5p

A forint gyengülése és a devizakötvények leváltása miatt jelentősen megugró kamatkiadással számol 2013-ban a kormány - derül ki a büdzsé pénteken benyújtott tervezetéből. A legtöbb kamatot a forinthitelek után fizetjük majd, de a nemzetközi szervezeteknek is közel százmilliárd forintot kell átutalnunk kamatként. Mfor.hu-háttér.

Meglátszik a gyenge forint hatása

Az idei 1065 milliárd forintos előirányzat után jövőre 1325,5 milliárdos kamatkiadással számol a kormány, vagyis 260,5 milliárd forinttal, 24,5 százalékkal nő az erre fordítható pénz - derül ki a 2013-as költségvetés pénteken nyilvánosságra hozott tervezetéből. Emellett 15,1 milliárd forint egyéb kiadás is szerepel ezen a soron, vagyis az adóssággal kapcsolatos teljes kiadás 1340,7 milliárd forintot tehet ki. A fenti összeg mellett 99,2 milliárd forintos kamatbevétele is lehet a költségvetésnek, vagyis az adósságkezelés nettó kamatköltsége 1226,3 milliárd forint lehet 2013-ban.

A devizaadósság után fizetendő kamatkiadások 2013-ban mintegy 10 százalékkal emelkednek a 2012-es kiadásokhoz képest, 399,6 milliárd forintot tesznek ki, ami az összes kamatkiadás 30 százalékát jelenti. A lejáró devizaadósságot új devizakibocsátások refinanszírozzák, így a devizaadósság állomány lényegében nem csökken - olvasható a parlamentnek pénteken benyújtott törvényjavaslatban. Érdekesség, hogy az idei évre is ez volt a terv, de az eddigi két devizatörlesztést forintforrásokból teljesítettük. A jelek szerint most azzal számol a kormány, hogy jövőre már tudunk devizakötvényeket értékesíteni a piacon. A devizában fennálló kamatfizetés emelkedése egyébként jelentős részben a forint gyengülésének tudható be.

A devizaadósságon belül a nemzetközi szervezetektől felvett hitelek kapcsán 95,2 milliárd forintnyi kamatot kell jövőre fizetnie Magyarországnak, ebből a legnagyobb összeget az Európai Bizottságnak kell átutalnunk, ők 31,1 milliárdra tathanak igényt, de majdnem ugyanekkora összeg illeti majd meg az Európai Beruházási Bankot a fejlesztési hitelek kamataként, míg a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) 23,5 milliárd forintot kell átutalnunk. Mivel az IMF-hitel egy részét tartalékként a jegybankban helyezte el a kormány, ezért abból kamatbevétele is lesz 2013-ban, a tervek szerint ez közel 1,1 milliárd forint lehet.

A devizaadósságon belül a legtöbb kamatot az elmúlt 13 évben kibocsátott devizakötvények után kell fizetni, ez várhatóan 301,5 milliárd forint lesz 2013-ban. Ez 85,6 milliárd forintos emelkedést jelent az idei előirányzathoz képest, ennek oka a kormány szerint az, hogy 2011-2013 között magasabb összegben járnak le devizakötvények, így magasabb a bruttó kibocsátás, ráadásul azt is drágábban tudjuk eladni.

Érdekesség, hogy a mai napig fizetünk kamatot az 1924-ben a Magyar Királyság által kibocsátott úgynevezett Népszövetségi kötvények után. Ezek állománya folyamatosan csökken, a költségvetés tervezete szerint jövőre 400 ezer forintnyi kamat lesz esedékes.

Tovább folytatnák a forintra váltást

A központi költségvetés forintban fennálló adóssága után jövőre 926 milliárd forintnyi kamatot fizethetünk, ami az összes kamatkiadás 70 százalékát teszi ki - áll a költségvetési törvényben. Az összeg 180,9 milliárd forinttal magasabb az idei előirányzatnál, a kormány szerint ez két tényezőnek köszönhető: egyrészt a devizaadósság súlyának csökkentése a cél, ezért a hiányt forintkibocsátásokból finanszírozzuk jövőre, másrészt pedig az utóbbi időben a nemzetközi válság hatására megemelkedtek a forinthozamok, vagyis drágábban tudjuk finanszírozni az adósságunkat.

A forintadósságon belül az államkötvények után 753,5 milliárd forint kamatot kell fizetnie hazánknak 2013-ban, ez az összes kamatkiadás 57 százalékát teszi ki. "Az összeg a 2012-es tervnél 24,8 százalékkal nagyobb, aminek oka a finanszírozási igény növekedése miatt emelkedő kötvényállomány és a 2011-hez képest emelkedő hozamok" - olvasható a törvényjavaslatban.

A kincstárjegyek utáni kamatkiadások várható összege 137,6 milliárd forint, ez a teljes kamatkiadás 10 százalékát teszi ki. Ebből az összegből 105,9 milliárd forint a diszkont, és 31,8 milliárd forint a lakossági kincstárjegyek után fizetendő. A diszkontkincstárjegyek kamatkiadása 2013-ban jelentősen csökken, ennek oka, hogy 2012-höz képest 2013-ban kevesebb egyéves lejáratú diszkontkincstárjegy lesz. A lakossági kincstárjegyek pénzforgalmi kamatkiadása a lakossági állampapírok értékesítésének ösztönzése miatt 2012-ben gyorsan bővülő állomány hatására, illetve részben az emelkedő kamatszint miatt 91 százalékkal emelkedik 2013-ban.

Nem csak kamatot, hanem tőkét is kell törleszteni

A fentiek csak az államadósság jövő évre tervezett kamatkiadásai, emellett tőkét is kell majd törleszteni, amit a kormány új kibocsátásokból és tartalékokból tud fedezni. A jövő évi devizatörlesztésünk mintegy 1510 milliárd forintot tesz ki. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) honlapján található információk szerint jövőre 1526,4 milliárd forintnyi forintadósságunk fog lejárni, amit szintén meg kell újítanunk, vagyis összesen kicsit több mint 3000 milliárdnyi törlesztési kötelezettségünk lesz.

A kamatkiadások mellett a büdzsé tervezete 1,5 milliárd forintot irányoz elő az állampapírok értékesítését támogató kommunikációs kiadásokra, ez megegyezik az idei évre előirányzott összeggel. Erre elsősorban a lakossági papírok keresletének növelése érdekében van szükség. Emellett a magyar állampapírok nemzetközi kommunikációjára is elkülönítettek egy keretet, ugyanis a tervezett jelentős devizakötvény-kibocsátások miatt külföldön is népszerűsíteni kell hazánkat - olvasható a törvényjavaslatban.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!