4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár még mindig nem ismerünk valamennyi részletet, de kalkulációnk szerint jó eséllyel legalább 2200 milliárd forintnyi kamatot kell majd összesen a paksi hitel után fizetnünk.

Immár hat hete tudjuk, hogy a kormány megállapodást kötött az oroszokkal a paksi atomerőmű fejlesztésére, amelynek két új blokkját, egy hatalmas, 10 milliárd eurós moszkvai hitelből finanszíroznánk. A kölcsön pontos konstrukcióját azonban még mindig nem ismerjük, egyelőre két, egymásnak részben ellentmondó hír jelent meg azóta. Az elsőt február elején ismerhettük meg Varga Mihály jóvoltából.

A miniszter az M1 Ma reggel című műsorában elmondta, hogy az első tizenegy évben 3,95 százalék, a másodikban 4,5, a befejező időszakban pedig 4,9 lesz az eurókamat. Azt is megtudhattuk, hogy 2025 után jön majd a 21 éves törlesztési idő, amely 2046-ig tart. (Csak mellékesen jegyezzük meg, hogy a tudósítás szerint 36 évre szól a megállapodás és 2046-ig tart, akkor ezek szerint azt már 2010-ben megkötöttük? :) )

Ezeket az információkat részben megerősítette a múlt héten Giró-Szász András kormányszóvivő is, miután a kabinet megtárgyalta a hitel-megállapodást. Varga szavaihoz képest az azonban újdonság, hogy immár nem három, hanem négy kamatsávról (3,95%, 4,5%, 4,8%, 4,95%) van szó.

A fenti információk alapján, illetve azzal a feltételezéssel, hogy a kormány teljesíteni akarja a csökkenő adósságra vonatkozó kritériumokat, ezért egyenletesen veszi fel 10 éven keresztül a hitelt, többé-kevésbé jól meg lehet határozni egy összeget, amennyibe a kölcsön a magyar költségvetésnek kerülni fog.

Varga szavai szerint a beruházás 2025-ben fog elindulni egy féléves próbaüzemet követően, vagyis 2024-re, ha minden a tervek szerint alakul, le fogjuk hívni a teljes hitelkeretet. Ahogy arra a "Paksi matek: az adósság nem akadály" cikkünkben rámutattunk, csak akkor nem fog sérülni a csökkenő államadósság kritériuma, ha a hitelt egyenletesen vesszük fel, tehát évi 1-1 milliárd eurós "pakkonként". A február eleji Varga nyilatkozat alapján a 2025-ös beüzemelésig 3,95 százalékot fizetünk a felvett tőke után, így addig összesen 2,57 milliárd euróra (310-es euróval 797 milliárd forintra) fog rúgni a kamatszolgálat.

Ezt követően viszont csak annyit tudunk, hogy a törlesztési időszak 21 év lesz, és 2046-ban fog befejeződni. Ha a felvételhez hasonlóan itt is egyenlő nagyságú részletek tételezünk fel, akkor évente 476 millió euró tőkét kell majd visszafizetnünk. Amit még meg lehet állapítani, hogyha 21 év a törlesztési idő, ami 2046-ban jár le, akkor a hitelt 2026-ban kell elkezdeni törleszteni. Mivel a hitelt feltételezésünk szerint 2024-ig teljesen felvesszük, így csak 2025-ben fogjuk a teljes hitelkeretet "használni".

Azt, hogy a törlesztési időszak alatt a tőkére milyen kamatot kell majd fizetnünk, egyelőre nem tudjuk. Varga ugye 3, Giró-Szász 4 sávról beszélt, arról viszont egyikőjük sem, hogy a törlesztési idő alatt melyik sáv mikor lesz érvényben. Varga annyi "kapaszkodót" adott, hogy előbb 4,5, majd később 4,9 százalék lesz a kamat. Vagyis a törlesztési időszakra van egy Varga-féle, illetve egy Giró-Szász-féle 4,5, 4,8 és 4,95 százalékos sávunk.

Mivel ezen felül mást nem tudunk, így három "forgatókönyvet" készítettünk. A fenti kamatok közül kiválasztottuk a legkisebbet, a legnagyobbat, valamint a Giró-Szász-féle sávokból "összeraktunk" egy 7-7 éves kamatperiódusú törlesztési menetrendet. Az első kettő, mivel nem használtuk fel valamennyi kamatot, biztosan nem fog megvalósulni, de meghatározza azt a sávot, amelyen belül a tényleges érték lesz.

A kalkulációnk szerint a minimális, 2026-tól 4,5 százalékos kamattal 7,07, a maximális, 4,95 százalékossal 7,51 milliárd eurót fogunk kifizetni kamatra. Vagyis a jelenlegi 310 forintos euróval számolva 2191-2328 milliárd forint közzé fog esni a hitel kamata. A Giró-Szász-féle sávokkal és 7-7 éves kamatperiódussal az összes kamat 7,21 milliárd euróra, tehát 2235 milliárd forintra fog rúgni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!