4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetsége azt kívánja elérni, hogy törvényben szabályozzák a követeléskezelő cégek működését hazánkban. Nyugat-Európa túlnyomó részén a követeléskezelés engedélyhez kötött tevékenységnek minősül, ezzel szemben Magyarországon továbbra sincs jogszabályi feltétele. A szervezet a hazai és európai gyakorlatot is figyelembe véve szakmai ajánlást készített és juttat el a jogalkotók részére, amelyet közös találkozón vitatnak meg a felek.

Magyarországon az általános fizetési morál továbbra is alacsony, a késedelmes fizetésből adódó pénzügyi nehézségek, a csökkenő bevételek és az egyre gyakoribb likviditási problémák továbbra is komoly problémát jelentenek a vállalati és lakossági szektorban egyaránt. A lakosság fizetőképességének romlása közvetlenül visszahat a vállalatok eredményességére is; a csökkenő kereslet visszaveti a termelés bővítését és az új beruházásokat is ellehetetleníti.

Miközben a követeléskezelő cégek egyre fontosabb szerepet töltenek be a likviditási problémák kezelésében és így hosszú távon hazánk versenyképességének helyreállításában is, a követeléskezelés a mai napig megoldatlan kérdés Magyarországon. A végrehajtási eljárás nagyon hosszú és európai mércével is az egyik legdrágább, a jogi eljárások átfutási ideje elnyúlik, az adó, járulék- és számviteli rendszer pedig nem támogatja a hitelezőket, nem ösztönzi az adósokat megegyezésre és teljesítésre. Komoly társadalmi probléma a vállalati és lakossági pénzügyi edukáció és ismeretek hiánya is. Szabályozás hiányában egyre gyakrabban jelennek meg olyan követeléskezelő cégek a piacon, melyek eljárása átláthatatlan, ellenőrizhetetlen és a legkevésbé sem transzparens.  

Erre a helyzetre kíván megoldást találni a MAKISZ követeléskezelési jogszabálytervezete, amely törvényben szabályozná a követeléskezelő cégek működését. A legalapvetőbb változás a korábbiakhoz képest az, hogy a tevékenység végzését engedélyhez kötné a szervezet, így automatikusan kizárnának minden olyan céget a piacról, amelyek nem felelnek meg a velük szemben támasztott alapkövetelményeknek. Az új törvény értelmében tehát kizárólag megfelelő szakmai háttérrel rendelkező cégek nyújthatnának ilyen szolgáltatást.

A követeléskezelő cégek vezetését kizárólag felsőfokú és szakirányú - jogi, pénzügyi, gazdasági - végzettséggel rendelkező szakemberekhez kötnék, valamint a tárgyi és személyi feltételeken is szigorítanának. Ennek értelmében a megfelelő alaptőke, a meghatározott összegű felelősségbiztosítás, megfelelő ügyviteli rendszer, szoftveres háttértámogatás, belső ellenőrzési rendszer, valamint panaszkezelési szabályzat is szükséges lenne.

"A Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetsége (MAKISZ), régi törekvése, hogy a magyar piacon önálló jogszabály rendezze a követeléskezelői tevékenységet. Nagyon örülünk annak, hogy ma már a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is egyaránt jogszabályi szinten kívánja rendezni a követeléskezelés legfontosabb kérdéseit" – emelte ki Felfalusi Péter, a MAKISZ elnöke.

"A szabályozás célja egy etikusan működő piac megteremtése, ahol az adós, a hitelező valamint a követeléskezelő között párbeszéd zajlik, és mindenki számára egyértelműek, tiszták és követhetőek a szabályok. A cél a hitelezői értékek védelme, valamint a partnerekkel folytatott hatékony párbeszéd megteremtése. A MAKISZ minden olyan kezdeményezést támogat, amely a felelős adós és hitelezővédelmet szolgálja, és amely egyensúlyt teremt a hitelezők és az adósok közötti viszonyban" - tette hozzá dr. Nemes Ákos, a MAKISZ titkára.

A hazai gazdaságpolitikai törekvésekkel összhangban, az adósok nehéz helyzetét figyelembe véve fontosnak tartja a szervezet, hogy a késve fizető ügyfelek a jogi eljárások jelentős költségeit elkerülve rendezhessék tartozásukat, és a mindkét fél számára előnyös együttműködés jöjjön létre.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!