3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Új szabályozásra van szükség a devizahitelek terén Közép- és Kelet-Európában - hangsúlyozta Thomas Mirow az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke pénteken egy bécsi konferencián.

A szabályozásnak kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy a devizahitelek kockázatainak korlátot lehessen szabni - mondta.

Egy összehangolt, országokra lebontott megközelítés tűnik a legjobb eszköznek a nemzeti pénzpiacok fejlesztésére és a devizahitelezés terén - fogalmazott. Az EBRD hamarosan elkészít egy jelentést ebben a témában az úgynevezett Bécsi Kezdeményezés - az EBRD, a Nemzetközi Valutaalap és az osztrák pénzügyminisztérium közös kezdeményezésére létrejött informális európai pénzügyi fórum - felkérésére.

Hozzátette, hogy a kormányoknak kulcsszerepe van a devizahitelek arányának csökkentésében. Ez a nemzeti pénzügyi piacok fejlesztése révén, "a szuverén adósság megfelelő kezelésével" érhető el.

Mirow a bankadókkal kapcsolatban - országnevek említése nélkül - kijelentette: "hatékonyabb és ezért kívánatosabb lenne" az összehangolt cselekvés. Vannak olyan körülmények, amelyek között a banki különadók bevezetése jogos. De ha nem összehangoltan vezetik be ezeket vagy legalább néhány alapelvben nincs megegyezés, akkor "a kívánt hatás elmaradhat, helyette új "torzulások" következhetnek be" - fogalmazott.

Az adó nem őrölheti fel a bankok tőkéjét - tette hozzá. A tőke csökkenése rontja a hitelezési képességet, amire viszont szükség lenne a gazdasági fellendüléshez.

A pénzügyi és gazdasági válság egyik tanulsága Mirow szerint, hogy "ténylegesen javítani kell" a nemzetközi pénzügyi és szabályozási együttműködést.

Klaus Regling, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (ESFS) igazgatója annak a véleményének adott hangot a fórumon, hogy várhatóan nem lesz szükség a pénzügyi eszköz használatára. "Az alapvető várakozásom az, hogy nem kell kölcsönt kihelyezni a stabilitási eszközön keresztül" - mondta hozzászólásában. Regling hangsúlyozta, hogy az ESFS nem jelent megoldást, csak időt nyer a gazdasági nehézséggel küzdő országoknak, amelyeknek maguknak kell megerősíteniük gazdasági alapjaikat.

Az osztrák pénzügyminisztérium szervezésében tartott tanácskozáson egy új közép- és kelet-európai banki és gazdasági fejlődési modell lehetőségét vizsgálják. A konferencián részt vesznek a térség számos pénzügyminisztériumának illetékesei és központi banki vezetők is, Magyarországról Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyi szabályozásért felelős államtitkára.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!