4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A következő hetekben két nagy hitelminősítő ismerteti legfrissebb elemzését a magyar gazdaságról. Bár a felminősítés mellett szólnak érvek, inkább egy későbbi jobb osztályzatnak megágyazó pozitív kilátást rendelhet a magyar osztályzat mellé a Moody’s és a Fitch Ratings - derül ki Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzőjének előrejelzéséből.

Majdnem pontosan két hét múlva - október 20-án pénteken - mond újból véleményt a magyar gazdaságról az egyik legnagyobb hitelminősítő, a Moody’s. Rá két hétre - november 10-én - pedig a Fitch Ratings tesz ugyanígy. A két hitelminősítő várhatóan nem minősíti fel Magyarországot, hanem egy későbbi felminősítést valószínűsítő pozitív kilátással látja el a magyar osztályzatot - írja elemzésében Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.

Hol tartunk?
Jelenleg mindhárom nagy hitelminősítőnél (S&P, Moody’s, Fitch Ratings) a befektetési kategóriában, de annak legalacsonyabb szintjén van Magyarország, másként mondva, éppen a bóvli szint felett eggyel. Az S&P-nél “BBB mínusz” az osztályzat, amelyre pozitív kilátás vonatkozik. Az S&P idén augusztusban módosította a korábbi stabil kilátást pozitívra.

A Moody’s “Baa3”, a Fitch Ratings pedig “BBB mínuszban” tartja nyilván a magyar gazdaságot, mindkét osztályzatra a stabil kilátás van érvényben. Várhatóan ezt módosítják majd október 20-án és november 10-én pozitívra.

Bár a hitelminősítők megtehetnék, és több magyar makroadat alapján szóba jöhetne az is, hogy kilátásjavítás nélkül felminősítik Magyarországot, de várhatóan nem ez lesz a menetrend. Egyrészt ritkán csinálnak olyat ezek a cégek, hogy kihagyják stabil kilátásról pozitívra történő változtatást és egyből magasabb kategóriába sorolnak egy országot. (Igaz, erre is volt példa, a Standard&Poor’s hitelminősítő pont a magyar osztályzattal csinálta ezt 2016-ban.) Németh Dávid szerint a másik, fontosabb ok, hogy a Moody’s és a Fitch Ratings - az S&P-hez hasonlóan - óvatos marad, ezért csak a kilátáson javít. Egy esetleges felminősítéssel ugyanis még várnak a jövő évi választások miatt. Elsősorban arra kíváncsiak, hogy milyen gazdaságpolitikai lépések és irányvonalak várhatóak a következő években.

Pro és kontra
A hitelminősítők az elemzéseikben pozitívumként említhetik, hogy gyorsult a magyar gazdaság, a folyó fizetési mérleg többletes, a költségvetési hiánnyal sincs probléma, a külső adósság és az államadósság is mérséklődik. Kedvező tényezőként szerepelhet még náluk az alacsony szintre csökkenő munkanélküliség, a mérséklődő eladósodottság a magánszektorban, valamint a hitelportfólió javulása - véli Németh Dávid.
 
 
Az elemző szerint azonban a negatívumokra is kitérnek majd a hitelminősítők. Többek között arra, hogy a GDP gyorsulásában az uniós forrásokon alapuló fejlesztések kiemelkedő szerepet játszanak. A magyar gazdaság uniós pénzek nélküli potenciális növekedése 2 százalék körüli, ami nem túl erős szám. A hitelminősítők korábban utaltak arra, hogy az átláthatóságon lehetne mit javítani. Szintén negatívumként hozhatják fel, hogy a kamatkiadások nélküli egyenleg, az úgynevezett elsődleges egyenleg és a strukturális egyenleg is romlik, ez pedig mindenképpen kockázatot jelent a jövőre nézve.
A hitelminősítők az új elemzésekben szólhatnak az adósságszerkezetről is. Egyfelől a teljes adósságon belül a devizaarány csökkent, amit kedvezően értékelhetnek. Ugyanakkor problémásnak tarthatják, hogy a magyar állampapírok átlagos futamideje nem növekszik. Németh Dávid azonban hozzáfűzte, az állam törekszik arra, hogy meghosszabbítsa az átlagos futamidőt.

Áttörés
A szakember szerint a rövid távú kilátások szempontjából kétségtelenül kedvező helyzetben van a magyar gazdaság. Ahhoz, hogy Magyarország megítélése nagyban javuljon, ki kellene derülnie, hogy egy kisebb-nagyobb nemzetközi válságra hogyan reagál a magyar gazdaság, Azaz, hogy jó-e az ellenállóképessége és kedvezőtlen piaci viszonyok közepette is képes-e finanszírozni. Az igazi áttörést Németh Dávid szerint ez jelenthetné, ezt követően jöhetnének a sokkal jobb osztályzatok.
 
mfor.hu 
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!