5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Immár 10 éve annak, hogy uniós tagok vagyunk. Ennek apropóján megvizsgáltuk, honnan hova is jutottunk.

2004-ben 9 ország társaságában csatlakozott Magyarország az Európai Unióhoz. Velünk együtt Ciprus, Lettország, Litvánia mellett a visegrádi országok, Csehország, Lengyelország és Szlovákia is tagállami státuszt kapott. Így nemcsak azt fogjuk a következőkben megvizsgálni, hazánk honnan hova jutott, de a három másik visegrádi ország fejlődésével is összevetjük. Alapvetően 5 olyan mutatót vizsgáltunk meg, melyet ilyen-olyan módon, de befolyásolhatott a tagállammá válásunk: vagyis a GDP-növekedést, a nominális GDP változását 2004-es bázison, a foglalkoztatási rátát, az egy főre eső GDP-t  és a nettó bér változását vásárlóerő-paritáson mérve.

Csak kicsit húz jobban a magyar gazdaság

Míg 2004-ben Lengyelország 3,6 százaléka után a magyar 4 százalékos növekedés volt a sorban az egyik legalacsonyabb bővülés, a tavalyi évben az egyik legmagasabbnak számított a magyar 1,1 százalék. Előttünk csak Lengyelország állt 1,6 százalékkal. Az, hogy a gazdasági teljesítmény bővülésének mértéke elmarad a 2004-es szinttől, a 2008-2009-es pénzügyi válsággal magyarázható.

Nagyon jól látszik, hogy mind a négy visegrádi országot igencsak megviselte az akkor beütött krach - közülük is legjobban hazánk sínylette meg a nehéz éveket. A 2009-es visszaesésünk mértéke 6,8 százalék volt, miközben Szlovákia 4,9, Csehország pedig 4,5 százalékkal csúszott vissza. Lengyelország viszont a lehető legjobban jött ki a szituációból, hiszen még a válság mélypontján is képes volt 1,6 százalékos bővülésre.

A GDP-vel kapcsolatban jól megmutatja a visegrádi négyekhez képest kialakult el/lemaradásunkat, ha megnézzük, a piaci árakon számolt nominális GDP hogyan változott 2004-es bázison. Látható, hogy jelenleg a 10 évvel ezelőtti szinthez képest mindössze 19,5 százalékkal vagyunk előrébb, miközben a cseh GDP 63, a lengyel 91, a szlovák pedig több mint a duplája a 112 százalékos növekedésnek köszönhetően. 

Viszont ahogy említettük, a 2008-as válság teljesítménycsökkenést okozott mind a 4 ország esetében, de érdekes, hogy a válság kirobbanásának éve, 2008 volt az, amikor a legjobban álltunk, hiszen a 2004-es bázison 28 százalékkal volt magasabb a megtermelt gazdasági termékünk értéke. Ám, ahogy az az alábbi grafikonon látható, régiós versenytársaink már akkor is jóval előttünk jártak. 

Az életszínvonal semmit sem javult

Az átlagos életszínvonal kifejezésére alkalmas vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP-t nézve lényegében ugyanott vagyunk, mint ahol az uniós csatlakozásunkkor. 2004-ben ugyanis az uniós átlag 63 százalékán álltunk, 2012-ben pedig a 67 százalékán. Ez egy szerény 4 százalékpontos fejlődést jelent ebben az esetben. Az csak félig árnyalja "elmaradt" helyzetünket, hogy nálunk kisebb mértékben fejlődött Csehország ebből a szempontból, viszont itt eleve jóval magasabb az életszínvonal - 2004-ben 79, tavaly 81 százaléka volt az EU-átlagnak az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson.

Sőt, ha az elmúlt 10 év változásait nézzük a visegrádi négyek esetében, megállapítható, hogy nőtt is a lemaradásunk az elmúlt időszakban. Míg az uniós csatlakozás évében még a második legjobb életszínvonalon éltek a magyar emberek, mostanra (a V4 országokat tekintve) lényegében a legrosszabbá változott az életszínvonalunk. A négy ország között ugyanis utolsó helyen állunk Lengyelországgal. Utóbbi fejlődési ütemét tekintve viszont nem lennénk meglepve, ha a 2013-as adatok arról árulkodnának, hogy a lengyelek is megelőztek minket.

A legkevésbé bővült a foglalkoztatottság

A foglalkoztatási ráta 2004 és 2013 között 1,8 százalékponttal emelkedett a 15-64 éves korcsoportban (2013-ban 58,4 százalék volt), ami a legkisebb mértékű bővülés a négy ország körében. A szlovák ráta ugyanis 3,2, a cseh 3,6, a lengyel pedig nagyon dinamikusan, 8,9 százalékponttal emelkedett.

Ha a magyar rátát a többi országéval vetjük össze, akkor látható, hogy míg a csatlakozáskor még a középmezőnyben álltunk a szlovákokkal, mára a többiek leelőztek minket, hiszen a legalacsonyabb lett a magyarok foglalkoztatása.

Egész sokat ér a magyar nettó fizetés

Az utolsó mutatónk, mellyel az uniós csatlakozás óta eltelt időszakot vizsgáljuk, az a vásárlóerő-paritáson számolt nettó bér, melyben nem is állunk annyira rosszul. Ahogy az az alábbi grafikonon is jól látható, akárcsak az uniós csatlakozásunk évében, úgy 2012-ben is a magyar nettó bér érte a második legtöbbet a cseheké után.

Ami viszont egy kicsikét árnyalja a képet, hogy az eltelt időszakban minden más országban nagyobb értéknövekedés következett be, mint nálunk, ahol 33 százalékos volt az emelkedés mértéke. A cseheknél 34, a lengyeleknél 42, a szlovákoknál pedig 48 százalékkal ért már többet a nettó, mint 2004-ben. Ha ezt a növekedési ütemet tartják a jövőben a visegrádi országok - köztük mi is -, akkor pár éven belül könnyűszerrel hagy majd le minket a lengyel és a szlovák nettó bér is.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!