2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Óriási értékkel bíró munkaerőtömeget fognak elveszteni a britek, ha a Brexit miatt valóban bezárják a munkaerőpiacukat a bevándorlók előtt. Más országok ugyanis csak álmodoznak ilyen minőségű emberekről.

Érdekes ábrát közölt pénteken a Financial Times, amely azt mutatja be, hogy mely európai országba milyen szakmai háttérrel rendelkező bevándorlók érkeznek, illetve utódaik mennyire lesznek képzettek. Akár az első, akár a második generációs migránsokat nézzük, Nagy-Britannia kivételezett helyzetben van, hiszen a letelepedni vágyók fele diplomás, ráadásul a korábban érkezettek gyermekei sem tűnnek naplopónak, hiszen a körükben is majd minden második felsőfokú végzettségű. Ezzel szemben a született britek körében alig haladja meg az egyharmadot a diplomások aránya.

Nehezen feltételezhető, hogy a maradás, illetve a brexit párti szavazók ilyen kérdéseket mérlegeltek volna, de ha bezárulnak az ottani munkaerőpiac kapui a bevándorlók előtt, akkor a vállalatok egy része nem fog tudni megfelelő mennyiségű és minőségű embert találni.

Ezek a legőrültebb munkák

Vannak persze nagyratörő tervek, ilyen volt néhány hete, amikor azt jelentették be, hogy néhány éven belül csak britek dolgozzanak a helyi egészségügyben. A terv szerint hazaküldenék a külföldi orvosokat és frissen kiképzett brit egészségügyi szakemberekkel pótolnák őket. Amennyiben véghezvinnék valóban a tervet, akkor az Egyesült Királyságban praktizáló közel 88 ezer orvos negyedét kellene lecserélni, illetve a külföldieket hazaküldeni. Más kérdés, hogy az európai és a brit társadalom öregedésével ez évente további több ezer főt is jelenthet.

Hozzá kell persze azt is tenni, hogy az úgynevezett hard brexit esetén, amikor megszűnik, az áruk, a tőke és a munka szabad mozgása a kontinens és az Egyesült Királyság között, cégek százai fogják bezárni angliai központjukat. A kivonuló vállalatok pedig értelemszerűen már nem fognak igényt támasztani semmilyen fajta munkaerőre.

A migráció kapcsán a britek egyébként kivételezett helyzetben vannak, hiszen a Németországba érkező bevándorlóknak csupán a negyede rendelkezik felsőfokú végzettséggel, míg Olaszország esetén még ennél is sokkal rosszabb, csupán 15 százalékos a diplomások aránya. A maga nemében tehát az sokkal meglepőbb, hogy ezekben az országokban mind a kormányzat, mind a lakosság nagyobb hányada áll pozitívan a migránsokhoz.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!