4p

Nem kimondottan jók a svájci frankban eladósodottak kilátásai, hiszen a következő hónapokban az alpesi deviza tovább erősödhet az euróval szemben, ha pedig ez további forintgyengüléssel is párosul, akkor akár 240 forintos árfolyam is elképzelhető - véli az mfor.hu által megkérdezett elemző. Ráadásul a jelenlegi erős frank 2011-ben is fennmaradhat, csak 2012-ben jöhet gyengülés. Mfor.hu-háttér.

Az utóbbi napokban ismét középpontba került a svájci frank árfolyama, hiszen szerda délután új történelmi csúcsot állított fel az alpesi deviza a forinttal szemben. Ráadásul lehet, hogy már a frankhitelesek imái sem segítenek, az elemzői vélemények szerint nem csak átmeneti lesz a frank erősödése.

Gyűlnek a sötét felhők

Bár szerda estére, illetve csütörtök hajnalra stablizálódott és valamennyire visszaerősödött a forint árfolyama (217,53), szerda délután már 219,8 forintot is elkértek a svájci frankért a bankközi devizapiacon. Ez már magasabb volt a július elején tapasztalt korábbi csúcsárfolyamnál.

A frank az elmúlt hónapokban az euróval szemben is töretlenül erősödik, szerda reggel minden eddiginél kevesebb frankot ért egy euró. Az euró/frank árfolyam benézett 1,30 alá, majd délutánra visszakapaszkodott 1,3029-ig. Tehát nem csak az a kérdés, meddig gyengélkedik a forint, hanem az is, meddig izmosodik a frank.

"A kilátások nem kedvezőek: az ING előrejelzése szerint tovább erősödhet a svájci frank az euróval szemben, az előrejelzésünk alapján az árfolyam alja valahol 1,25 körül lehet majd" - mondta az mfor.hu kérdésére Németh Dávid, az ING elemzője. Ennél is nagyobb problémát jelenthet a magyar frankhitelesek számára, hogy a bank szakemberei 2011-ben sem számítanak érdemi pozitív változásra ezen a téren: 1,25-1,30 között ingadozhat az árfolyam, majd talán 2012-ben jöhet vissza 1,35-1,40-ig.

Mindez azt jelenti, hogy ha csak nem erősödik jelentősen a forint az euróval szemben, akkor a magyar frankhitelesek kritikus másfél év elé nézhetnek. Németh Dávid szerint ha a frank további erősödése forintgyengüléssel is párosul, akkor akár 240-ig emelkedhet az alpesi deviza szintje a magyar fizetőeszközzel szemben.

"Mindez akkor következhet be, ha az 1,25-ös frank mellé egy 300 forintos euróárfolyam párosul. Kevésbé pesszimista szcenárió esetén, ha 280-290 között tud maradni a forint az euró ellenében, akkor 215-225 között ingadozhat a svájci frank jegyzése" - fejtette ki az elemző. Ezek alapján tehát szinte biztosra vehető, hogy előbb-utóbb 220 feletti szintekkel kell megbarátkozni.

Németh Dávid szerint fontos kérdés lehet, hogy az 1,30-as euró/frank árfolyam tartós áttörése esetén hogyan reagál majd a svájci jegybank, hiszen nekik sem jó a túl erős frank. Az elmúlt hónapokban az SNB többször beavatkozott a piacon az alpesi deviza gyengítése érdekében, azonban piaci pletykák szerint ezen nagyjából 100 milliárd frankot buktak az év első hónapjaiban, ezért is hagytak fel az intervencióval.

Már az is sokat jelentene, ha sikerülne stabilizálni a forintot

A fentiekből is az látszik, hogy a magyar gazdasági és politikai döntéshozók korlátozott eszközökkel rendelkeznek, hiszen például az euró/frank árfolyamot nem tudják befolyásolni. A frankhitelesek kockázatát pedig költséges lenne átvállalnia a kormánynak. Már csak azért is, mert a gyengülő forint miatt még sohasem volt olyan magas a devizában felvett lakáscélú lakáskölcsönök volumene, mint június végén.

Németh Dávid szerint a magyar kormány annyit tud tenni, hogy olyan gazdaságpolitikát igyekszik folytatni, mely a forint erősödését hozza. "Már az is hatalmas segítség lenne, ha 270-280 között sikerülne stabilizálni a forint árfolyamát az euróval szemben. Erre utaló jeleket azonban egyelőre nem látok" - véli az ING elemzője.

A jelenlegi euróárfolyam azért lehet veszélyes, mert Németh szerint most minden pillanatban attól kell félnünk, hogy ha esetleg romlik a nemzetközi befektetői hangulat, és újra megütik a forintot, akkor hamar 290-ig, vagy akár 300-ig emelkedhet az euró jegyzése.

A Magyar Nemzeti Bank kezében két lehetséges eszköz van a forint erősítése érdekében: a kamatemelés és a piaci intervenció. Németh Dávid szerint 290-ig egyikkel sem fog élni a jegybank, majd 290 felett először szóbeli intervencióval próbálkozna, később pedig belenyúlna a piacba. Ha pedig a 300-as szintet is meghaladná az euró árfolyama, akkor minden bizonnyal kamatemeléshez folyamodna a Monetáris Tanács.

Hasonlóan vélekednek a Raiffeisen Bank elemzői is: ők azért nem számítanak tartósan 290 feletti euróra, mert szerintük azt már nem nézné jó szemmel a magyar jegybank.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!