4p

A legfrissebb adatokból Matolcsyék a számukra kedvező adatokat ragadták ki, ha azonban kicsit mélyebben nézzük meg az adatsorokat, akkor nem 25 ezer fős növekedés, hanem sokkal inkább létszámcsökkenés mutatkozik. Mfor.hu-háttér.

25 ezerrel több foglalkoztatott?

"A január – decemberi időszakban továbbra is jelentős mértékben, 25 ezer fővel emelkedett a versenyszférában alkalmazottak száma a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, míg a költségvetési intézményekben létszám csökkenés mutatkozott" - olvasható az NGM közleményének első sorában rögtön. (Mfor.hu-szerk.: visszakerestünk pár korábbi NGM-s közleményt is, hogy esetleg nem minden hónapban ugyanazt az adatot emelik ki. Szeptemberben havi szintű éves változás emeltek ki, de volt olyan hónap is, amikor nem találtunk közleményt a minisztériumtól.)

A KSH keddi gyorsjelentése szerint 2011. január-december időszakában átlagosan 1,851 millióan dolgoztak havonta a versenyszférában, ami 25 ezer fővel magasabb, mint 2010. január-december időszak átlaga. Ha azonban más szemszögből vizsgáljuk meg a változásokat, amit az alábbi grafikonunk is szemléltet, látható, hogy a trend nem a létszámbővülést támasztja alá. 2011 tavaszától kezdve ugyanis lassul a foglalkoztatottak számának bővülése, ami év végére már egyenesen csökkenésbe fordult át. 2011 decemberében az előző év azonos hónapjához képest egyébként 5 ezer fővel kevesebben dolgoztak a versenyszférában. (Ugyanakkor érdekes, hogy a szellemi foglalkozásúak száma 12 ezer fővel gyarapodott, miközben a fizikai munkát végzőké 18 ezerrel csökkent.)

Sőt, a tavaly januári, vagyis év eleji adat, ha kevéssel is, de magasabb volt, mint a decemberi létszám, míg az egy hónap alatt történt változás szintén csökkenő trendet mutat.  A versenyszféra alkalmazotti létszáma novemberről decemberre 29 ezer fővel csökkent. Hasonló tendencia volt egyébként 2010 november-decemberében is, bár akkor a csökkenés mindössze 18 ezer fős volt, tehát a tavaly év végi nagymértékű mérséklődés csak részben indokolható szezonális hatásokkal.

Ha nemzetgazdasági szinten vizsgáljuk meg a hó/hó változásokat, akkor az látható, hogy tavaly decemberben 43 ezer fővel csökkent az alkalmazásban állók létszáma - ilyen mértékű csökkenésre egyébként az év folyamán egyetlen egyszer sem volt példa. 

Közmunka helyett a piaci folyamatok csökkentették a létszámot

Másik érdekes pontja a közleménynek a következő mondat: "Az 5 főnél nagyobb vállalatok, valamint a közszféra 2011 decemberében 2,663 millió főt foglalkoztatott, amely 1,2 százalékkal alacsonyabb a tavaly ilyenkor mért szinthez képest. Ennek oka a közszféra csökkenése: kifutott a korábbi közfoglalkoztatási program, ezért létszámcsökkenés mutatkozott (az új közmunkaprogramok hatása még korlátozottan érzékelhető)" - magyarázza az NGM a megjelent statisztikai adatokat.

Vagyis a tavaly decemberi 2,663 millió alkalmazásban állók létszáma előző év azonos időszakához képest 34 ezer fővel volt kevesebb, mint 2010 decemberében. Mivel a közmunkások száma ebben az időszakban 11 500 fővel 61 ezerre csökkent, "sántít" az NGM magyarázata. Tehát az alkalmazásban állók teljes létszámához döntő többségben nem a közmunkaprogramok járultak hozzá: mint fentebb láttuk, 5000 fővel csökkent egy év alatt a versenyszféra létszáma, ez pedig azt jelenti, hogy 17 500 dolgozó a közszférából, de nem a közmunkások közül került elbocsátásra.

Béremelkedés csak a bázishatások miatt

A várakozásoknál sokkal nagyobb mértékben emelkedtek hazánkban a bruttó bérek tavaly decemberben: nemzetgazdasági szinten a 231 628 forintos átlag 10,1 százalékkal magasabb, mint előző év azonos időszakában, a versenyszféra 240 148 forintos bruttója 9,5, a közszféra 212 684 forintja pedig 10,7 százalékos növekedést mutat.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a kiemelkedő ütemű bérnövekedés kizárólag bázishatásnak köszönhető, mivel az egykulcsos szja bevezetése miatt a munkáltatók 2010 decemberéről 2011. januárra halasztották a bónuszok és prémiumok kifizetését, így a bázis kifejezetten alacsony volt (emiatt viszont a januári adat fog alacsony bérnövekedést mutatni). A bónuszfizetések nélküli rendszeres bérnövekedés a versenyszférában ugyanakkor 5,1 százalékra lassult az előző havi 5,4 százalékról. A nettó bérek 11,4 százalékkal nőttek, ami a tavaly decemberi 4,1 százalékos inflációval korrigálva 7 százalékot kissé meghaladó reálbér növekedést eredményez, a tavalyi évben összességében 2,4 százalékkal nőttek a reálbérek.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!