3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Japánban, Tajvanon, Egyiptomban terjesztik a magyar kultúrát.

A hamarosan induló parlamenti ülésszak egyik előterjesztése a személyi jövedelemadóról szóló törvény módosítása lesz. Az előterjesztésről azonban ezúttal nem a területgazda Nemzetgazdasági Minisztérium gondoskodik, hanem a Külgazdasági és Külügyminisztérium – derül ki a külügy második féléves jogalkotási tervéből.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 

A tárca egy júliusi kormányhatározatban kapta feladatul a vendégoktatói hálózat bővítésével összefüggésben a jogi háttér kidolgozását. Ennek egyik eleme lesz az szja-törvény módosítása. A Szijjártó Péter vezette tárcának az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az NGM bevonásával kell gondoskodnia „a vendégoktatók adózói, társadalombiztosítási és egészségbiztosítási viszonyainak rendezéséről”, a vonatkozó jogszabályok módosításáról. Az adótörvényen túl a tb-jogszabályok változása is napirendre kerül a jogalkotói munka során.

A vendégoktatói hálózat azokat fogja össze, akik a magyar nyelv és kultúra oktatásával, terjesztésével foglalkoznak a külföldi felsőoktatási intézményekben – ideértve a külföldi hungarológiai kutatást és oktatást. A kormány szerint időszerű a hálózat bővítése, valamint a „Vendégoktatók a magyar kultúráért program” megerősítése – derül ki a kormányhatározatból. Ezt szolgálják az említett jogszabályi módosítások. A külügyminiszternek azt is feladatul szabták, hogy dolgozza ki a vendégoktatók foglalkoztatását célzó ösztöndíjrendszer szabályait.

A határozat értelmében az oktatók száma 24 fővel emelkedik 2021-ig. Mindehhez pénzt is biztosítanak a költségvetésből. A 2019-es büdzsében 422,2 millió forintot különítenek el erre a célra – beépülő jelleggel – a költségvetésben, majd a rákövetkező két évben további 271,4 milliót, valamint 259,6 milliót.

Ezt a nemzetgazdasági miniszternek, Varga Mihálynak kell elrendeznie, míg a szükséges eszközök, infrastruktúra beszerzése Szijjártó Péter dolga lesz. E beszerzések a kormányhatározat értelmében mentesülnek a 2013-ban elrendelt beszerzési tilalom alól, amely a nagyértékű informatikai eszközökre, bútorokra, személygépjárművekre és telefonokra vonatkozik.

A 24 oktatóval 70-re bővül a vendégoktatói hálózat 2021-re. A 2019/2020-as tanévben új állomáshelyek létesülnek Horvátországban, Romániában, Szlovákiában, az Egyesült Államokban, Indiában, Egyiptomban, Törökországban és Ukrajnában. A rákövetkező tanévben pedig Japánban, Finnországban, Németországban, Tajvanon, Olaszországban, Belgiumban, Spanyolországban, Tunéziában, Oroszországban, és újabb bázis nyílik Horvátországban és Ukrajnában.

Jelenleg 46 vendégoktató dolgozik 26 országban, akik évente 2000-2200 diákot tanítanak. A pedagógusok túlnyomó része a helyi felsőoktatási intézménnyel áll foglalkoztatási jogviszonyban, munkabérüket az ottani előírások alapján állapítják meg. Az ösztöndíj-támogatási rendszer bevezetésével a vendégoktatókat az intézményközi megállapodások alapján 10-48 hónapra ösztöndíjas programban alkalmazza majd a külügy – mondta el korábban az MTI-nek Hammerstein Judit, a tárca helyettes államtitkára.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!