4p

Nem vizsgálta Magyarország államadós-besorolását a Moody's Investors Service, így nem jelentett be osztályzatmódosítást sem a péntek éjszakára kitűzött időpontban.

A Moody's listáján Magyarország szuverén adósosztályzata így továbbra is "Ba1", felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátással. A cég által érvényben tartott magyar besorolás egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású kategória alsó szélétől.

A nemzetközi hitelminősítő az Európai Unió előírásainak megfelelően - a többi hitelminősítőhöz hasonlóan - előre összeállította az európai szuverén adósbesorolások áttekintésének idei menetrendjét, és a magyar szuverén osztályzat idei második potenciális felülvizsgálati időpontját péntekre tűzte ki, azonban péntek éjjel Londonban közölte, hogy most nem frissítette a magyar államadós-besorolást.

Ez nem is kötelező a kitűzött időpontokban. Az EU csak annak előzetes beterjesztését írja elő a hitelminősítőknek, hogy ha indokoltnak tartják az uniós szuverén adósok besorolásának felülvizsgálatát, azt az adott évben mikor kívánják végrehajtani, de azt nem, hogy a kijelölt időpontokban módosítsák is a soron következő országok adósosztályzatait vagy azok kilátását.

Menetrenden kívüli felülvizsgálatokra is van mód, olyan rendkívüli fejlemények esetén, amelyek azonnali minősítési lépést indokolnak.

Ennek alapján vonta meg Nagy-Britanniától június végén, soron kívüli intézkedéssel a hosszú futamidejű államadós-kötelezettségek lehetséges legjobb, "AAA" besorolását a Standard & Poor's, miután a brit EU-tagságról tartott népszavazáson a választók többsége arra voksolt, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból.

A Moody's idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország először március 4-én szerepelt - a cég akkor sem hajtott végre módosításokat -, legközelebb pedig november 4-én kerül sorra.

A londoni elemzői közösség többségi véleménye szerint valószínű, hogy a Moody's az idén visszaemeli Magyarországot a befektetési ajánlású államadós-osztályzati kategóriába. A citybeli elemzők zöme azonban már a pénteki felülvizsgálati időpont előtt nagyobb esélyt adott arra, hogy a Moody's ezt a novemberi felülvizsgálaton teszi meg, egyebek mellett azért, mert ez a hitelminősítő csak tavaly november óta tart érvényben felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást a magyar osztályzatra, és az egyes osztályzati kilátások kifutási ideje átlagosan 12-18 hónap.

A Morgan Stanley pénzügyi szolgáltatócsoport londoni befektetési részlegének elemzői minapi esélylatolgatásukban emellett annak a véleményüknek is hangot adtak, hogy a jövő évi magyar államháztartási hiánycél lazább költségvetési alapállást jelez. A ház elemzői azt is valószínűnek nevezték, hogy a Moody's a felminősítés előtt szeretné látni, hogyan teljesít a magyar gazdaság a brit EU-tagságról rendezett népszavazás utáni globális piaci sokk közepette.

Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings május 20-án - a három cég közül elsőként - már visszaemelte a befektetési ajánlású osztályzati sávba Magyarországot, a devizában kibocsátott hosszú lejáratú szuverén magyar adósságállomány osztályzatát az addigi "BB plusz"-ról egy fokozattal "BBB mínusz"-ra javítva. Az új osztályzat a befektetésre ajánlott kategória alapszintje.

A Moody's mellett jelenleg a Standard & Poor's is a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó, "BB plusz" szintű besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot. Az S&P magyar besorolásának kilátása stabil, és a londoni elemzők körében konszenzusos vélemény, hogy ez a cég az idén nem módosítja a magyar államadós-besorolást.

Ha azonban a Moody's novemberben a várakozásoknak megfelelően visszaemeli a magyar szuverén besorolást a befektetési ajánlású sávba, az már elég lenne ahhoz, hogy az intézményi befektetők szempontjából Magyarország az idén ismét befektetésre ajánlott adóssá váljék. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok általában két nemzetközi hitelminősítő osztályzatát veszik figyelembe annak meghatározásához, hogy az adott szuverén vagy kereskedelmi adósosztályzatot befektetésre ajánlottnak tekintik-e, vagy sem.

A Moody's osztályzatjavítása esetén a magyar szuverén befektetési termékek potenciális vásárlói köre is bővülhet, számos intézményi befektető szabályzata ugyanis kizárólag befektetési ajánlású papírok tartását engedélyezi.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!