha elérjük az 5 millió adófizető dolgozót.

Addig bőven van még mit csinálni, a helyzetet pedig nem könnyíti meg, hogy újabb problémát kell megoldani a cél felé vezető úton. Az egyre inkább fokozódó munkaerőhiányt, melynek enyhítése részben a földrajzi eltérések, részben pedig a kereslet és a kínálat különbözősége miatt nem egyszerű feladat.

A sokat hangoztatott célt maga a kormány sem tartja belátható időn belül elérhetőnek, egy év alatt pedig nem is lett sokkal optimistább a kérdésben - derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium év végén közzétett makrogazdasági prognózisából. Ez alapján biztosan kijelenthetjük:

az április újraválasztás esetén még a 2022-es választásokra sem fogja tudni elérni célját a kormány.

2016 végén a 2016-2020 közötti időszakban átlagosan évi 1,58 százalékos foglalkoztatás-bővüléssel számoltak, amiből a tavaly év végén összeállított, 2017-2021-re vonatkozó prognózisban 1,1 százalék lett.

A kivetítési horizont végére, 2021-re 4,596 millió foglalkoztatottat kalkulált az NGM a legfrissebb előrejelzésében. Abban az esetben, ha ez konzervatív becsléssel készült prognózis, még akkor túlságosan távolinak tűnik az 5 milliós dolgozói létszám elérése. A 2021 utáni időszakra is fenntartva az átlagos évi 1,1 százalékos bővülést,

csak 2029-ben érhetjük el az 5 milliós létszámot.
A narancssárga jelölős adatok az mfor becslései

Visszatérve a friss prognózisra, a kivetítési horizont végéig 244 ezer fős létszámbővülést prognosztizálnak a tárca szakemberei. Tekintve, hogy a legutóbbi adatok szerint 177 ezer munkanélküli, majdnem ugyanennyi közmunkás van a piacon, plusz rajtuk kívül 130 ezer biztosan munkára fogható inaktív személy is van, különösebb erőfeszítés nélkül is teljesíthetőnek tűnik az előrejelzés.

Igaz, az inaktívakat vissza kell csábítani a piacra, a munkanélküliek és a közmunkások esetében pedig a keresletet összhangba kell hozni a kínálattal, amihez azonban mindenképpen szükséges felpörgetni az átképzéseket. Fontos azonban azt is megjegyezni, hogy a munkanélküliek és a közmunkások létszámának 0-ra csökkentése teljesen irreális elképzelés lenne, már csak azért is, mert Orbán Viktor pár évvel ezelőtt a teljes foglalkoztatottság egyik fokmérőjeként is 150 ezer munkanélküli létszámot határozott meg.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!