3p

A brexitminiszter szerint Nagy-Britannia pontosan tudja, mennyivel tartozik az uniónak, és hát egészen biztosan nem ennyivel.

London jórészt tudja, hogy milyen pénzügyi kötelezettségei lesznek az Európai Unióval szemben a brit EU-tagság megszűnése után - mondta vasárnap a Brexit, vagyis a kilépési folyamat feltételeiről folyó tárgyalásokért felelős brit miniszter.

David Davis a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában "nevetségesnek" minősítette a korábban nem hivatalosan felmerült értesüléseket, amelyek szerint az EU akár 100 milliárd eurós számlát is benyújthat a brit kormánynak a kilépési megállapodás fejében. Nyilvánvaló, hogy az EU "maximalista álláspontról" indult neki a tárgyalásoknak, de "ebbe az összegbe beletettek mindent, ami csak az eszükbe jutott" - fogalmazott a brit Brexit-miniszter.

A Financial Times néhány hete közölte azt a nagy feltűnést keltő értesülést, hogy az Európai Unió akár 100 milliárd euró egyszeri bruttó befizetési igényt is benyújthat Nagy-Britanniának a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló megállapodás ellenében. A londoni gazdasági napilap forrásai szerint az EU Brexit-tárgyalóinak kalkulációi egyebek mellett tartalmazzák a brit EU-tagság megszűnése utáni uniós költségvetési időszakra, 2019-2020-ra vállalt mezőgazdasági és egyéb költségvetési hozzájárulást, és az uniós adminisztratív költségeket.

A brit kormány és személyesen Davis is azóta több nyilatkozatban határozottan leszögezte, hogy London ekkora számlát biztosan nem fog elfogadni és kifizetni.

A The Times című konzervatív brit napilap a hétvégén 40 milliárd fontos - 45 milliárd eurós - brüsszeli befizetési igényről közölt értesülést, a Financial Times pedig a minap közölte: bennfentes forrásai szerint Theresa May brit miniszterelnök 20 milliárd eurós végső EU-költségvetési befizetés felajánlását tervezi.

May pénteki firenzei beszédében, amelyben a Brexit utáni brit időszakra szóló kormányzati stratégia főbb vonalait ismertette, erről a kérdésről csak annyit mondott: Nagy-Britannia eleget tesz mindazon pénzügyi kötelezettségeinek, amelyeket uniós tagsága idején az EU-val szemben vállalt.

A kormányfő nem részletezte számokra lebontva e pénzügyi kötelezettségeket, de kijelentette: az erről elhangzott eddigi nem hivatalos állítások "eltúlzottak", és "nem segítik" az előrelépést a tárgyalásokon.

A vasárnapi BBC-műsorban David Davis sem volt hajlandó számszerűleg meghatározni az EU-val szembeni brit pénzügyi kötelezettségeket, de kijelentette, hogy Londonnak erről "meglehetősen egyértelmű elképzelései vannak". A végső számla várható összegéről szóló sajtóértesülésekre a Brexit-tárgyalásokért felelős miniszter azt mondta, hogy ezeket a számokat a lapok "hasraütés-szerűen találták ki".

Davis megerősítette azt is, hogy azoknak a külföldi EU-munkavállalóknak, akik a  brit kormány által az EU-tagság megszűnése után tervezett kétévi átmeneti időszakban érkeznek Nagy-Britanniába, várhatóan regisztrálási kötelezettségük lesz. Hangsúlyozta, hogy ez csak az akkor újonnan érkezőkre fog vonatkozni, a már Nagy-Britanniában élő külföldi EU-polgárokra nem.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!