4p

Lengyelország akár jövő márciusban beléphet az euróövezeti csatlakozás előtt kötelező ERM-II. átváltási rendszerbe, hogy lehetséges legyen a 2011-re tervezett eurótagság, bár ez utóbbi "ambiciózus" célkitűzés, áll a Moody's Investors Service kedden Londonban kiadott elemzésében.

A lengyel gazdaságról összeállított éves jelentésében a nemzetközi hitelminősítő azt írta: egyéb tényezők mellett Lengyelország gazdaságának nagy mérete az egyik oka annak, hogy az ország teljesítménye az utóbbi tíz évben elmaradt a térségbeli átlagtól.

Ugyanakkor a lengyel gazdaság kevésbé nyitott jellege azt is jelenti, hogy a külső tényezők kisebb mértékben hatnak. Ezt mutatja, hogy a GDP-arányos lengyel folyómérleg-hiány éves átlagban, a 2003-2007 közötti időszakban 3,0 százalék volt, miközben Magyarországé 6,8 százalék, Szlovákiáé 5,2 százalék, a balti köztársaságoké és Bulgáriáé pedig egyaránt 13 százalék.

A Moody's szerint a jelenlegi globális helyzetben Lengyelország "eddigi gyengeségei erősséggé válhatnak". A lengyel gazdasági konvergencia-folyamat utolérheti a térség más országaiét: mialatt a többiek - például Magyarország és a baltiak - megtorpantak, a lengyel gazdaság az elmúlt egy évben erősebb teljesítményt mutatott. A GDP-növekedés robusztus ütemű volt, a foglalkoztatottság növekedett, ami számos, korábban külföldön szerencsét próbáló lengyel munkavállalót vonzott haza, áll a Moody's keddi elemzésében.

Ezt már más londoni elemzők is megállapították. Az Institute for Public Policy Research (IPPR) nevű vezető londoni kutatóintézet már a nyár elején közölte, hogy felmérése szerint a 2004-es EU-bővítés óta munkavállalási céllal Nagy-Britanniába érkezett 800 ezer kelet-európai fele - nem utolsósorban a gyorsan romló brit gazdasági kilátások és a font jelentős gyengülése miatt - már hazament, és ezzel együtt meredeken csökken az újonnan érkezők száma.

A Nagy-Britanniában munkát vállaló kelet-európaiak kétharmada lengyel.

A Moody's keddi elemzése szerint a globális likviditási válság és a nyomában járó recesszió hatásait Lengyelország sem tudja kivédeni, ám az egyensúlytalanságok kisebb mérete és a nagyobb függés a belső kereslettől jó eséllyel enyhíteni fogja a legsúlyosabb következményeket, és az ország valószínűleg elkerüli a komolyabb visszaesést.

A hitelminősítő felidézi, hogy a lengyel kormányfő "kampányt indított" a 2011-es eurócsatlakozás érdekében. A Moody's szerint lehetséges Lengyelország csatlakozása az euróövezethez 2011-ben vagy 2012-ben, ám ez "politikailag és gazdaságilag egyaránt ambiciózus" terv, és az országnak 2009 elején be kell lépnie az ERM-II. árfolyamrendszerbe, hogy meglegyen az eurócsatlakozás előtt kötelező kétévi tagság.

Más nagy londoni házak nem tartják kizártnak, hogy jövőre Lengyelország és Magyarország is az ERM-II. tagja lesz.

A BNP Paribas bankcsoport nemrégiben azt valószínűsítette, hogy Lengyelország 2009 elején belép az átváltási mechanizmusba, és a lengyel példa "a magyarokat is arra sarkallhatja", hogy gyorsítsák az eurócsatlakozási folyamatot.

A BNP Paribas elemzői szerint a magyar hatóságok megvárják, amíg a forintárfolyam stabilizálódik. A ház ezt figyelembe véve azzal számol, hogy Magyarország 2009 második felében szintén belép az ERM-II. rendszerbe.

A Goldman Sachs alapeseti forgatókönyve is az, hogy Lengyelország és "valószínűleg" Magyarország jövőre belép az ERM-II.-be, és Lengyelország 2012-ben, Magyarország pedig 2013-ban bevezetheti az eurót.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői, akik a múlt hét elején Budapesten tettek tájékozódó látogatást, erről kiadott londoni összefoglalójukban azt írták: a magyar kormányzati makroelőrejelzések általánosságban "összeegyeztethetőnek tűnnek" a jövő évi magyar ERM-II.-belépéssel, és a 2012. január 1-jei euróövezeti csatlakozással. A JP Morgan megjegyezte ugyanakkor, hogy ezek a dátumok a cég elemzőinek budapesti találkozóin "nem hangzottak el egyértelműen".

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő több európai feltörekvő térségi elemzésében annak a véleményének adott hangot, hogy Szlovákia jövő évi felvétele után három év szünet következik az euróövezet bővítésében.

Citybeli elemzői körökben az eddigi konszenzus Magyarország 2014-es euróövezeti belépését valószínűsítette.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!