5p

2013-ban jelentős javulással nem számolhatunk, több súlyosbító tényező van ugyanis, ami akadályát szegi a fellendülésnek. Abból az ördögi körből, amibe belekeveredtünk nehéz lesz kilábalni, a helyzetet viszont jelentősen elősegíthetné az IMF-megállapodás - derült ki egy hétfői konferencián. Mfor.hu-tudósítás.

Magyarország kilóg a régióból a külső és belső adósságot nézve is. A külső adósság felhalmozása, a strukturális növekedési problémák és a kockázati megítélésünk rontja a helyzetünket. Ez a három tényező egy ördögi kört rajzol, amiből nehéz kikeveredni - vázolta a jelenlegi helyzetet a Joint Venture Szövetség hétfői konferenciáján Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke.

Az ország külső finanszírozási pozíciója már negyedik éve javul, a lakosság és a vállalatok is nettó megtakarítói pozícióban vannak, ez utóbbi viszont nem biztos, hogy pozitív; így ugyanis hiányoznak a beruházások, melyek nélkül lassul a potenciális növekedésünk. Jelenleg ez 0 és 1 százalék közötti, ami 2000-ben még valamivel 4 százalék felett volt. Ennek oka egyik oldalon, hogy noha megnőtt az aktivitási ráta, ezzel párhuzamosan nem nőtt, sőt inkább stagnált a foglalkoztatás. Összességében sem a múltban, sem a jövőben nem javulhat úgy a foglalkoztatás, ahogy az aktivitási ráta emelkedik, hiszen nincs meg az a tőke, amely ezt biztosítani tudná.

"Bizonytalan, nehéz év lesz 2013"

Magyarországon nem a kockázat a probléma, azt be lehet árazni. A gondot a bizonytalanság jelenti, hiszen ez elhalasztja a hosszú távú döntéseket. Ez az a tényező, amit nem lehet beárazni - emelte ki Király Júlia.

"Lassuló külső keresletre számítunk, az új autóipari beruházások javítják az exportpiaci helyzetünket, és a nettó export lehet a gazdaság motorja 2013-ban. A 2012-es visszaesés után az export következtében fog nőni a gazdaság. A belföldi keresletben jelentős változásra nem készülhetünk, így fogyasztási expanzióra sem lehet számítani, és nem számolunk gyors beruházási fordulattal sem" - összegezte a várakozásokat a jegybank alelnöke. "Bizonytalan, nehéz év lesz 2013".

Sok akadálya van a hitelezés beindulásának


Ha lesz is növekedés az elkövetkezendő 2-3 évben, még optimista megközelítéssel sem fogja elérni a 2007-2008-as szintnek a felét az új hitelezés - vette át a szót Jelasity Radovan, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója.

A hitelezés beindulásának főbb akadálya a rossz makrogazdasági okokban keresendő, vagyis a visszaeső GDP, a magas infláció és munkanélküliség, illetve a reálbérek csökkenése hátráltatja a hitelpiac beindulását. Másrészt meg kell említeni a forráshiányt, a nemzetközi szintű forrásszűkét és azt, hogy devizában magánszemélyeknek nem lehet hitelezni. Korlátozó tényezőként jelenik meg a régiós szinten magas hitel/betét arány, a banki szigorítások a hitelfeltételekben, és az ingatlanpiaci pangás is - részletezte a helyzetet Jelasity. A bankszektor eredményességét ugyanakkor nagyban befolyásolja még a szektor által fizetendő ötfajta adó is, ami vélhetően gyarapodni fog a tranzakciós illeték révén - tette hozzá.  2011-ben a bankrendszer a veszteségeik miatt 450 milliárdnyi friss tőkét hozott be külföldről.

A bankok óvatosan és szelektíven térnek vissza a nem lakossági hitelezéshez, melynek keretén belül a hazai nagyvállalatok, kis- és középvállalatok erősebb piaci szereplőire fókuszálhatnak. A szektor számára különösen fontos lenne az IMF-megállapodás, először is a csökkenő kockázati felár miatt, ami alacsonyabb refinanszírozási költségeket jelentene. "Második nagyon fontos dolog, ami miatt kellene a megállapodás, az állami kitettség növelése lenne. Ez növelné a külföldi tőkebeáramlást, és transzparensebb, kiszámíthatóbb gazdaságpolitikát eredményezne" - véli a szakember.

Mi a helyzet a kkv-k finanszírozásával?

"Mindig arról beszélünk, hogy ez egy gazdasági válság, de én úgy vélem, ez egy bizalmi válsággá fajult - bank és bank között, ügyfél és ügyfél között, vállalatok között" - véli Balázs László, a Magyarországi Volksbank Zrt. elnök-vezérigazgatója. Problematikus terület, hogy a bankok szigorodó hitelezési politikája egy csökkenő hitelkereslettel találkozik a már említett bizalmi válságban. A szakember szerint ezt a helyzetet csak egy nagyon tudatos gazdaságfejlesztési munkával lehet kezelni.

A kkv-k hitelkeresletét illetően az tapasztalható, hogy már a jóváhagyott hitelkeretet sem hívják le, amivel elhalasztódik a forrásbevonás. Balázs László elmondása szerint a legnépszerűbb hitelfelvételi cél a likviditáspótló hitelfelvétel, és csak ezt követően szerepelnek a pályázati források. A kkv-kat nézve elmondható, hogy ágazatonként változik a vállalkozások hitelfelvételi lehetősége, a szakember a jók közé sorolta például az energiaszektort: "őket mi is előszeretettel keressük meg, versenyzünk értük, mivel jó számokkal rendelkeznek az adott vállalkozások".

Bár van egy jelentős banki és állami forrásokból álló kínálat, a feltételrendszerek jelentősen eltérnek. Az elkövetkezendő negyedévekben a banki hitelfeltételek enyhülése sem várható, a hitelezés felfutásának feltétele a makrogazdasági környezet javulása, melyhez hozzájárulhat a már többször említett IMF-megállapodás - hangsúlyozta a Volksbank elnöke.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!