4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Viszonylag kis mértékű, 0,5 százalékos reálbér-növekedés várható idén a Hay Group jövedelemszint-felmérése szerint, jövőre pedig ennél valamennyivel nagyobb, 1,3 százalékos emelkedésre számíthatunk. Előreláthatólag növekszik a cafetéria rendszer népszerűsége is a vállalatok körében, derül ki az mfor.hu tudósításából.

Többet költhetünk

Kis arányú reálbér-növekedést vár a Hay Group vezetési tanácsadó cég. Jövedelemszint-felmérésük szerint ugyanis 6,7 százalékos átlagos emelésre lehet számítani 2008-ban 6,3 százalékos infláció mellett. Jövőre a tervezett béremelés kisebb mértékű, 5,9 százalékos lesz, ugyanakkor alacsonyabb, 4,6 százalékos infláció várható, vagyis reálértékben 1,3 százalékkal növekedhetnek a fizetések.

A munkaköri kategóriák között jelentősebb különbségeket nem tapasztaltak a béremelkedést illetően. Az irodai alkalmazottak fizetése növekedhet a legnagyobb mértékben, 6,9 százalékkal 2008-ban, a felsővezetőknél a legkisebb, 6,4 százalékos az emelkedés.

Továbbra is az informatikusok keresnek a legjobban

A vállalat megvizsgálta azt is, mennyiben tér el az egyes ágazatok munkavállalóinak átlagos fizetése az összes szektor fizetési átlagához viszonyítva. Eszerint a gáz- és olajiparban mérték a legnagyobb pozitív irányú változást, 25 százalékot.

Az átlagnál jobb kereseteket tapasztaltak - csökkenő sorrendben - a pénzügyi, az ICT (informatikai és telekommunikációs), az SSC (szolgáltatóipar), az FMCG szektorokban, illetve a gyógyszeriparban. Kevésbé lehet jó fizetésekhez jutni az iparban, a kiskereskedelemben és a közüzemi szektorban.

A munkaköröket tekintve idén is az informatikusok állnak az élen, ők jutottak a legmagasabb fizetésekhez. Őket követik a marketingesek, az értékesítők, a pénzügyesek és az adminisztrációs munkatársak. Az átlagnál rosszabbul keresnek a hr-esek, az ügyfélszolgálatosok, a logisztikai és a műszaki munkatársak, a termelésben dolgozók, míg a sort a minőségügyi szakemberek zárják. Tavalyhoz képest jelentősebb átrendeződést nem mutat ez a kép, az átlagnál nagyobb mértékű fizetés-emelkedés csak a műszaki dolgozóknál tapasztalható.

Átlagfizetések: Budapest és környéke mindent visz

Régiós összehasonlításban Közép-Magyarország áll az élen, Budapesten és környékén 7,4 százalékkal jobbak a fizetések az országos átlagnál. Közép-Dunántúlon már mínusz 8,8 százalékos ez az arány, míg Nyugat-Dunántúlon már 12,6 százalékkal kisebbek a bérek a középértéket tekintve. A sor végén Észak-Alföld kullog: Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 16,8 százalékkal kisebb jövedelemhez jutnak a munkavállalók.

Mi lesz a juttatásokkal?

A kutatás kitért arra is, melyek voltak idén a legnépszerűbb juttatások. Eszerint mobiltelefont, továbbképzést és vállalati gépkocsit adott alkalmazottainak a legtöbb cég, míg a cafeteria (vagyis az a rugalmas juttatási rendszer, amely esetében egy listából választhatnak a dolgozók) a középmezőnyben található, a megkérdezett cégek 63,8 százaléka nyújtja ezt a lehetőséget.

A vállalati gépkocsik esetében még mindig a vásárlás a legnépszerűbb beszerzési forma, 46 százalékban ily módon jutnak hozzá a cégek. Ugyanakkor ez az arány folyamatosan csökken, és a cégek egyre inkább a lízingcégeket, illetve a tartós bérletet választják.

Érdekesség, hogy az értékesítők minden szinten nagyobb értékű gépkocsihoz juthatnak: a vezetőknél akár egymilliós is lehet a különbség. (A nem értékesítők autója átlagban hat-, míg az értékesítőké hétmillió forintot ér.)

A cafeteria rendszert működtető vállalatok aránya jövőre tovább emelkedhet 80,7 százalékra, bár ez a Hay Group szakértői szerint jelentősen függ attól, sor kerül-e a juttatások megadóztatására. Idén egyébként a cafeteria keretösszege 11,5 százalékkal növekedett az előző évhez képest.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!