2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legfrissebb adatok szerint meglehetősen szokatlan folyamat zajlott októberben. Az elmúlt pár évben nem tapasztalt mértékben zsugorodott a közszféra létszáma, a közmunkások nélkül.

A Központi Statisztikai Hivatal kedd reggeli közlése szerint a közfoglalkoztatottak nélkül 687,6 ezer alkalmazott dolgozott a közszférában, ami 2700 fővel kevesebb a szeptemberinél és 11 ezerrel marad el az egy évvel korábbi létszámtól. Az egyedüli furcsaság, hogy az év ezen szakaszában nem jellemző a létszám ilyen mértékű apadása, sőt sokkal inkább csak stagnálásra volt példa a legutóbbi néhány évben.

A létszám csökkenése azonban nem csak és kizárólag elbocsátásokat jelenthet, hiszen ha egy nyugdíjba vonult dolgozó helyére nem vesznek fel új munkaerőt, az is a dolgozói szám apadásának irányába hat.

A közszférában dolgozók mellett a közmunkások is kevesebben voltak, 203 ezren, ami szeptemberhez képes 1600-zal, előző évhez viszonyítva pedig 6800-zal jelent kevesebb embert.

A dolgozói szám csökkenése azonban nemcsak a közszférát jellemezte, több mint 4000-rel kevesebb dolgozó volt a versenyszférában is, 1,992 millió. Igaz, éves bázison jelentős, 57 ezres a bővülés mértéke.

Így összességében a legalább öt főt foglalkoztató cégeknél 2,98 millióan álltak alkalmazásban, ami 9000 fővel kevesebb a szeptemberinél, viszont 53 ezerrel több az előző évinél. A létszám ilyen mértékű októberi csökkenése szokatlan jelenség, a 2014-es 25 ezer fős apadást leszámítva közel fele ekkroa mértékű létszámcsökkenések szoktak mutatkozni szeptemberről októberre. A háttérben állhat az is, hogy idén a megszokottnál nagyobb számban alkalmaztak átmeneti munkaerőt a mezőgazdságban és építőiparban.

A bérek csak kicsit fékeztek

Októberben folytatódott a bérnövekedés.

  • Országos átlagban 174 393 forint volt az átlagos nettó bér, ami 7 százalékkal több az előző évinél,
  • a versenyszférában 6,8 százalékkal 180 776-ra nőttek a bérek,
  • a közszférában pedig 7 százalékkal 163 194-re.

Noha minden esetben közel éves mélypontokról beszélhetünk, az októberi 1 százalékra ugró fogyasztói árindex mellett még így reálszintű növekedések voltak.

  • Országos átlagban 5,9,
  • a versenyszférában 5,7,
  • a közszférában pedig 5,9 százalékkal értek többet a hazavitt fizetések.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!