5p

Noha alapjaiban nem fogja megrengetni hazánkat, az egymáshoz ezer szálon kötődő gazdasági kapcsolatok miatt azonban a magyar gazdaságot és a helyi cégeket sem hagyja érintetlenül az amerikai jelzálogpiacról indult válság. Mfor.hu összefoglaló.

A jegybankok mentik, ami menthető

Az egyik legfontosabb ilyen lépés múlt csütörtökön következett be, amikor az Európai Központi Bank (ECB) "kinyitotta a pénzcsapot", és a bankközi piacon - az immár egymás iránt is bizalmatlanná váló pénzintézetek aggályainak eloszlatása céljából - több milliárd eurónyi likviditást biztosított. A lépést a tengerentúli kollégák is követték, és a FED is komoly összegeket bocsátott a piaci szereplők rendelkezésére.

Az egy héttel ezelőtti 95 milliárd euró után másnap, pénteken is jelentős tőkeinjekciót adott az ECB az európai pénzpiacoknak: ez alkalommal 61 milliárd eurót, három napos pénzpiaci felhasználásra, megelőzendő a kereskedésben jelentkező nehézségeket. Azóta tulajdonképpen minden nap beavatkozik az európai jegybank, igaz lényegesen kisebb, néhány tízmilliárdos nagyságrenddel.

Hasonló lépésre szánta el magát az amerikai FED is, amely a múlt hét utolsó két napján összesen 43 milliárd dollárt pumpált a pénzügyi rendszerbe (és - az európai intézményhez hasonlóan - azóta is folytatta a tranzakciókat).

A kamatcsökkentés segíthet?

Szakértők szerint a fenti lépések tűzoltásként szolgálhattak: a bizalmi válság kialakulásának elejét vehették, ám az alapproblémák kezelésére nem elegendőek. Csak az elmúlt években több ezer milliárd dollár értékű pénzügyi eszközök (köztük a már emlegetett jelzáloghitelek, illetve annak kockázatosabb verziója, a sub-prime hitelek) kerültek a piacra.

Az ezek mögött álló fedezetet a központi bankok által biztosított hitelek nem oldják meg. Tehát továbbra is ott maradtak a kockázatos termékek, amelyeket vagy tudnak a pénzek használói finanszírozni, vagy ugyanúgy bedőlnek, ahogy a jelzáloghitelek egy része.

Elvileg kézenfekvő lenne, ha - a finanszírozást segítendő - a FED (illetve az ECB) kamatot csökkentene. Ezt az elmúlt hetekben már több piaci szereplő felvetette, ám néhány elemző szerint ez sem megoldás. Egyrészt a jegybankok szerepüknél fogva az infláció féken tartásáért felelnek. Félő, hogy a gazdaságba kerülő olcsó pénz miatt túl sok pénz kerül ki - ez áttételesen növeli az összpiaci keresletet, ami az árak tartós növekedésével, tehát végső soron éppen inflációval járna. Másrészt a kamatcsökkentés által a most keletkezett lyukakat foltoznák be, ami viszont azzal fenyeget, hogy később "még nagyobb lufi durran ki".



Nem véletlen, hogy az amerikai jegybank augusztus 7-én tartott ülésén elvetette a kamatvágást, hangsúlyozva, hogy bár a FED figyelemmel kíséri a hitelpiac alakulását, de kamatpolitikáját a jövőben is az inflációs és gazdaságnövekedési kilátások határozzák meg.

A nyilatkozatból egyes piaci szereplők mindenesetre arra következtettek, hogy idén mégis csak csökkenhet az amerikai kamatszint. Sőt, ez valószínűleg végső soron elkerülhetetlen. Kérdés, hogy a jegybankok szerint mikor jön el ennek az ideje.

A szerdán napvilágot látott ingatlanértékesítési adatok (az eladások a második félévben 11 százalékkal estek vissza az egy évvel korábbiakhoz képest, az árak pedig 1,5 százalékkal csökkentek 2006-hoz viszonyítva) az elmúlt öt év leggyengébb eredményét hozták. Egyúttal azt mutatták, hogy a jelzálogválság végérvényesen begyűrűzött az ingatlanpiacra, illetve további hatása lehet. Miután a szektor likviditása visszaesik, valószínűleg csak olcsóbban lehet majd az egyes ingatlanokon túladni, ami viszont a hitelfedezeteket teszi kérdésessé.

Ha lassul az amerikai gazdaság, az a magyarra is negatívan hat

Az ingatlanpiac - amely a fejlesztéseknek köszönhetően az elmúlt években az amerikai gazdaság egy igen fontos szegmense lett - lassulása ráadásul a GDP-ben és a munkaerőpiacon is jelentkezni fog. A beruházások visszafogása egyes számítások szerint egy százalékkal csökkentheti az USA bruttó hazai termékét, emellett a növekvő munkanélküliség (és az ebből adódó bizonytalanság) az átlag amerikai fogyasztót is az eddiginél megfontoltabb költekezésre sarkallhatja. A fenti tényezők eredőjeként a GDP növekedésének látványos lassulására, illetve - pesszimistább vagy realistább előrejelzések szerint - recesszióra kell készülni.

A kamatvágás vagy azok sorozata azonban nem fogja egyik napról a másikra megoldani a helyzetet. A szituáció kezelése borítékolhatóan nem lesz fájdalommentes. A rossz hitelek miatt sokan és sok pénzt fognak veszíteni, ám ez - bármilyen nyersen is hangzik - elengedhetetlen ahhoz, hogy "megtisztuljon a piac". Mindazonáltal a biztos lábakon álló társaságok nem fognak csődbe menni, "csak" lesz néhány kicsit rosszabb évük.

A globalizált gazdaságban természetesen Magyarországon is éreztetik hatásukat a történtek. Az amerikai problémákra adott első reakcióként a befektetők elfordultak a kockázatoktól. Emiatt növekedtek a felárak, közöttük a feltörekvő piaci felárak is, ahova Magyarország - legalábbis az euró bevezetéséig - tartozik. Az első reakciók hatása az is, hogy a forint árfolyama gyengült, véli Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.

A nemzetközi pénzpiacokon tapasztalható nagy kilengések valószínűleg nem fogják megzavarni - különösen nem Európában - a gazdasági növekedést, vélekedett a napokban Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Így az amerikai gazdaság lassulása csak áttételesen érinti hazánkat (az USA-val a külkereskedelmi forgalmunk viszonylag csekély).

Ha azonban tovább gyülekeznek a viharfellegek, akkor csökkenhetnek az USA-ból származó működőtőke-befektetések, illetve a tengerentúlon erős pozíciókkal rendelkező és nálunk is jelen lévő cégek visszafoghatják termelésüket. Mindezek miatt a válság hatni fog a magyar gazdaságra is.

Király Béla

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!