4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Negatív figyelőlistára helyezte hazánkat az egyik nemzetközi minősítő, ezzel egy esetleges leminősítést helyezett kilátásba. A cég szakemberei elsősorban az IMF-tárgyalások megszakadásával indokolták a döntést, szerintük a bizonytalanság nem kedvez hazánknak, így könnyen elveszíthetjük "Baa1" besorolásunkat.

Alig hagyta itt az IMF és az Európai Unió delegációja hazánkat, napokon belül a hitelminősítők is reagáltak a hírre: a Moody's Magyarország "Baa1" minősítésének rontását helyezte kilátásba a tárgyalások megszakadása miatt. A hírre a forint azonnal reagált: néhány perc alatt 285 fölé ugrott az euró árfolyama.

A forint és a tőzsde azonnal reagált

A bejelentés után nem sokkal 285,74 forintot kellett adni egy euróért a bankközi devizapiacon, ami nagyjából egy százalékkal magasabb volt a csütörtöki szintnél. A dollárral szemben 221,61-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frankért 212,23 forintot kellett adni. 

A bejelentés után a tőzsde is megingott kicsit, azonban hamar újra felfelé kezdett kapaszkodni, így délelőtt a BUX index csütörtöki záróértéke körül állt.

Csütörtökön lényegében biztossá vált, hogy hazánk nem köt új megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal, Orbán Viktor miniszterelnök ugyanis kijelentette, hogy a jelenlegi hitelcsomag októberi kifutása után nincs tovább dolgunk a szervezettel.

A Moody's elemzői éppen a pénzügyi bizonytalanságot és a tárgyalások körüli huzavonát említik elsődleges okként a negatív figyelőlista kapcsán. A cég a Baa1-es országminősítés várható lerontása mellett a banki devizaalapú betétekre vonatkozó Baa1-es besorolási plafont is csökkentheti arra hivatkozva, hogy nőtt a devizabetétek befagyasztásának kockázata.

Hazánk Baa1-besorolása mellett eddig is negatív kilátást fogalmazott meg a Moody's, azaz benne volt egy leminősítés a pakliban. A mostani figyelőlistára helyezés azonban még egy fokozattal negatívabb jelzés. A cég elemzői szerint Magyarország kilátásai a jövőben attól függhetnek, hogy a kormány elkötelezett lesz-e a reformok mellett.

A hitelminősítő szakemberei rengeteg bizonytalanságot látnak a magyar költségvetéssel és a gazdasági pályával kapcsolatban, a közleményben az olvasható, hogy a magyar gazdaság legfőképpen a magán- és az állami szektor eladósodottsága miatt sebezhető. A cég szerint a leminősítés egy fokozatot jelenthet. A devizapiaci kereskedők szerint a nemzetközi hitelminősítő a leminősítés kilátásba helyezése után azt meg is lépi majd.

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot. Az S&P tavaly negatívról stabilra javította a magyar osztályzat kilátását, az előző kormány által tett költségvetési konszolidációs erőfeszítések eredményeire hivatkozva. A Fitch negatív kilátást tart érvényben a magyar besorolásra.

Hétfőn már figyelmeztettek

A Moody's szakemberei a hét elején már egy elemzésükben kifejtették, hogy az IMF-tárgyalások megszakadása rossz hír, mivel növelheti a volatilitást a piacon. 

A hitelminősítő Magyarországért felelős elemzője telefonon nyilatkozott a Bloombergnek, Dietmar Hornung azt emelte ki, hogy hazánk magas adóssága miatt emelkedhetnek a finanszírozási költségek. Akkor még a szakember úgy nyilatkozott, hogy fenntartják hazánkkal kapcsolatban a Baa1 besorolást negatív kilátással.

Hornung a hét elején még arra számított, hogy a magyar kormány ősszel újrakezdi a tárgyalásokat a nemzetközi hitelezőkkel, és az önkormányzati választások után megállapodnak a felek. Ezért is lehettek fontosak Orbán Viktor tegnapi szavai, a miniszterelnök ugyanis lényegében elismerte, hogy hazánk nem is törekszik majd a megállapodásra az IMF-fel, csak az Európai Uniót tekinti tárgyalópartnernek. 

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!