3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kis- és középvállalkozások alapvetően (60-70 százalékban) támogatásokból fedezik beruházásaikat, és ezen uniós csatlakozásunk sem változtatott sokat. Annak ellenére, hogy a bankok igyekeznek kielégíteni a finanszírozási igényeket, a statikák szerint a hazai vállalkozások jelentős része hitel nélkül gazdálkodik.

(Mfor-montázs)

A kkv-k számára a fejlesztéshez szükséges pénzeszközök megszerzése időnként nehezebb és költségesebb, mint a nagyvállalatok hitelhez jutása, és ehhez jön még a nagyobb a kockázat is. Fazekas Zsolt, az Euronics üzletlánc alapítója rávilágított arra, hogy vállalatuk éppen az eladósodás elkerülése végett nem vesz fel hitelt. Sikerük titka a megfelelő vállalati stratégia, amelynek egyik legfontosabb pillére a korrekt üzleti magatartás és a megfelelő kommunikáció.

Tény azonban, hogy a kisebb cégek sokkal nehezebb helyzetben vannak, mint a multinacionális vállalatok, hiszen nekik maguknak kell megtanulniuk mindazt, amit a nagyvállalatok vezetői készen kapnak, és ez vonatkozik a megfelelő hitelfelvételi lehetőségekre is.

Visszaveti a hitelfelvételi kedvet az is, hogy a bankok nem tudják garantálni a lejáratig a fix kamatot, mutatott rá Salamon László, kecskeméti vállalkozó. „Ha valaki például svájci frankban veszi fel a kölcsönt, miközben a forint árfolyama romlik ehhez képest, akkor nagyon könnyen csődbe mehet” – tette hozzá a cégtulajdonos.

Mások ellenben azért idegenkednek a kölcsönigényléstől, mert lassúnak és körülményesnek találják a banki ügyintézés folyamatát. Így például gondot okoz nekik a számítások, üzleti tervek készítése, valamint a megfelelő fedezet biztosítása.

A bankok pedig legtöbbször azért bizalmatlanok, mert az ügyfelek, a jobb pozíció érdekében, nem mindig a valóságnak megfelelő adatokat adják meg. Ennek ellenére egyre több hitelintézet jelenik meg különböző konstrukciókkal a mikro-, valamint a kis-, és középvállalkozások számára, noha egyre szigorúbb feltételekkel, amely elsősorban a vállalati szegmensben alkalmazott kamatfelárakban nyilvánul meg.

A nagyobb körültekintés mögött a kedvezőtlen gazdasági kilátások, az - elsősorban az építőiparban tapasztalható – iparág-specifikus problémák, valamint a bankok likviditási helyzetének romlása húzódik meg.

A kölcsönt igénylő kkv-k száma évről évre csökkenést mutat: Míg 2004-ben csaknem 14 százalékuk vett fel hitelt, ugyanez az arány egy évvel később alig 10 százalék körül alakult, 2006-ban pedig nem érte el a hetet sem, áll a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. tanulmányában. A hitelkereslet üzleti célú lakásprojekteknél csökkent, míg az irodaházaknál növekedett. A kevesebb hitelfelvételt talán a lankadó beruházási kedv indokolja, új fejlesztés beindítását egy éven belüli ugyanis csak a kkv-k 43 százaléka tervez, olvashatjuk az Ecostat felmérésből.

Ezzel ellentétesen alakul azonban az igényelt hitelek nagysága, az átlagos összeg 2004-ről 2007-re 44 százalékkal nőtt. Bár sokan vesznek fel kölcsönt likviditási gondjaik kezelésére, a többség a nagyobb beruházásokat valósítja meg banki forrásból.
Harmadik finanszírozási verzióként szóba jöhet továbbá, hogy az üzleti partner tőkejuttatással próbálja segíteni a vállalkozást, bár ezt a formát ma még nagyon kevesen alkalmazzák, amelynek fő oka a bizalmatlanság.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!