5p

Eltér a két miniszter véleménye a hat évre szóló bérprogram újratárgyalásának időzítéséről.

Egyre többen szorgalmazzák, hogy a tavaly novemberben kötött, hat évre szóló bérmegállapodást még az idén tárgyalják újra a szociális partnerek (munkaadók, munkavállalók, illetve a kormány), mert a gazdaság helyzete azt lehetővé tenné. Az első két hónapban 180 milliárd forint többlet keletkezett az államháztartás központi alrendszerében, tehát forrás lenne a további járulékcsökkentésre. A kormány nyitott a felvetésre, de az időzítést tekintve eltérnek az álláspontok.

A hat évre szóló bérmegállapodás két legfontosabb vállalása a minimálbér és a garantált bérminimum emelése, valamint a szociális hozzájárulási adó csökkentése. Ennek értelmében a teljes munkaidőben adható legkisebb bérek 15, illetve 25 százalékkal emelkedtek idén, s a megállapodás szerint jövőre további 8, illetve 12 százalékos növekedésre kerül sor.

A szochó idén 5 százalékponttal csökkent, jövőre pedig 2 százalékpontot vágnak rajta. Így a tavalyi 27 százalékról két lépésben eljuthatunk 20 százalékig. Sőt, akár 19,5 százalékig, ha idén január és szeptember között legalább bruttó 11 százalékkal emelkednek a bérek a nemzetgazdaságban. A további 0,5 százalékpont tehát feltételhez kötött. (A rákövetkező négy évben 2-2 százalékpontokkal folytatódik a járulékcsökkentést.)

Ez a ma hatályos rendelkezése a megállapodásnak, de mind többen feszegetik, hogy újabb lazításokat kellene belefoglalni, mert erre megvan a forrás a gazdaságban. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamata elnöke épp lapunknak nyilatkozta azt pár napja, hogy nyáron, vagy kora ősszel újra kellene tárgyalni a bérprogramot, és a betervezettnél nagyobb szochó-csökkentésről, illetve magasabb minimálbér-emelésről kellene megállapodni. A munkavállalói oldal is mozgolódik, ők is látnak mozgásteret az intenzívebb lazításra.

A téma az utóbbi pár napban két miniszter tájékoztatóján is előkerült. Varga Mihálynál a Nemzetgazdasági Minisztériumban tartott eseményen érdeklődtünk, hogy a kormány nyitott lenne-e a bérmegállapodásról szóló vita újrakezdésére. Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig a csütörtöki Kormányinfón kapta meg a kérdést az üzemezés újragondolásáról.

Varga elmondta, hozzá is eljutottak ezek a jelzések: Parragh László a kamara február végi gazdasági évadnyitó eseménye előtt tájékoztatta arról, hogy van egy ilyen kamarai felvetés.

Varga Mihály: nincs ok kapkodni 

A miniszter rögzítette, hogy minden felvetést érdemes megvizsgálni, és a tárca keresi azokat az intézkedéseket, amelyekkel javítani lehet a versenyképességet és a hatékonyságot.

Sietségre azonban nincs ok szerinte, ezt világossá is tette:

„Úgy érzem ugyanakkor, hogy most egy pici szünetet kell tartanunk. Novemberben kötöttük meg a hat éves bérmegállapodást, s furcsa lenne, ha már az első évben, amikor még le sem szűrtük a tapasztalatokat, máris azon gondolkodnánk, hogy milyen módosításokat hajtsunk végre rajta.”

Egyben türelmet kért mindenkitől, a munkavállalói oldaltól is, merthogy a Liga, vagy a Munkátanácsok is szorgalmazzák már a további lépéseket, könnyítéseket.

A nemzetgazdasági miniszter leszögezte, a kormány kész a további egyeztetésekre, de érdemes megvárni első félév hatását. Mindezek alapján azt lehet mondani, hogy az NGM idén nem, vagy legfeljebb az év vége felé lenne hajlandó leülni, tárgyalni a bérprogram ütemezésének átalakításáról.

Lázár János szerint ehhez képest akár már áprilisban tisztán láthatja a kormány, hogy mire nyílik mozgástér.

Lázár János: várjuk meg az első negyedévet

A Kormányinfón megerősítette, hogy az államháztartás központi alrendszere az első két hónapban 180 milliárd forintot plusszal zárt (ennyivel haladták meg a bevételek a kiadásokat), de korainak tartotta még arról beszélni, hogy újra kell-e tárgyalni a bérmegállapodást. Mint mondta, érdemes megvárni az első negyedév végét.

„Majd áprilisban meglátjuk”

– jelentette ki.

Vagyis a Miniszterelnökséget vezető miniszter akár már az első félévben kész lenne a bértárgyalások újrakezdésére, jóval hamarabb, mint a pénzügyekért felelős kormányzat. Egy biztos, a gazdaság szereplői biztos üdvözölnék, ha minél hamarabb döntés születne ez ügyben, hogy minél több idő legyen a felkészülésre.

Az időzítésről tehát lesz még vita a kormányon belül. Van néhány gazdasági tény, ami segíteni fogja a minisztereket, hogy megtalálják a megfelelő időpontot. Az egyik ilyen, hogy bár az első két hónapban valóban többlet keletkezett a büdzsében, de márciusban deficitet vár az NGM. Varga Mihály szerint a megváltozott áfa-visszautalási rend (45 napra csökkent a pénz visszautalásának határideje) miatt az év harmadik hónapja mínuszos lesz, vagyis az első negyedév végén kevésbé fest majd szépen a büdzsé.

A másik, figyelmen kívül nem hagyható szempont, hogy bár a kormány, illetve egyes érdekképviseleti szervezetek lelkesek a bérprogrammal kapcsolatban, sikeresnek tekintik azt, ezzel ellentétes visszajelzések is érkeznek a gazdaságból. A kisebb, bérmunkát végző cégeknek ugyanis nagyobb terhet jelent a béremelések kigazdálkodása, mint amennyit a szochó csökkentésével nyernek. Az ő érdekeiket sem lehet figyelmen kívül hagyni – figyelmeztetnek ágazati szervezetek, például a Magyar Iparszövetség.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) pedig már a bérmegállapodás tárgyalása idején felhívta arra a figyelmet, hogy a legkisebb vállalkozásoknak, például a kiskereskedelemmel foglalkozó, vidéken működő szervezeteknek komoly gondot fog okozni a bérprogram. Ennek feltérképezése nélkül márpedig nem lehet újra nyitni a bérmegállapodást.

Ez a felmérés egyébként folyamatban van, áprilisra készíti azt el a kormány. Ám hogy ennek tapasztalatai alapján már az első félévben elindulnak-e a tárgyalások, vagy, ahogy a nemzetgazdasági miniszter szeretné, azzal megvárják az év második felét, ezt ma még nem tudni.

Baka F. Zoltán

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!