3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon a lakosság több mint fele minden körülmények között erkölcstelennek tartja a kenőpénzt. A Gfk Európa korrupciós klímájáról évente elkészített tanulmányából ugyanakkor az is kiderül, hogy az EU 25-ben mért 76 százalékos arányhoz képest nálunk csupán 47 százalék nyilatkozott úgy: csúszópénzt soha nem ad semmilyen szolgáltatásért cserébe.

A tanulmányban publikált adatok szerint az Európai Unió legutóbb csatlakozott tagországaiban a megkérdezetteknek 19 százaléka gondolja úgy, hogy a kenőpénz természetes része az életnek. Az EU 25 tagállamában az állítással egyetértők aránya 14 százalék, Nyugat-Európában 8 százalék, míg a kelet-közép-európai országokat vizsgálva 23 százalékra tehető. Magyarországon 2006-ban a megkérdezetteknek szintén 23 százaléka vélekedik így.

Vizsgálták azt is, hogy az egyes nemzetek megkérdezettjei milyen arányban tartják minden körülmény között erkölcstelennek a kenőpénz adását. Leginkább elítélően a mélyen katolikus Lengyelország (86 százalék), Görögország (84 százalék), Ausztria (84 százalék), Svédország (81 százalék), Észtország (81 százalék) és Portugália (80 százalék) megkérdezettjei nyilatkoztak. Magyarországon a válaszadóknak 64 százaléka gondolja úgy, hogy a kenőpénz nem tekinthető semmilyen körülmények között erkölcsös megoldásnak.

A korrupció terén az elmúlt három évben végbement változásokat legnegatívabban Portugália, Bulgária, és Románia lakossága látja. Portugáliában a megkérdezettek 65 százaléka érzékelt az elmúlt három évben növekedést a korrupció szintjében, ez az arány Bulgáriában 64 százalék, Romániában pedig 63 százalék. Magyarországon a megvesztegethetőség mértékének emelkedéséről a válaszadók mintegy 45 százaléka számolt be.

Főként az állam feladata a korrupció elleni küzdelem

A korrupció elleni küzdelemben a megkérdezettek az állam szerepét hangsúlyozzák az egyénével szemben. Az új EU-tagállamok lakosságának 86 százaléka ért egyet azzal az állítással, miszerint a korrupció elleni harc inkább az állam, és nem az egyén feladata. Magyarországon a válaszadók 82 százaléka gondolja úgy 2006-ban, hogy a korrupció elleni harc az egyén helyett az állam feladata.

A korrupció megfékezésében az egyén szerepét firtató kérdésre adott válaszokból kiderült, hogy Nyugat-Európában a legmagasabb azoknak az aránya, akik személy szerint sosem adnak kenőpénzt. A tíz újonnan csatlakozott államban ez az arány 71 százalék, az EU 25-ben 76 százalék. Magyarországon a lakosság 47 százaléka nyilatkozott úgy, hogy csúszópénzt soha nem ad semmilyen szolgáltatásért cserébe.

A 25 országot tömörítő unió válaszadóinak 46 százaléka értékeli a korrupciót olyan jelenségként, mint ami mindig is létezett, s létezni is fog. A nyugat-európai államokban ez az arány 37 százalékra tehető, Kelet-Közép-Európában 49 százalék. Magyarországon a korrupció elleni küzdelem értelmetlenségéről a megkérdezettek mindegy 55 százaléka van meggyőződve.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!