3p

A lanyhuló beruházási aktivitás miatt a magyar gazdasági növekedés üteme lassulhat a következő időszakban, ismertették kedden előrejelzésüket a Raiffeisen elemzői.

Fokozatosan lassuló gazdasági növekedéssel számolnak, amely idén 3, míg jövőre 2,5 százalékos lehet, ismertette a bank prognózisát Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője. A statisztikai adatok azt jelzik, hogy a beruházási aktivitás lanyhul, és egyelőre nem egyértelmű, hogy a kormányzati intézkedések, így például az uniós források gyorsabb felhasználása mennyire lesz hatékony.

Negatív hatással lehet a magyar gazdaságra az utóbbi időszakban erősödő strukturális munkanélküliség, illetve az ezzel párhuzamosan megfigyelhető bérnyomás. Ennek kapcsán Török Zoltán megjegyezte, hogy a munkaerőhiány miatt beruházásokat veszíthet az ország, amely azok elhalasztásából, vagy más országban történő megvalósításából adódhat. Rövid távon ezen a helyzeten a béremelés segíthet, ez ugyanis visszafoghatja a külföldre áramlást és segítheti a belső mobilitást is. Hosszú távon természetesen a képzési rendszernek a piaci igényekhez való harmonizálása lehet a megoldás.


A háztartások fogyasztásának bővülése a legstabilabb pillére jelenleg a magyar gazdasági növekedésnek. A Raiffeisen elemzői szerint az egyensúlyi folyamatok megnyugtatóan alakulnak, az infláció jövőre 2 százalék körüli szintre emelkedhet. Az elemzők szerint reális esélye van, hogy elkezdődhet egy újabb kamatcsökkentési periódus. Ennek hátterében a külső folyamatok állnak, illetve az alacsony energiaárak.

A Raiffeisen szakértői nem várnak jelentős mozgást a forint-euró viszonylatában, 2016-ban a 310-320 közötti sávban mozoghat az árfolyam. A devizákat illetően - hasonlóan más elemzőkhöz - a dollár és az angol font esetében viszont erősödéssel kalkulálnak. Az euró a 1,05-ös szintig csúszhat vissza a jövő év első felében a mostani 1,10-1,12-es szintről. 2016 második felében pedig paritás környékére kerülhet az euró a dollárral szemben.

A nemzetközi piacokkal kapcsolatban a bank elemzői derülátóan nyilatkoztak, az eurozóna bővülése szerintük folytatódhat, idén 1,5 százalékos növekedést várnak, jövőre a bővülés megközelítheti a 2 százalékot. A gazdaság erősödésében szerepet játszhat az EKB eszközvásárlási programja, amelyben további lazítás várható. Így a mostani havi 60 milliárd helyett akár 80-90 milliárdra is bővülhet a program, miközben új eszközöket is befogadhat az európai jegybank.

Amerikában fordított a helyzet, miután a visszaesés itt fordult meg először, a Fed már a kamatemelési alkalmat keresi. Ez azonban egy súlyos vitákkal terhelt folyamat, mert a gazdasági szereplők még nem feltétlen készültek fel rá. Ráadásul az infláció is nagyon alacsony, így könnyen előfordulhat, hogy csak jövőre kerül sor az első kamatemelésre.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!