4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kevés országnak sikerült érdemben csökkentenie eladósodottságát az utóbbi időszakban, hazánk továbbra is dobogós ezen a téren - derül ki a szerdán közölt friss statisztikából. A második negyedévben nálunk többet csak Litvánia és Lettország tudott faragni GDP-arányos tartozásából. Mfor.hu-háttér.

Az Európai Uniót már verjük

Az eurózóna országaiban az államadósság a második negyedév végére 90 százalékra emelkedett az első negyedéves 88,2 százalékról, míg az Európai Unió 27 tagállamában 83,5 százalékról 84,9 százalékra nőtt az eladósodottsági mutató - derül ki az Eurostat szerdán közölt adataiból. A legrosszabb helyzetben továbbra is a periférián lévő országok vannak, Görögország, Olaszország és Portugália úszik leginkább az adósságban.

Magyarországnak mostanra sikerült az EU-átlag alá szorítania államadósságát, az uniós statisztikai hivatal adatai szerint nálunk a GDP 78,3 százaléka volt az államadósság a második negyedév végén. Ez 1,3 százalékkal alacsonyabb az előző negyedév értékénél és minimális mértékben marad el az egy évvel korábban mért rátától. A 80 százalék alatti aránnyal hazánk az Unió középmezőnyébe tartozik, hiszen az említett görög-olasz-portugál hármas mellett a magyarnál magasabb az ír, a belga, a francia, a brit, a ciprusi és a német adósság is.

A fentiekből az látszik, hogy szinte kizárólag dél- és nyugat-európai államok vannak nálunk jobban eladósodva, a régióban csak az osztrák adósságráta közelíti a magyart, de még a "sógorok" adata is elmarad tőlünk. Irigyelhetjük viszont a csehek 43,6 százalékos, a szlovákok 50,1 százalékos vagy a románok 35,6 százalékos adósságát. Ezeknek az országoknak most lényegesen nagyobb a mozgásterük, hiszen a válság évei alatt tudnak átmenetileg adósságot növelni a gazdaság felpörgetése érdekében.

Az Eurostat adatai szerint a magyar államadósság legnagyobb részét, a GDP 58,2 százalékát továbbra is értékpapírok teszik ki, emellett van 20 százaléknyi hitelünk. Az arányok a régiós országokban is hasonlók.

Továbbra is az élen járunk

Már a korábbi adatok is azt mutatták, hogy kevés országnak sikerült csökkentenie adósságrátáját az utóbbi időszakban, most ez a tendencia folytatódott a második negyedévben is. Március végéhez képest csak a litvánok tudtak nagyobbat vágni adósságukon arányában, náluk 2,3 százalékkal csökkent a GDP-arányos mutató, mögöttük Magyarország és Lettország holtversenyben áll 1,3 százalékkal. Emellett 0,7 százalékkal esett vissza a román és 0,3 százalékkal a bolgár adósság, míg a britek minimális mértékben tudtak faragni.

Ha év/év alapon vizsgáljuk a változásokat, akkor kiemelkedik a 8,7 százalékos görög adósságcsökkenés, ami még az idei első negyedévben végrehajtott egyszeri adósságleírás eredménye, vagyis nem tekinthető tényleges, piaci csökkenésnek. Ettől eltekintve Lettország vezet 1,5 százalékos adósságcsökkentéssel, hazánk pedig a svédekkel holtversenyben a második a 0,1 százalékos csökkenésével.

A fenti adatokból az látszik, hogy jórészt a forint erősödése okozta a magyar államadósság visszaesését, hiszen ezen kívül nem történt érdemi adósságcsökkentés, hitelvisszafizetés a második negyedévben. Persze a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) folyamatosan törlesztettük a 2008-as hitelcsomagot, de mellette forintkötvényekből rendre a terv felett adtunk el. A forinterősödést támasztják alá a Magyar Nemzeti Bank (MNB) középárfolyamra vonatkozó adatai is, melyek szerint az euróval szemben a március végi 295 körüli szintről június végére 288,22-ig erősödött a magyar deviza. Egy évvel korábban viszont még csak 268-nál állt a jegyzés, vagyis a tavalyhoz mért adósságcsökkenés a devizaárfolyam miatt lett csak 0,1 százalékos, ettől eltekintve felvehettük volna a versenyt a lettek 1,5 százalékos csökkentésével.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!