4p

A hitelpiaci válság nem áll meg a határokon, de más hatások érvényesülnek itthon, mint Európában vagy az Egyesült Államokban, mondta el Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) szerdai sajtóbeszélgetésén. Eközben ismét fekete napra ébredt a magyar piac: a tőzsde zuhan, a forint keddről szerda délelőttre négy-öt százalékot gyengült. Egyes elemzők már az "izlandi kategóriába" helyezik hazánkat.

Király Júlia: "Nem lesz könyű a bizalom visszaállítása" (Fotó: MTI)

Az MNB alelnöke szerint a kormány jelesre vizsgázott múlt pénteken, a pánik után sikerült megnyugtatni a befektetőket. "A legfontosabb az volt, hogy a kormány kijelentette: kész saját költekezését visszafogni a válság közepette. Korábban megnőtt az ország kockázati felára, mivel a kormányok túlköltekeztek, ezért volt fontos leszögezni, hogy a mostani kormány nem akar túlköltekezni" - emelte ki Király Júlia, majd hozzátette: "Hétvégén Washingtonban tárgyaltunk befektetőkkel, akik pozitívan fogadták a magyar kormány pénteki 12 pontját."

Biztonságban vannak a betétek

Az MNB sosem kívánta bagatellizálni a mostani válságot; másfél éve arról szól minden, hogy válság van a világban - jelentette ki az alelnök. Azonban szerinte hazánk nincs a vihar epicentrumában, bár "az oldalszél is lehet erős". "A válság nem áll meg a határokon, de más hatások érvényesülnek itthon, mint Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban" - vélekedett.

Szerinte a magyar tőkerendszer stabil, mivel az utóbbi években jövedelmezőbb volt, mint tőlünk Nyugatra, másrészt a magyar bankok kitettségei, eszközei mások, mint az Egyesült Államokban. A magyar bankoknak nincsenek kintlevőségeik úgynevezett mérgező hitelekben, amelyek miatt az amerikai bankok veszteségeket írnak le. Ezeknek köszönhetően - a jegybank alelnöke szerint - kijelenthető, hogy hazánkban egyetlen bank sincs csődközeli helyzetben, a betétek biztonságban vannak.

Totális bizalomvesztés

Király Júlia hangsúlyozta: a Lehman Brothers bedőlésével teljesen új korszak kezdődött a piacokon. "Az amerikai kormány megmutatta, milyen az, amikor veszni hagyja az egyik jelentős pénzügyi céget. Utólag kijelenthető, hogy ez nem volt jó kísérlet" - véli a szakember.

Szerinte a magyar piacon is az volt tapasztalható a múlt héten, ami a "Lehman utáni kort" jellemzi: totális bizalomvesztés és pánikreakciók. "Ez a reakció a befektetők részéről természetes volt, ilyen helyzetekben nem gondolkodik az ember" - tette hozzá.

"A múlt hét csütörtök fekete csütörtök volt a magyar piacon: a zárás előtti percekben az OTP-t spekulánsok támadták, a forint jelentősen gyengült, illetve az állampapírpiacon is gondok jelentkeztek" - mondta el a jegybank alelnöke. Úgy véli, ilyenkor a kormányoknak lépni kell, ahogy ez Európa-szerte meg is történt: bankmentő akciókat kezdtek, hogy visszaállítsák a bizalmat. "Magyarországon közösen kell visszaállítani az országba vetett bizalmat, de ez nem lesz könnyű" - magyarázta Király Júlia.

Zuhan a tőzsde szerdán, Izland-szindrómát emlegetnek

Már csak azért sem, mivel szerdán reggel ismét fekete napra ébredt a magyar piac: az OTP és a Mol több mint tíz százalékot zuhant a BÉT-en, a forint pedig a keddi 253 körüli árfolyamról 265 fölé gyengült az euróval szemben. Délután három órára a Csányi Sándor vezette bank papírjainak árfolyama 3830 forintra süllyedt, ami csaknem 14 százalékos csökkenés a keddi záróárhoz képest.

A Concorde elemzői megjegyzik, hogy az utóbbi napokban hazánknak "rossz volt a sajtója", egyre többen hasonlítják helyzetünket Izlandéhoz. (A szigetország devizája a napokban összeomlott, a legnagyobb bankokat államosították.)

A brókercég szerint Magyarország lehet a következő e sorban, mivel hasonlítunk a szigetországra abból a szempontból, hogy nagyon ki vagyunk szolgáltatva a külföldi hiteleknek, a magas adósságállományon keresztül pedig igen sebezhető gazdaságunk és így devizánk van.

Igaz, Magyarország EU-tagként, szükség esetén IMF- és EU-segítséggel a háta mögött, jóval kisebb egyensúlyhiánnyal és pénzügyi szektorral valójában közel sem olyan sebezhető, mint Izland, teszik hozzá a Concorde elemzői.

Más elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy az izlandi és a magyar valuta helyzetét nem lehet összehasonlítani. Előbbi egy hatalmas lufi volt, a bankok túl nagyra nőttek a kis gazdasághoz képest.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!