4p

A bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévben két százalékkal nőtt a felhasználói és termelési oldalra vonatkozó részletes adatok alapján, a naptári hatás kiszűrésével és kiszűrése nélkül egyaránt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

A korábban közölt előzetes adatok szerint a GDP 2008 második negyedévében 2,2 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, a naptári hatás kiszűrésével a gazdaság teljesítménye 2,1 százalékkal bővült.

Az elemzők a második negyedévre 1,9 százalékos GDP-növekedést vártak.

A GDP az idén az év első felében 1,9 százalékkal nőtt: a növekedés húzóereje az ipar és a mezőgazdaság volt.

Az árutermelő ágazatok, mezőgazdaság, ipar és építőipar hozzáadott értéke a nemzetgazdasági átlagnál erőteljesebben, 6,7 százalékkal nőtt. Ezt elsősorban a mezőgazdaság hozzáadott értékének kiemelkedő, 33,8 százalékos növekedése alapozta meg a KSH szerint.

Az adatok alapján a mezőgazdasági termelés ilyen mértékű bővülését az elmúlt év alacsony szintje és a növénytermelés ez évi kedvező eredményei okozzák.

Az ipar, a korábbi dinamikus bővülése után kisebb mértékben, összességében 4,2 százalékkal nőtt, az exportnövekedés lassulása következtében.

Az építőipar visszaesése mérséklődött, a hozzáadott érték 6 százalékkal maradt el a tavalyi második negyedévtől. A termelés csökkenésének mérséklődését az építőiparon belül az egyéb építmény-építések, elsősorban az autópályák növekedése indokolja.

A szolgáltatások közül 1 százalék teljesítménynövekedés mutatkozott a szállítás, raktározás, posta és távközlés területén, valamint a tavalyi visszaesés után, a közigazgatás, oktatás, egészségügy területén 1,3 százalékot.

A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás teljesítménye enyhén, 0,7 százalékkal csökkent, amiben tükröződik a kiskereskedelmi forgalom visszaesése is a KSH szerint.

A pénzügyi tevékenység, ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás nemzetgazdasági ág hozzáadott értéke mérsékelten, 0,4 százalékkal maradt el a 2007 II. negyedévi szinttől, amit egyrészt a pénzügyi ágazaton belül a biztosítási tevékenységeknél tapasztalt kiemelkedő mértékű kárkifizetés csökkentő hatása, másrészt az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás ágazatoknak a korábbinál kisebb mértékű növekedése együttesen eredményezett.

A GDP felhasználási oldalán a háztartások fogyasztása 1,2 százalékkal növekedett. A kormányzattól származó természetbeni társadalmi juttatások és a közösségi fogyasztás korábbi negyedévekben tapasztalt csökkenése megállt. A kormányzattól származó társadalmi juttatások 0,9 százalékkal nőttek.

A közösségi fogyasztás a II. negyedév folyamán 0,5 százalékkal nőtt. A háztartások és a kormányzat fogyasztásának eredőjeként a végső fogyasztás 1,1 százalékkal emelkedett.

A KSH szerint a bruttó állóeszköz-felhalmozás továbbra is visszaesést mutat, 2,2 százalékos mértékben, főként a három legnagyobb súlyú ágazat, a feldolgozóipar, a szállítás, raktározás posta és távközlés valamint az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás beruházásainak csökkenése miatt.

A belföldi felhasználás összességében 1,9 százalékkal nőtt.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül az export 11,1 százalékkal, az import ennél alig nagyobb mértékben, 11,2 százalékkal emelkedett. Ezen belül az áruforgalom exportja 11,9, importja 10,6 százalékkal nőtt, míg a szolgáltatások exportja 7,1 százalékkal, importja, elsősorban az idegenforgalom növekedése, a magyarok külföldi költése következtében 14,6 százalékkal bővült.

Az első félévben a bruttó hazai termék 1,9 százalékkal emelkedett. Az árutermelő ágazatok bruttó hozzáadott értéke 5,2 százalékkal, a szolgáltatásoké pedig 0,5 százalékkal növekedett. A végső fogyasztás 0,2 százalékkal csökkent, ezen belül a háztartások fogyasztása 0,1 százalékos bővülést mutatott. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 3,6 százalékkal csökkent, a belföldi felhasználás kis mértékben, 0,2 százalékkal emelkedett. Az export 12,5 százalékkal, míg az import 10,7 százalékkal bővült a KSH szerint.

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2008 II. negyedévében az előző negyedévhez képest mért gazdasági növekedés 0,6 százalék volt. Ebből a mezőgazdaság 6,4 százalékos, valamint az építőipar 2,6 százalékos növekedése volt a legjelentősebb, a szolgáltatások pedig összességében stagnáltak. A háztartások fogyasztási kiadása 0,5 százalékkal emelkedett. A kormányzattól származó természetbeni juttatások stagnáltak, míg a közösségi fogyasztás 4,0 százalékkal nőtt. Az export 0,6 százalékkal, az import pedig 1,0 százalékkal emelkedett. 

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!