4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Orbánék jövőképe szerint 2030-ra hazánk meghaladja majd az EU átlagos fejlettségét, fogyasztási szintjét és életminőségét. Mfor.hu-tudósítás.

Voltak gazdaságfilozófiai eltérések a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Unió és a magyar kormány között a nyári tárgyalásokon – vallotta be a nemzetgazdasági miniszter a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) pénteki csúcstalálkozóján. Matolcsy szerint a megszakadt tárgyalások ellenére hazánk továbbra is stratégiai partnere marad az IMF-nek, de új hitelszerződésre nincs szükség.

Fejünk felett lóg a W

„Már-már úgy tűnt a globális gazdaságban, hogy megindult a fellendülés, azonban most mindenhol megtorpanás látszik. Jelenleg a fejünk felett lóg a W-alakú recesszió esélye, erre fel kell készülnünk” – mondta előadásában a nemzetgazdasági miniszter.

Matolcsy hozzátette: a magyar kormány csak 2013-tól vár ismét dinamikus, fenntartható növekedést, addig a külső környezet visszaesések és kisebb fellendülések váltakozásából állhat.

A miniszter szerint a korábbi modell megbukott nem csak Magyarországon, hanem az egész világon. Többé nem lehet egy lábon álló gazdaságpolitikát építeni, és nem lehet csak a globális tőke felhasználására építeni a hazai vállalkozások háttérbe szorítása mellett. „Az új kormány nagyon bátor választ adott: nem túlélési gazdaságpolitikát kell folytatni, hanem a jövő megnyerésére kell koncentrálni” – hangsúlyozta Matolcsy.

„Magyarország túl van a gazdasági, pénzügyi, lélektani mélyponton, de a fenntartható növekedés időszaka még nem jött el, ahhoz további lépésekre van szükség” – emelte ki a miniszter.

Voltak ellentétek az IMF-fel

Előadásában Matolcsy György elismerte, hogy a nyári tárgyalásokon voltak gazdaságfilozófiai eltérések az IMF, az EU és a magyar kormány között. „A két szervezet létfontosságú segítséget nyújtott Magyarország számára 2008 őszén, enélkül gazdasági összeomlás lett volna a vége. A jelenlegi szerződés azonban októberben lejár, a kormány nem akar új megállapodást kötni” – szögezte le a miniszter.

A nyári tárgyalásokon a kormány úgy gondolta, hogy a vállalásaink csak a hiányra vonatkoznak, az IMF és az EU képviselői viszont azt hitték, hogy a magyar gazdaságpolitika minden kérdésébe beleszólhatnak, ebből származott az említett eltérés a vélemények között – tette hozzá a nemzetgazdasági miniszter.

A véleménykülönbségek ellenére hazánk továbbra is stratégiai partnere marad a Valutaalapnak és az Uniónak, októberben lesz egy újabb tárgyalás, azonban nem egy új hitelszerződésről lesz szó.

Matolcsy György szerint hazánknak azért nincs szüksége új hitelmegállapodásra, mert a költségvetési hiány 2013-ig finanszírozható a piacról. „Annak van szüksége új szerződésre, aki nem bízik magában és a piacokban” – mondta.

A nemzetgazdasági miniszter sokadszor is hangsúlyozta, hogy hazánk tartani fogja a vállalt 2010-es hiánycélt 3,8 százalékon, ehhez szükség volt az első akciótervben bejelentett 1,3 százalékos kiigazításra.

2030-ra jobban élünk majd, mint Nyugat-Európa

A kormány jövőképe szerint 2030-ra Magyarország meghaladja majd az EU átlagos fejlettségét, fogyasztási szintjét és életminőségét. Ez ambiciózus program, de más országoknak az elmúlt években már sikerült teljesíteniük.

A miniszter szerint a következő évek stratégiája arról fog szólni, hogy pozitív fordulatokat hajt végre a kormány, melyek ehhez a fellendüléshez szükségesek. Fiskális gazdaságélénkítésre azonban egyáltalán nincs lehetőség, a kormány semmi olyan eszközhöz nem tud nyúlni, mely a hiányt növeli.

„Ez a félév a pénzügyi stabilizáció jegyében telik, tartani kell a 3,8 százalékos hiányt, közben viszont okosan élénkíteni kell, ahol lehet. Utána jönnek az átfogó strukturális reformok, 2011-2012-ben ezekkel a reformokkal fog nyerni Magyarország, a harmadik szakasz pedig 2013 elejétől a nagy fordulatok elindulása” – vázolta fel a forgatókönyvet Matolcsy.

A strukturális reformokat illetően a miniszter kifejtette: a következő két évben 10-15 ilyen reformra van szükség, melyekhez eléggé elszánta kormány. Ehhez vissza kell nyerni a befektetők és a magyar háztartások bizalmát, többek között erről szólt az első gazdasági akcióterv és a jövőben is mindent ennek rendelnek alá.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!