3p

A Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet csütörtökön megjelent konjunktúra jelentésében 1,5 százalékra emelte korábbi 0,8 százalékos 2010. évi GDP prognózisát - áll az intézet csütörtökön megjelent konjunktúra jelentésében.

Az új GDP előrejelzés nemcsak a márciusban adottnál, illetve az akkor jelzett 0,5-1,0 százalékos sávnál magasabb, de nagyobb valamennyi ismert magyar előrejelzésnél - mondta Palócz Éva. A Kopint-Tárki vezérigazgatója az új prognózist egyrészt az ipari termelés jobb kilátásaival (a korábbi 4,0 százalék helyett 6,0 százalékos növekedés várható idén), másrészt az export gyors felfutásával (a márciusi 6,5 százalék helyett 10 százalék, miközben az import nem 6,0 százalékkal, hanem 9,0 százalékkal nő) magyarázta.

"A 1,5 százalékos GDP növekedési előrejelzésben még akkora tartalék van, hogy abban az esetben is valóra válhat, ha a KSH utólag leszállítaná az első negyedévre vonatkozó, negyedéves alapon 0,9 százalékos növekedési adatát" - fogalmazott Palócz Éva.

Az előrejelzés szerint jövőre a magyar gazdaság 3,0 százalékkal nő. Az infláció a korábban várt 4,2 százalék helyett 5,0 százalék lesz 2010-ben, jövőre pedig 3,4 százalékra süllyed.

A Kopint-Tárki a GDP 4,2 százalékára csökkentette a korábbi 4,5 százalékról az államháztartási hiányra vonatkozó idei eredményszemléletű (ESA) előrejelzését.

Az államháztartási folyamatok visszatekintő elemzése azt mutatja, hogy júniusban általában 200 milliárd forintot meghaladó hiány alakul ki, ezért ebben az évben a június végére a deficit eléri az éves, 870 milliárd forintos egész évre tervezett hiányt - mondta a vezérigazgató. Ugyanakkor a társasági adóbevételek nagyobb része, közel 300 milliárd forint a második félévben folyik be a költségvetésbe, és az áfa-bevételek is nagyobbak mint az első félévben - tette hozzá Palócz Éva.

Figyelembe kell venni azt is, hogy az eredetileg tervezett költségvetésnél még 0,9 százalékos GDP visszaeséssel számolt a Bajnai-kormány,  a nominális GDP adat 26.300 milliárd forint volt, ráadásul 4,0 százalék körüli inflációval és 2,9 százalékos GDP deflátorral számolt. (A GDP deflátor a nominális és a reálértéken számolt GDP hányadosa, leegyszerűsítve a GDP valamennyi elemére számolt árindex, amennyiben a hétköznapi értelemben vett  fogyasztói árindexen -  infláción - kívül  a szolgáltatások és ezen belül a nem vásárolt közösségi szolgáltatások értékváltozását is magába foglalja.)

A Kopint-Tárki most 27.300 milliárd forintos nominális GDP-vel, közben 5,0 százalékos inflációval , és 3,2-3,3 százalékos GDP deflátorral számol, amely alapjáratban is 30-40 milliárd forinttal kedvezőbb államháztartási pozíciót jelent - közölte a kutató. Hozzátette azt is, hogy ehhez jön még hozzá a 200 milliárdos tervezett bankadó és a 115 milliárd forintos kiadáscsökkentési akcióterv.

"Mindezek alapján az intézet azt számolta ki, s ez nem előrejelzés, hogy a hiány 100 milliárd forinttal lehet több az eredeti összegnél, ami GDP arányosan 4,2 százalékot jelent" - vezette le Palócz Éva.

Az intézet prognózisa szerint egy eurót átlagosan 280 forinton jegyeznek 2010-ben, ami gyengébb a márciusban előrejelzett  268 forintos átlagnál.

Most nem lesz kamatcsökkentés, később talán még egy negyed százalékkal mérsékli az alapkamatot a jegybank, de az óvatosság indokolt a bizonytalan nemzetközi pénzpiaci helyzet miatt - mondta a Kopint-Tárki vezérigazgatója.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!