4p

Sikeres külgazdasághoz elengedhetetlen a megfelelő ágazatokra koncentrált tőkebevonási stratégia és a kedvező befektetési környezet - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára hétfőn Budapesten a külgazdasági szakdiplomaták éves konferenciáján.

Az államtitkár hangsúlyozta: a vállalkozások adóterhelése nagyon magas, ezt csökkenteni kell, ami a társasági adó tervezett csökkentésével már el is kezdődött, és elképzelhető, hogy az adónemek számát is tovább csökkentik.

Emlékeztetett: becslések szerint a vállalkozások adminisztrációs terhe 2.800 milliárd forint, a magyar bruttó hazai termék (GDP) 10,5 százaléka, ez pedig komoly versenyhátrányt jelent a magyar vállalkozások számára. Cséfalvay Zoltán szólt arról is, hogy az új kormány gazdaságpolitikájának fontos pillére a 2011 januárjában induló második Széchenyi terv, amelynek részleteit a Nemzetgazdasági Minisztérium a következő fél évben a vállalkozói szervezetekkel, érdekképviseletekkel, a gazdasági élet szereplőivel egyeztetve dolgozza ki. Az államtitkár kiemelte: a bürokrácia csökkentése mellett a versenyképesség növelésének fontos eleme a versenyképes államigazgatás, a határon átnyúló gazdasági együttműködés erősítése, valamint egy Kárpát-medencei gazdasági térség létrehozása.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter az értekezleten bejelentette: a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban még a héten befejeződik az átvilágítás az európai uniós (EU-s) források helyzetét illetően, ezután mielőbb előterjesztést készítenek a kormány számára arról, hogy hogyan javasolják átcsoportosítani a forrásokat. A tárcavezető hangsúlyozta: az átcsoportosításnál fontos cél, hogy a kis- és középvállalkozások nagyobb arányban részesüljenek a forrásokból, valamint hogy a második Széchenyi terv számára is forrásokat tudjanak biztosítani.
Elmondta: az ágazati minisztériumok bevonásával tételesen felülvizsgálták a 700 kiemelt és nagyprojektet, és javaslatot készítettek arról, hogy melyeket kellene visszavonni.

Fellegi Tamás a pályázati pénzek kifizetésének problémái között említette az időtényezőt, vagyis hogy a beadástól a kifizetésig sok idő, átlagosan 9 hónap telik el, és maga a kifizetési idő is hosszú. A kis- és középvállalkozások csak 10 százalékban részesülnek a kifizetésekből, a célkitűzés, hogy minél közelebb kerüljenek az 50 százalékos arányhoz - hangsúlyozta Fellegi Tamás.

Martonyi János külügyminiszter elmondta: Magyarországnak külgazdasági szempontból ott vannak lehetőségei, "ahol egyébként földrajzi helyzetéből, történelméből, képességeiből, versenyelőnyeiből fakadóan nélkülözhetetlen", ez pedig a közép-európai régió. Hangsúlyozta: a gazdaságdiplomáciának a kis- és középvállalkozások exportteljesítményének javításában is fontos szerepe van. Becsey Zsolt, a Nemzetgazdasági Minisztérium külgazdaságért felelős államtitkára szerint az exportpiacra való kijutás mind direkt, mind pedig indirekt támogatása kiemelt fontosságú. Az indirekt támogatásra példaként említette, hogy segíteni kell a vállalkozások beszállítói programokban való részvételét, és a nagybefektetőkkel való tárgyalások során ösztönözni kell őket magyar beszállítók alkalmazására. Elmondta: Magyarországon külön adatbázist kell kiépíteni a beszállításra képes vállalkozásokból.

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter előadásában hangsúlyozta: a külgazdasági és diplomáciai kapcsolatok építése, ápolása elválaszthatatlanok egymástól, a kormány védi a magyar érdekeket Magyarországon és külföldön. Az agrárpolitikában kiemelt cél a magyarországi és a külső piacok megtartása, és új piacok felkutatása. Utóbbihoz kapcsolódóan az egyik lehetőség a Kárpát- medencei gazdasági térség létrehozása, valamint az orosz, a kazah piac, illetve a harmadik világ, ahol majd megnő az élelmiszerszükséglet - mondta a miniszter.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!