3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány az eredmények megőrzése mellett a gazdaságpolitikai prioritásokat szolgáló intézkedések következetes végrehajtásával a magyar gazdaság fejlettségi szintjének, versenyképességének további javulása nyomán fogja kitűzni Magyarország euróövezeti csatlakozásának optimális időpontját - adta tudtul csütörtöki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

A minisztérium üdvözölte, hogy a brüsszeli Európai Bizottság szerdán kiadott konvergencia jelentésében megerősítette, hogy Magyarország jó úton jár a célok elérése felé. A főszabály szerint kétévente publikált konvergencia jelentések közül ez az első, amelyik megállapítja, hogy Magyarország teljesíti az euró bevezetéséhez szükséges konvergencia kritériumok többségét - emelte ki az NGM.          

Brüsszel legújabb konvergencia jelentése azt vizsgálta, hogy az euróövezeti tagállamok eleget tesznek-e a csatlakozás követelményeinek, az úgynevezett maastrichti kritériumoknak. A jelentés idén nyolc tagállamra terjed ki: Bulgáriára, Csehországra, Horvátországra, Litvániára, Magyarországra, Lengyelországra, Romániára és Svédországra - emlékeztet a minisztérium.

A közlemény felidézi, hogy a brüsszeli  konvergencia jelentés szerint Magyarország eleget tesz az árstabilitásra vonatkozó kritériumnak, az infláció 1 százalék volt az elmúlt tizenkét hónap átlagában és ezzel elmaradt a referenciaértéknek számító 1,7 százalékos átlagtól. A bizottság elismerte, hogy Magyarország megfelel  a hosszú távú kamatlábra és a költségvetési hiányra vonatkozó követelménynek, a deficit is alacsonyabb a küszöbértéknél, az államadósság stabil, az ország nem áll túlzottdeficit-eljárás alatt.

Két másik feltétel teljesítésével adós még Magyarország - idézi fel a minisztérium a bizottság jelentését:  egyik az uniós szerződés által előírt törvényi keretek megléte. Ebből a szempontból a bizottság megítélése szerint Magyarország elsősorban a jegybanktörvény uniós joggal való összhangba hozásával adós.  A második feltétel, amit az ország nem teljesít, az árfolyam-stabilitásra vonatkozó kritérium.

Közleményében az NGM leszögezi, hogy Magyarországnak nincs céldátuma az euróövezethez történő csatlakozásra. A gazdaságpolitika középpontjában a makrogazdasági stabilitás erősítése, a fegyelmezett költségvetési gazdálkodás és az államadósság további csökkentése mellett kiemelt szerepet játszik a magyar gazdaság növekedési potenciáljának és versenyképességének a javítása és a foglalkoztatottság bővítése.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!