4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kedd reggel jelennek meg az előzetes adatok, de vélhetően nem lesz sok okunk az örömre a gazdaság teljesítményét elnézve. Tavalyhoz képest a külkereskedelem kifejezetten gyengén muzsikált, és a fogyasztás februári visszaesése is érzékenyen érinthette a növekedést. Mfor.hu-háttér.

Már a külkereskedelemben sem bízhatunk

Az utóbbi években már hozzászokhattunk, hogy elsősorban a külkereskedelem húzza a magyar gazdaságot, hiszen a belső fogyasztás a válság kitörése óta képtelen magára találni, és beruházások sincsenek. Tavaly az egész évet tekintve 1,7 százalékkal bővült a magyar gazdaság, ezen belül a negyedik negyedéves másfél százalékos növekedés kellemes meglepetést okozott, hiszen előzetesen ennél kisebbre számítottak az elemzők. Azóta többen kifejtették, hogy a negyedik negyedéves GDP-adat megtévesztő, mivel a mezőgazdaság egyszeri kimagasló teljesítményének volt köszönhető, és a részletes adatok is ezt támasztották alá.

A keddi első negyedéves adatközlés előtt szokás szerint megpróbáljuk ha nem is megbecsülni, de legalább számba venni a növekedést befolyásoló tényezőket. Több komponenssel kapcsolatban nincsenek részadatok, így például a háztartások teljes fogyasztása, a közösségi fogyasztás és a beruházások alakulása sem jelezhető előre.

A legbiztosabban a külkereskedelem vehető számításba, hiszen havi rendszerességgel közöl adatokat a KSH, mostanra már a márciusi számok is ismertek. Az év első három hónapjában 504,8 milliárd forint volt a külkereskedelmi mérleg többlete. Ez ugyan 8,8 százalékkal magasabb a tavalyi negyedik negyedéves 464 milliárd forintnál, viszont 12,7 százalékkal elmarad a 2011 első negyedévében tapasztalt 578,1 milliárdtól. Euróban ennél is nagyobb volt a visszaesés éves alapon, az 1,7 milliárd eurós többlet 19,3 százalékkal volt alacsonyabb a tavalyinál.

A külkereskedelem nagyjából a GDP 8 százalékát teszi ki, vagyis a fenti számok ekkora súllyal esnek latba a növekedés számításakor. Az mindenesetre egyértelműen látszik, hogy az év/év alapú növekedést a külkereskedelem visszahúzta az első negyedévben, az előző negyedévhez képest viszont javult a teljesítmény. Ennek alapján minimum meglepő lenne, ha sikerülne megközelítenünk a tavalyi negyedik negyedéves 1,5 százalékos növekedési ütemet.

Fogyasztásban a február hozott negatív meglepetést


Ahogy már említettük, a fogyasztással kapcsolatban meglehetősen kevés a részletes adat, hiszen a lakossági és közösségi fogyasztásról szóló statisztikákat csak a részletes GDP-adatokkal együtt jelenteti meg a KSH. Ezért legfeljebb a kiskereskedelmi forgalom adataiból vonhatunk le valamilyen következtetést, de egyelőre azokból is csak a januári és februári számok állnak rendelkezésre.

Az év első két hónapjában az látszott, hogy mind januárban, mind pedig februárban csökkent a kiskereskedelem volumene az előző hónaphoz képest. Januárban 0,2 százalékos volt a visszaesés, majd ezt februárban még egy fél százalékos csökkenés követte. Utóbbi egyébként tavaly június óta a legrosszabb adat volt hó/hó alapon, vagyis nem beszélhetünk arról, hogy kezdene magára találni a kiskereskedelem.

Az év/év alapon mért kiskereskedelmi forgalom januárban 0,6 százalékos emelkedést mutatott, azonban a februári 1,4 százalékos visszaesés elég rendesen belerondított a képbe. Ennek alapján jó esély van arra, hogy a fogyasztás is negatív irányban befolyásolja az év/év alapon számított GDP-növekedést.

A beruházások első negyedéves alakulásáról semmilyen adat nem áll rendelkezésre, így ezt a GDP-komponenst egyáltalán nem lehet becsülni.

Összességében arra számíthatunk, hogy a tavalyi negyedik negyedév 1,5 százalékos növekedése után az idei első negyedév ennél gyengébb lesz.

Egyre többen várnak recessziót

A kormány még bizakodó az idei növekedést illetően, reményeik szerint ha kis mértékben is, de pozitív marad a magyar gazdaság teljesítménye. A szakemberek többsége azonban már nem osztja ezt az optimizmust, múlt pénteken például az Európai Bizottság változtatta a korábbi 0,5 százalékos növekedési prognózisát 0,3 százalékos visszaesésre a magyar gazdaságot illetően.

Mellettük visszaeséssel számol az OECD is, ők 0,6 százalékos csökkenést várnak a magyar gazdaságtól 2012-ben. A hazai elemzőcégek közül a GKI Gazdaságkutató a legpesszimistább, szerintük 1 százalékos visszaesés is elképzelhető, nem sokkal látja jobbnak a helyzetet a Pénzügykutató sem. Az MNB előrejelzése ugyan elmarad a kormányétól, de a jegybank legalább stagnálásra, vagy minimális növekedésre számít.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!