3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Ecostat „TOP-100 konjunktúra indexe” 2007 márciusában 46 százalékos volt, az előző hónaphoz viszonyítva egy százalékponttal csökkent. A hazai nagyvállalatok üzleti várakozásait szeptember óta lassan erősödő optimizmus jellemzi. A bizalmi mutatók értéke az év első négy hónapjában nyolc százalékponttal javult.

2007 márciusában a multinacionális vállalatok üzleti várakozásai lanyhábbak az előző két hónapban regisztrált mértéknél. A cégek a múlt év második felében szerzett tapasztalataik alapján saját vállalkozásuk helyzetét pozitívabban értékelik, mint a hiánycsökkentés mellett elkötelezett makrogazdaság esélyeit. A hazai makrogazdaság rövid távú esélyeiről a vélemények jelentősen változtak az utóbbi egy hónapban. A februári 44 százalékról rekordszintre, 60 százalékra emelkedett a stabilitást megjelölő cégek aránya. A nagyvállalatok öt százaléka nyilatkozott derülátón, 35 százalékuk a gazdaság helyzetében rosszabbodással számol, ami megegyezik az előző havi értékkel.

Az Ecostat előzetes felmérései szerint 2007-ben a hazai gazdaság fejlődése megfelel az euró-zónára feltételezett átlagos növekedésnek. Az Európát jellemző élénk piaci kereslet kedvező lehetőségeket teremt a kibocsátás és az export bővítésére. A háztartások fogyasztási kiadása a keresletszűkítő intézkedések hatására kissé elmarad az előző évitől. Az államháztartási deficit jelentősen csökken.

A külföldi, különösen a németországi konjunktúra felszálló pályájára építve az export kereslet bővülését várja a legnagyobb száz cég 60 százaléka, egyharmaduk stabil igényekkel kalkulál határainkon kívül. Fél éven belül a kinti piac bővülésével számol a cégek 31 százaléka, változatlanságával 63 százalékuk. Fél éven belül a belföldi kereslet élénkülésével kalkulál a nagyvállalatok 17 százaléka, az igények változatlanságát feltételezi minden második vállalkozás.

A belföldi értékesítés múlt havinál kiegyensúlyozottabb prognózisát a rendelésállomány mérsékelt ütemű változása támasztja alá. A hazai értékesítési lehetőségek javulását feltételezi a nagyvállalatok hat százaléka, piacai elvesztésétől a korábbi 54 százalékkal szemben egyharmaduk tart. Márciusban a nagyvállalatok kétharmada a jelenleg kedvező beszerzési feltételek fennmaradását, 28 százalékuk további javulását várja.

A nagyvállalatok fejlesztési elkötelezettségét jelző mutatók trendje 2006 szeptemberétől enyhén emelkedik, a havi indexek jelentős ingadozása mellett. 2007 márciusában a hazai nagyvállalatok beruházási aktivitása 56 százalékra csökkent az előző hónapok 70-80 százalékos arányáról. A szélsőséges ingadozásban a gazdasági tényezők mellet vélhetően erősödött a hangulati tényezők szerepe.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!