3p

Az Equilor elemzői szerint a magyar gazdaság idei növekedése elmaradhat a kormány célkitűzésétől, és várhatóan 2 százalék lesz - mondta Szántó András, a lakossági üzletág igazgatója az Equilor Befektetési Zrt. keddi sajtótájékoztatóján Budapesten.

Kiss Mónika, a cég vezető elemzője szerint a gazdasági növekedésre negatívan hat, hogy az építőipar szerényebben teljesít, mint azt korábban az elemzők várták, a "hitelezési boom" egyelőre még nem indult be, és a beruházások is alacsony szinten vannak. Emellett a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) kedvező hatása is késik - tette hozzá.

Szántó András kiemelte: az uniós módszertan szerint számolt 2 százalékos államháztartási hiány teljesíthető, a Magyar Nemzeti Bank várhatóan hosszabb távon is a jelenlegi szinten tartja az alapkamatot, de várhatóan eddig még nem alkalmazott monetáris eszközökkel is élhet a jövőben. Az euróhoz viszonyítva a 307-318 közötti sávban mozoghat a forint - fűzte hozzá.

Szántó András elmondta: az Equilor elemzői szerint idén az éves átlagos infláció 0,3 százalék lesz, jövőre 2, 2018-ban pedig 2,4 százalék, a gazdasági növekedés 2017-ben 2,4, 2018-ban pedig 2,5 százalékot érhet el. Kiss Mónika kiemelte, hogy a GDP idei alakulása nagyban függ a hazai autóipar teljesítményétől is.

Szécsényi Bálint, az Equilor vezérigazgatója kifejtette: az elmúlt években csökkent a befektetési szolgáltatók száma Magyarországon, az állományok tavaly nőttek, és emelkedett az aktív ügyfelek száma is, a befektetési vállalkozási szektor nyeresége gyakorlatilag szinten maradt. A tőkepiaci összforgalom csökkent 2015-ben, a piacon a befektetési szolgáltatók aránya azonban nőtt, azért, mert a bankok elsősorban az alaptevékenységükre koncentrálnak, a magyar tőkepiac fejlesztése a bankoktól független befektetési szolgáltatók nélkül nem valósítható meg - mondta.

Emlékeztetett, hogy 2016 első fél évének végéig 5 szolgáltató lépett ki a befektetési vállalkozási piacról, közülük 3 "eltűnt a piacról", így a brókerbotrányban szereplő BudaCash, a Quaestor és a Hungária. Kiemelte: az Equilornál arra számítanak, hogy további konszolidáció történik a kisebb befektetési vállalkozások körében, ami racionális üzleti döntés, hisz megfelelő üzemméret kell ahhoz, hogy nyereségesen működjön egy befektetési vállalkozás.

Kiss Mónika kifejtette: a júniusi Brexit hatásai Magyarországot is elérhetik, amennyiben az Európai Unió tagállamai nem pótolják az integráció harmadik legnagyobb befizetőjének számító Nagy-Britannia által az uniós költségvetésbe 2019-2020 között várhatóan befizetett 23-24 milliárd euró összeget.

Az Equilor vezető elemzője szerint ebben az esetben Magyarország több mint 400 milliárd forint uniós pénztől esne el. A brit kilépés első közvetlen hatásai 2017-ben jelentkezhetnek, ekkor a brit GDP 1 százalékkal eshet vissza, és zsugorodhat a lakossági fogyasztás is - mondta.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!