4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy szakértői jellegű kormány aligha lehet tartós megoldás, mivel azokat az intézkedéseket, amiket a hosszabb távú felzárkózás érdekében meg kell hozni, kizárólag egy társadalmi felhatalmazással rendelkező vezetés léphet meg – mondta el az mfor.hu kérdésére Győrffy Dóra, a Debreceni Egytem Közgazdasági Karának adjunktusa. Véleménye szerint lényegében hónapok óta kormányválság van, és a legrosszabb az lenne, ha folytatódna a mostani agónia.

Győrffy Dóra: nem folytatódhat a mostani agónia

A miniszterelnöknek nem nagyon volt más helyes döntése, mint a lemondás, és Gyurcsány Ferenc ezt végül be is látta. Se külföldön, se belföldön nem volt már hiteles személyiség. Ráadásul csapdába került mert amikor a külföld szemében akart volna jó pontokat szerezni, akkor ez a belföldi ellenálláson bukott meg. Azt pedig a piaci szereplők is pontosan tudták, hogy Gyurcsány Ferenc már nem tud semmit sem „lenyomni a társadalom torkán”. Nem tudott jó döntést hozni a jelenlegi kormány, hiszen ha kicsit lép az kevés, ha nagyot, azt pedig nem képes végrehajtani. Ezt felismerve hozhatott döntést Gyurcsány Ferenc, aki lemondásával előremutató lépést tett. Saját további politikai karrierje szempontjából is valószínűleg ez volt az egyetlen jó választása, miniszterelnökként már nem tudott jót tenni. Ennek hatására pedig felkavarodott az állóvíz, és a jelenlegi helyzetnél mindenképpen jobb, ha megindulnak az események és nem vesztegetünk el még több időt.

Sokan féltik az országot egy kormányváltás kapcsán esetleg bekövetkező káosztól, amire Győrffy Dórának határozott válasza van. Szerinte jelenleg annál kisebb hitele senkinek sem lehet, mint Gyurcsány Ferencnek.

A válság legnehezebb időszaka még hátra van, de egy új miniszterelnök kaphat türelmet a piacoktól, ami idő alatt kialakíthat egy elfogadható programot. Továbbá azt sem árt tudni, hogy lényegében már hónapok óta kormányválság van, és semmiféle előremutató lépés nem történt. A legrosszabb a mostani agónia, ahol hosszú ideig semmi sem történik, és ha a kormányváltás nehézkessé válik, akkor is csupán ez folytatódna tovább.

Valamiféle szakértői kormány azonban aligha lehet tartós megoldás, mivel azokat az intézkedéseket, amiket meg kell hozni, kizárólag egy társadalmi felhatalmazással rendelkező vezetés léphet meg. A nagy elosztó rendszerek átalakításához szükség van a társadalom beleegyezésére, hogy ne arról szóljon minden kormányváltás, hogyan semmisítsék meg a korábbi kormány intézkedéseit. Ráadásul a stabil parlamenti többség biztosítása minden reform előfeltétele, és egy szakértői kormánynál ez könnyen akadályokba ütközhet. A gazdasági problémák megoldásához tehát a legjobb egy előrehozott választás lenne. Egy szakértői kormány maximum a közvetlen pénzügyi katasztrófa elhárítására lehet alkalmas. Nagy kérdés ugyanakkor, hogy az MSZP és az SZDSZ, illetve az MDF milyen megállapodást fog tető alá hozni, hiszen az is könnyen elképzelhető, hogy csak 2010-ben lesz országgyűlési választás.

A hitelesség visszaállítása a legfontosabb

Többen felvetik annak a kérdését, hogy a nagy reformokkal most már addig kellene várni, ha már idáig ráértek, amíg meg nem indulnak a világgazdasági indexek felfelé. Ezzel kapcsolatban Györffy Dóra is úgy vélekedett, hogy nyilván van a lépéseknek egy helyes sorrendje. Először valahogy stabilizálni kellene az ország pénzügyi helyzetét, hogy ne csupán a Valutalaptól tudjunk finanszírozáshoz jutni. Az ehhez szükséges hitelességet és kiszámíthatóságot pedig úgyis ki lehet építeni, hogy előremutató kis lépéseket hirdetünk és ezeket rendszeresen be is tartjuk. Ez éppen ellentétes lenne az elmúlt hónapokkal, amikor számtalan alkalommal hirdettek meg egy döntést hétfőn majd vonták vissza szerdán.

Azt is nagyon nehéz előre megmondani, hogy miként alakul világgazdasági konjunktúra. Mintha most a válság csillapodna egy kicsit, így például az amerikai tőzsde is emelkedett az elmúlt napokban, és a dollár gyengülése is arra utal, hogy a befektetők már nem csupán a legbiztonságosabb eszközöket keresik. Tehát vannak jelek arra, hogy a világgazdaság a kátyúból való kilábalás felé halad – Ben Bernanke is utalt erre a napokban. Ha konszolidáció, majd az év végétől növekedés lesz a külpiacokon, akkor talán nálunk sem következik be 5-7 vagy 9 százalékos visszaesés, amit az elmúlt év utolsó negyedévének adatai alapján többen előrevetítenek. Így pedig a költségvetés sem száll el annyira, mint sokan tartanak tőle, illetve megáll a pánikszerű menekülés a feltörekvő piacokról is. Ez persze számunkra csupán az összeomlás elkerülését jelenti, a növekedés újraindításához szükséges távlatos reformoktól nem ment meg minket. Ezeket azonban el kell kezdeni és végig kell vinni, mindez pedig társadalmi támogatottság nélkül elképzelhetetlen.

Varga M István

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!