4p

A költségvetésnek a családtámogatási rendszer átalakításából 2009-ben és 2010-ben még semmi előnye sem származik, ami mutatja, hogy a kormány hosszú távú reformokban gondolkodik, jelentette ki Oszkó Péter pénzügyminiszter a GKI Gazdaságkutató Zrt. által szervezett mai konferencián. Bod Péter Ákos, az Antall-kormány volt minisztere szerint az egy évig hivatalban maradó kormánynak nem szabadna ilyen hosszútávra szóló döntéseket hoznia. Ahogy fogalmazott: annak semmi értelme, hogy a mostani kormány bevezesse az ingatlanadót, majd a következő eltörölje.

A kormány a válság közepette is igyekszik olyan lépéseket meghozni, amelyek a későbbiekben meg fognak térülni az ország számára, közölte Oszkó Péter a GKI Gazdaságkutató Zrt. által szervezett konferencián. A pénzügyminiszter példaként említette a nyugdíjrendszer átalakítását, amely nemcsak rövid távú kiadáscsökkentés a költségvetésnek, hanem hosszabb távú elemekkel is rendelkezik: megváltozik a nyugdíjjogosultság korhatára és átalakul az indexálás is.

Ezek az intézkedések lehetővé teszik, hogy a nyugdíjkiadások a GDP tíz százaléka alatt maradjanak. Ez a szám 2010-ben még a bruttó nemzeti össztermék 10,5 százalékára rúg majd, 2015-re azonban 8,5 százalékra szorítják le.

A másik, hosszabb távra szóló döntés a családtámogatási rendszer átalakítása, amelynek célja, hogy növekedjen a munkában lévők száma. Ez tipikusan olyan reform, amelyből a költségvetésnek 2009-ben és 2010-ben semmi haszna nem származik. Oszkó Péter szerint egy kétgyerekes anya átlagosan hat évig él állami támogatásból. Emiatt egyrészt kiesik a munkaerőpiacról, másrészt alkalmatlanná válik a munkára. Ma az egyik legnagyobb gond, hogy miként reaktiválják ezeket az embereket a munkaerőpiacon, figyelmeztetett.

Húsz év óta a legnagyobb adóreform

Az idén induló és jövőre folytatódó adócsökkentésre mértékét tekintve húsz éve nem volt példa, jelentette ki a pénzügyminiszter arra utalva, hogy a munkát terhelő adók jelentősen mérséklődnek. Hozzátette azt is, hogy az adóék csökken, így a bruttó bérből a munkavállalóknál maradó hányad a korábbi 46 százalékról már 2010-ben 54 százalékra nő. Ennek célja, hogy megérje munkát vállalni vagy még többet dolgozni, és ezzel is elősegítsék az öngondoskodást.

A pénzügyminiszter megismételte tegnapi kijelentését, miszerint az adóreform révén - a szuperbruttósítás ellenére - az átlagbért keresők egy-másfél havi bérrel többet vihetnek haza.

Az euróövezeti csatlakozással kapcsolatban elmondta: a válságkezelő kormány nem az euró bevezetésének céldátumát kívánja kijelölni, hanem a bevezetéshez szükséges lépéseket teszi meg. Magyarország ezzel szerezheti vissza a befektetői bizalmat. De ma olyan helyzet van a világgazdaságban, ami miatt a követelmények teljesítésére nincs befolyása a magyar kormánynak.

Sajtóértesülések szerint a Pénzügyminisztérium mintegy 6,5 százalékos visszaesést prognosztizál az idei évre, ám ezt a számot Oszkó Péter nem erősítette meg.

Bod Péter: túl hosszútávúak a reformok

A konferencián részt vett Bod Péter Ákos, volt jegybankelnök, az Antall-kormány egykori minisztere is, aki szerint egy ennyire rövid ideig regnáló kormánynak nem szabadna évtizedeket meghatározó reformokba belekezdenie. Ezekhez egy új, a társadalom támogatását élvező kormányra lenne szükség, tette hozzá.

Az ingatlanadó kapcsán az ellenzéki Fidesz már közölte, hogy kormányra kerülése esetén egyből eltörölné azt – tehát az egyik kormány kiássa az árkot, míg a következő betemeti. A Corvinus Egyetem oktatója szerint ezen kérdés körül még sok csetepaté várható.

Bod Péter Ákos úgy véli: ha már mindenképp marad a Bajnai-kabinet, akkor olyan lépésekre kellene szorítkoznia, amelyek ennek az évnek a túléléséhez elegendőek. Kiadáscsökkentés terén például az állami bürokráciára koncentrálhatna a kormány.

A vállalkozók is ellenzik az ingatlanadót

„Alapvetően elhibázottnak tartom, hogy recessziós környezetben, jelentős számú kihasználatlan kereskedelmi ingatlan mellett értékalapú ingatlanadót tervez bevezetni a kormány” – jelentette ki a konferencián Futó Péter.

A Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) és az ingatlanfejlesztéssel is foglalkozó Futureál Holding Zrt. elnöke az egy százalékra tervezett, értékalapú kereskedelmi ingatlanokra vonatkozó adót rendkívül magasnak tartja; ehelyett megoldásként az árbevétel alapú adóterhelés felé elmozdulást javasolna.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!