4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A befektetési ajánlású adósosztályzati sáv alsó szélére minősítette vissza Oroszországot pénteken a Fitch Ratings, elsősorban az orosz gazdasági kilátások meredek romlásával, az idei évre valószínűsíthető mély recesszióval indokolva a lépést.

A nemzetközi hitelminősítő pénteken bejelentette, hogy az eddigi "BBB"-ről egy fokozattal "BBB mínusz"-ra rontotta a devizában és a hazai valutában fennálló hosszú futamidejű orosz szuverén adósságállomány besorolását. A Fitch az új hosszú távú osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. Ha a cég innen ismét rontja az orosz adósbesorolást, azzal Oroszország átkerülne a befektetésre már nem ajánlott - spekulatív - államadós-kategóriába. A Fitch Ratings az orosz besorolási országplafont is "BBB mínusz"-ra rontotta; ez azt jelenti, hogy az orosz gazdaságban honos - akár külföldi tulajdonú - kereskedelmi adósok sem kaphatnak ennél jobb osztályzatot. Oroszországot már két hitelminősítő tartja nyilván a befektetésre ajánlott osztályzati sáv alján.

A másik a Standard & Poor's, amely szintén "BBB mínusz" besorolást tart érvényben a szuverén orosz adósságra. Az S&P ráadásul december végén negatív felülvizsgálat alá vette az orosz besorolást. Az ilyen felülvizsgálati eljárás a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a negatív kilátásnál jóval erőteljesebb jelzés arra, hogy a hitelminősítő az érintett adósosztályzat rontására készül.

Ha az S&P a felülvizsgálat január közepén esedékes befejezése után úgy dönt, hogy átsorolja Oroszországot a spekulatív kategóriába, és ezután a Fitch Ratings is így tesz, azzal az orosz szuverén adósság megítélése a befektetési alapok szempontjából is spekulatív kategóriájúvá válna. Az intézményi befektetők ugyanis általában két nemzetközi hitelminősítő ajánlásait veszik figyelembe annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós befektetésre ajánlottnak tekinthető-e, vagy sem. Ha Oroszország két hitelminősítőnél is elvesztené befektetési ajánlású besorolását, az további tőkekivonást eredményezhetne az orosz állampapírokból, sok befektetési alapkezelő cég szabályzata ugyanis tiltja spekulatív minősítésű adósság tartását a portfoliókban.

A Fitch indoklásában kiemelte azt az előrejelzését, hogy az orosz hazai össztermék (GDP) az idén 4 százalékkal zuhan. A ház eddig 1,5 százalékos orosz GDP-csökkenést várt 2015-re. A Fitch elemzői szerint elképzelhető, hogy 2017-ig nem is lesz növekedés az orosz gazdaságban. Ezt más nagy londoni házak is jósolják.

A Moody's Investors Service hitelminősítő például immár kétévi folyamatos és mély recessziót vár Oroszországban: a cég londoni elemzői 2015-ben 5,5 százalékos, 2016-ban 3 százalékos orosz GDP-visszaesést jósolnak.

A Capital Economics 2015-re az orosz GDP-érték 5 százalékos csökkenésével számol. Ez a prognózis azonban mediánérték, ugyanis a cég közgazdászai által részletesen kidolgozott különböző forgatókönyv-változatokban - a felvázolt makrogazdasági folyamatoktól függően - az orosz hazai össztermék 2-8 százalék közötti idei zuhanása szerepel.

A pénteki leminősítéshez fűzött elemzésében a Fitch hangsúlyozta, hogy az olajárak meredek esésével láthatóvá vált a szoros kapcsolat az orosz gazdaság növekedése és a nyersolaj mindenkori világpiaci árfolyama között.

A Fitch elemzői közölték: 2015 egészére átlagosan 70 dolláros hordónkénti olajárat várnak a korábbi előrejelzésükben szereplő 100 dollár helyett. Ha az olajárak még a mostani prognózisnál is jóval alacsonyabbra süllyednének, az még mélyebb oroszországi recessziót és még feszesebb közfinanszírozási helyzetet okozhat, komoly mértékben szűkítve az orosz kormány mozgásterét - áll a hitelminősítő elemzésében.

A Fitch kiemeli, hogy az energiahordozó-termékek az orosz áruexport csaknem 70 százalékát és a szövetségi szintű költségvetési bevételek 50 százalékát adják. A hitelminősítő azzal számol, hogy az orosz devizatartalék 2015 végéig 315 milliárd dollárra apad. A cég ezt az előrejelzését arra a várakozására alapozza, hogy az idén nem javul Oroszország hozzáférése a nemzetközi tőkepiacokhoz, és a nettó magántőke-kiáramlás eléri a 130 milliárd dollárt.

A Fitch elemzői hangsúlyozzák, hogy a tavaly év végi 390 milliárd dolláros - az egy évvel azelőttinél 120 milliárd dollárral kisebb - orosz devizatartalék alacsonyabb volt a cég által korábban az idei év végére várt szintnél is. A hitelminősítő eddigi előrejelzései 400 milliárd dolláros tartalékot valószínűsítettek 2015 végére.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!