3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A második negyedévben 3,2 százalékkal nőtt a GDP. A részletes adatokból kiderül, hogy a lakossági fogyasztás mellett a szolgáltatások is stabil pillért jelentenek, de látszik az is, hogy a nettó export negatívba fordult. Az idén 3,8 százalékos GDP-növekedés várható, ami a jelenlegi kilátások alapján jövőre 3,5 százalékra lassulhat.

Megerősítette az előzetes adatokat a KSH: a második negyedévben 3,2 százalékkal nőtt a GDP. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint az első negyedévhez képest 0,9 százalékos volt a többlet.

Szolgáltatások pluszban, mezőgazdaság mínuszban
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a részletes adatokat értékelve elmondta, többek között a piaci szolgáltatások játszottak fontos szerepet a növekedésben. A termelési oldalon a piaci szolgáltatások 1,5 százalékponttal járultak hozzá a bővüléshöz, ami azt is jelenti, hogy már két éve hasonló mértékben járulnak hozzá a növekedéshez, tehát stabil pillért jelentenek.

Az építőipar a második negyedévben 0,8 százalékpontot tett hozzá a fejlődéshez, ami jelentős javulás az első negyedéves 0,4 százalékpontos hozzájáruláshoz képest.

Az iparnál fordított volt a helyzet: a második negyedévben 0,7 százalékpontos volt a hozzájárulása, míg az első negyedévben 1,6 százalékpont volt ez az érték.

A gazdaságon belül mérsékelt súlyú, de annál volatilisebb mezőgazdaság gyengén szerepelt, 0,5 százalékponttal fogta vissza a GDP-t.

Fogyaszt a lakosság
A felhasználási oldal adataiból azt látható, hogy a válság során mélybe zuhanó lakossági fogyasztás főszereplővé vált. A korábban elhalasztott vásárlások eredményeként a fogyasztás magára talált az elmúlt években. „A konkrét adatok alapján a háztartások tényleges fogyasztása 2 százalékponttal járult hozzá a GDP-hez a felhasználási oldalon. Ez javulást jelent az első negyedéves 1,7 százalékponthoz képest” - fogalmazott a szakember.
 
 
A korábban megjelent, látványos bővülést mutató beruházási adatok alapján számítani lehetett a bruttó állóeszköz-felhalmozás jelentős, 21 százalékos növekedésére. A bővülés az uniós forrásokon alapuló fejlesztések mellett annak is köszönhető, hogy a piaci alapú beruházásoknál is elindult az emelkedés. Fordulat történt a nettó exportnál, amely mínusz 1 százalékponttal fogta vissza a GDP-t a második negyedévben. „Ez nem jelent meglepetést, mivel a lakossági fogyasztás és a beruházások bővülése pörgeti az importot, ez pedig rontja a nettó export adatait” - fogalmazott a szakértő.
 
 
 
Németh Dávid az idén összességében továbbra is 3,8 százalékos GDP-bővüléssel számol, jövőre pedig - a jelenlegi kilátások szerint - némi lassulás jöhet, azaz 3,5 százalékos lehet a 2018-as növekedés.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!