3p

Az ipari termelői árak az előző havihoz képest 1,4, az egy évvel korábbihoz mérten 6,9 százalékkal nőttek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

Az ipari termelői árak az idén májusban még az előző havihoz képest 3,8, az egy évvel korábbihoz képest pedig 5,5 százalékkal emelkedtek, így havi szinten lassult az árak növekedése.

Ennek oka, hogy a forint gyengülése lassult: egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 1,8, a dollárhoz mérten 4,8 százalékkal gyengült, míg a májusról publikált adatok szerint egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva még 4,1, a dollárhoz képest pedig 11,2 százalékkal gyengült a magyar fizetőeszköz. Az ipari exportértékesítés árai a májusinál 1,8, százalékkal voltak magasabbak a májusi 4,1 százalékos kiugró növekedés után. A 2009. júniusihoz képest  4,7 százalékkal emelkedtek az exportárak.

Az ipar belföldi értékesítési árai 2010 júniusában az előző havihoz viszonyítva 1 százalékkal, a tavaly júniusival összehasonlítva pedig 9,2 százalékkal emelkedtek.

A KSH adatai szerint az idén az első félévben az ipari termelői árak 0,9 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, miután májusig minden hónapban elmaradtak az egy évvel korábbitól.

A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai  júniusban átlagosan 0,9 százalékkal haladták meg az előző havit. A legnagyobb mértékben - 3,5 százalékkal - a kohászat és fémfeldolgozás árai nőttek a fémalapanyag árának drasztikus emelkedése miatt.

Csaknem 3 százalékos áremelkedést regisztráltak a vegyi anyag, termék gyártása ágazatban, és 1,3 százalékkal nőttek az árak a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás területén is. A textil- és bőripar termékeinek árai kissé mérséklődtek.

Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai júniusban 1,1 százalékkal nőttek, a víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai az előző havi szinthez közel maradtak.

Éves összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve a legnagyobb mértékben továbbra is két vegyipari ágazatban, a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban, valamint a vegyi anyag, termék gyártásában nőttek az árak 23,2, illetve 20,8 százalékkal.  Jelentős, több mint 11 százalékos áremelkedés történt még a kohászat, fémfeldolgozásban, de 5,7 százalékkal a villamos berendezés gyártásában is emelkedtek az árak.

A tavaly júniusihoz viszonyítva a legnagyobb mértékben - 4,5 százalékkal - az élelmiszeriparban, illetve  - 3,4 százalékkal - a textil- és bőriparban mérséklődtek a belföldi árak. A többi feldolgozóipari ágazatban nem történt jelentős árváltozás.

A feldolgozóipar egészében az elmúlt egy évben 5,7 százalékkal nőttek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 12,9, a víztermelés, -kezelés,  ellátásé 4,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

A jelentősebb export szektorok közül a villamosberendézések forintban számított exportára az átlagnak (1,8százalék) megfelelően, a járműveké és az élelmiszereké  gyorsabban (2,8, illetve 2,7 százalék,), a gépi berendezéseké lassabban (1,2 százalék) nőtt májusról júniusra. Az egy év alatt mért exportár emelkedés néhány kisebb súlyú ágazat kiugró növekedésének tudható be, de legnagyobb exportáló ágazatok árszintje az átlagosnál mérsékeltebben emelkedtek.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!