3p

A Bank of England (BoE) csütörtökön - idei utolsó kamatdöntő ülésén - változatlan szinten, 0,5 százalékos történelmi mélyponton hagyta alapkamatát, és a brit gazdaságba juttatott eddigi 200 milliárd fonton felül nem jelentett be újabb élénkítő célú pénzinjekciót, vagyis mennyiségi enyhítést sem. Mindkét döntés megfelelt az előzetes várakozásoknak.

A brit jegybank - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság központi bankja - tavaly március óta tartja fél százalékon irányadó kamatát, de már a tavaly januári fél százalékpontos csökkentéssel kialakult akkori, 1,50 százalékos kamatszint is történelmi mélypont volt, az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban ugyanis soha nem süllyedt 2 százalék alá.

A brit gazdaság rekordhosszúságú, hat negyedévig tartó recesszió után a tavalyi utolsó negyedévben kezdett ismét növekedni. A brit recesszió mélységi rekordot is döntött: a 2008-ban mért legutóbbi csúcspont és az elmúlt ciklus mélypontja között összesen 6,4 százalékkal zuhant a brit GDP-érték.

A londoni elemzői közösségben mindazonáltal most már felmerült az esetleges kamatszigorítás lehetősége is, elsősorban a célszintet folyamatosan meghaladó éves infláció miatt. A brit kormány jelenleg azt írja elő a félfüggetlen Bank of Englandnek, hogy 2,0 százalékos tizenkét havi inflációs célt kövessen. Ha ettől lefelé vagy felfelé egy százalékpontnál nagyobb mértékben eltér az éves infláció, a jegybank vezetője levélben köteles magyarázatot adni a pénzügyminiszternek, így Mervyn King bankkormányzónak az idén egy kivételével mindegyik hónapban tollat kellett ragadnia a célnál jóval magasabb inflációs adatok miatt.

Az októberben mért éves infláció például 3,2 százalék, a szeptemberi 3,1 százalék volt Nagy-Britanniában.

Egyes elemzői vélemények szerint ugyanakkor ennek nem elsősorban a monetáris, hanem inkább a költségvetési politika az oka.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi tanácsadó cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) a Bank of England monetáris tanácsának csütörtöki ülése után kiadott gyorselemzésében úgy számolt, hogy októberben a közvetett adóhatások kiszűrésével mindössze 1,6 százalék volt a fogyasztói szintű árinfláció. A ház szerint "nem biztos", hogy ebben a helyzetben "a kamatemelés lenne a legjobb gyógymód" a jelenlegi inflációs hullámra.

A CEBR szerint emellett korai lenne messzemenő következtetéseket levonni a vártnál élénkebb brit gazdasági fellendülésből is, mivel ennek legtöbb tényezője csak átmeneti, például az üzleti szféra raktárkészlet-ciklusának átfordulása, vagy az építőipar "fenntarthatatlanul erős" növekedése.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!