2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár önmagában nem hangzik rosszul az a 3,6 százalékos éves bázisú növekedés, amit a magyar gazdaság produkált a második negyedévben, az unión belül többen is jobban muzsikáltak.

A magyar gazdaság a második negyedévben nagyjából hozta azt, amit idehaza vártak tőle, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 3,6 százalékkal növekedett az első negyedéves 3,8 százalék után, 3 hónap alatt pedig 0,9 százalékos pluszt tudott felmutatni.

A Központi Statisztikai Hivatal közlése után pár órával az Eurostat tagállamokra vonatkozó adatai is megérkeztek, melyek Magyarországot középszerűnek tüntetik fel. Előző év azonos időszakához képest ugyanis a magyar 3,6 százalékos növekedés mindössze a 9. legnagyobb és több régiós ország is beelőzte hazánkat. Ott van rögtön az élen álló Románia, ahol 5,7 százalékkal száguldott a gazdaság a második negyedévben. Mögötte a lett gazdaság áll 4,8, és a cseh 4,5 százalékos bővüléssel. Ettől egy hajszállal maradt el a lengyel teljesítmény, mely 4,4 százalékos pluszt tudott felmutatni. A szintén a visegrádi országokhoz tartozó Szlovákia a magyarnál kicsit rosszabb gazdasági növekedést regisztrált, 3,1 százalékot.

Nem mutat sokkal másabb képet a rangsor akkor sem, ha a negyedéves növekedéseket vizsgáljuk. Magyarország a 0,9 százalékos plusszal a 10. helyet foglalja el, igaz, ezzel megegyező mértékű bővülést regisztráltak Bulgáriában, Spanyolországban, Cipruson és Ausztriában is.

Az élen a cseh gazdaság áll, kiemelkedő 2,3 százalékos növekedéssel, mögötte 1,7 százalékkal Svédország és 1,6-tal Románia szerepel. A régióból Lengyelország 1,1, Szlovákia pedig 0,8 százalékkal bővült.

 
Németh Dávid, a K&H vezető elemzőjének a friss adat némi meglepetést jelentett, 3,7 százalékkal számoltak. "Bár a részletes adatokra még várni kell, de a lassulásban a mezőgazdaság gyengébb teljesítménye, a naptárhatás, és a bázishatás játszhatott szerepet, tavaly ugyanis a második negyedév viszonylag magas tempót hozott" - mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Valószínűleg az ipar teljesítménye is gyengébb lehetett mint az első negyedévben. A növekedésben szerepet kapott a szolgáltatási szektor, ami a lakossági fogyasztás miatt maradhat stabil.

Németh Dávid szerint a jelenlegi kilátások alapján az idén 3,8 százalékkal nőhet a magyar GDP, jövőre pedig 3,5 százalékos bővülés várható.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!