5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már az év közepétől fizethetünk a telefonálás és sms-küldés után, jövőre pedig a kgfb-biztosítások mellett újabb biztosítástípusokat is megadóztatna a kormány - derül ki a hétfőn a kormány oldalán megjelent dokumentumból. Mfor.hu-háttér.

"A Magyar Kormány elfogadta a „Következő lépés, Széll Kálmán Terv 2.0” programot, amelynek része a Brüsszelbe mai napon elküldött Konvergencia Program és Nemzeti Reform Program" - olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium által küldött közleményben.

Az elmúlt napokban már több információ is napvilágot látott a kormány által bevezetni tervezett újabb adónemekkel kapcsolatban, melyeket a most közzétett dokumentum konkretizál. "Az államháztartás egyensúlyát a költségvetés bevételi oldalán alapvetően öt új adóintézkedés bevezetése biztosítja. Az intézkedések kialakításakor a kormány nagy hangsúlyt helyez arra, hogy azok folyományaként elsősorban az indirekt, fogyasztási/forgalmi típusú adók súlya növekedjen" - olvasható a dokumentumban.

0,1 százalékos pénzügyi tranzakciós adó

Orbán Viktor másfél hete még úgy nyilatkozott, hogy "nem kell félni", hiszen az új adó mértéke nem lehet több egy ezreléknél. A közzétett dokumentum szerint 0,1 százalékos lesz az adó általános kulcsa. "Előnye, hogy rendkívül széles adóalapot terhel, így igen alacsony kulcs mellett is jelentős költségvetési bevételt eredményez. Az adó elkerülésének visszaszorítása érdekében az adó bevezetésével párhuzamosan sor kerül az elektronikus fizetésre ösztönző adóelemek és intézkedések bevezetésére is" - olvasható a magyarázat a dokumentumban.

Az adó kiterjedne a lakossági és vállalati banki, illetve postai tranzakciókra egyaránt: így a készpénzfelvételre és befizetésre, a gazdasági szereplők banki átutalásaira, a csoportos beszedésekre, a bankkártyás vásárlásokra és a postai pénzforgalmi tranzakciókra. Az adó bevezetéséből 130-228 milliárd forint bevételt vár a kormány. A 130 milliárd forintos bevétel eléréséhez az adó tranzakciónkénti értékét nem kevesebb, mint 30 ezer forintban maximálják

Távközlési szolgáltatási adó - telefonadó

Múlt héten keltett nagy visszhangot a telefon- és internetadó ötlete, melyet a hír megjelenése napján sem az NGM, sem pedig az érintett cégek nem kívántak kommentálni, ám Nyitrai Zsolt, miniszterelnökségi biztos a Facebook oldalán megjelentett kommentárjában úgy fogalmazott: biztos, hogy nem lesz internetadó.

Az újabb Széll Kálmán Terv alapján internetadó tényleg nem lesz, a telefonadó ötletét viszont nem vetette el a kormány. Olyannyira nem, hogy a 2012-es költségvetés egyensúlyának biztosítása érdekében az adónem már az idei év közepétől bevezetésre kerülne a dokumentum szerint. "Az adó általánosan minden megkezdett perc és elküldött SMS/MMS után 2 forint. Az adónem bevezetése 2012-ben várakozásaink szerint 30 milliárd forint, 2013-tól 52 milliárd forint többletbevételt eredményez éves szinten".

Továbbra is marad az energiaszektorra kivetett sarc

Az eredeti terveknek megfelelően 2012-ben kivezetésre kerül az energiaszektorra 2010-ben kivetett ágazati különadó, amelyből a költségvetésnek a tavalyi évben 99 milliárd forint bevétele származott. A jelenlegi 8 százaléknál magasabb, 16 százalékos kulccsal továbbra is fennmarad ugyanakkor az energiaellátók 2009-ben bevezetett jövedelemadója, ami a társasági adóétól csak kismértékben eltérő alapra került kivetésre. Az adóalap szélesítése érdekében az adónem egyes további közműszolgáltatásokra is kiterjesztésre kerül - ám erről bővebb információ nem szerepel a dokumentumban. Az adónem megtartása a kormány szerint 55 milliárd forintos többletbevételt eredményez.

Adó a biztosításokra - nem csak a kgfb-kre

A kormány szándékai szerint a biztosítókra jelenleg kivetett három adónem (pénzügyi szervezetek különadója, baleseti adó, tűzvédelmi hozzájárulás) kiváltására új, egységes biztosítási adó kerül bevezetésre. Az új adó alól lényegében csak az életbiztosítások mentesülnének, hiszen véleményük szerint ezzel a hosszú távú megtakarítást ösztönzi és az öngondoskodást. Nem mentesülnek az adó alól viszont a vagyoni- és balesetbiztosítások, melyekre 10 százalékos adókulcs lépne életbe, a casco biztosítások esetében 15 százalékos kulcsot kívánnak meghatározni, és természetesen továbbra is maradna a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításokra kivetett 30 százalékos adókulcs. Az átalakításból 15 milliárd forintos többletbevételt remélnek.

Fordított áfa, és megszűnő adók

A bevételnövekedés reményében a kormány 2012. július 1-től bevezeti a fordított adózást a gabona- és olajosmag- és fehérjenövény szektorban. A lépéstől az idei évre 10 milliárd, 2013-tól pedig évi 15 milliárd forintos többletbevételt remélnek.

A Széll Kálmán Terv számokban

A fentiek mellett a kisadók számát is csökkenteni kívánják az adórendszer egyszerűsítése érdekében. Ennek során olyan adók szűnnének meg, melyek nem hoznak jelentős bevételt, viszont szignifikáns adminisztrációs terhet jelentenek. Ennek keretén belül megszüntetik a gyógyszertárak szolidaritási adóját, a magánszemélyek 98 százalékos különadóját és a katasztrófavédelmi hozzájárulást, melyek összességében mintegy 2 milliárd forint kiesést jelentenek.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!