2p

Pesszimisták és boldogtalanok a magyarok, aminél rosszabb állapotban nem sok nemzet van, derül ki egy friss felmérésből.

Az Ipsos készített egy nemzetközi felmérést, melynek célja volt meghatározni, mit gondolnak egyes nemzetek a saját és mások boldogságáról. A két kérdésből pedig a magyarok számára egyáltalán nem kedves eredmény született.

Az alábbi grafikon - melyet az ourworldindata.org tett közzé, a vízszintes tengely azt mutatja, az emberek hány százaléka vallotta magát boldognak, vagy inkább boldognak, míg a függőleges tengely azt az átlagot mutatja, hogy nemzeti szinten a válaszadók milyen arányt vártak. Egyszerűbben megfogalmazva azt mutatja meg, az emberek hány százalékra tippelték a boldogok (vagy inkább boldogok) arányát.

Jól látható, Magyarország rettentően kilóg a sorból köszönhetően annak, hogy az egyik legkisebb arányban vannak a boldogak, és saját magukról is azt gondoljuk, szinte alig akad boldog magyar az országban. Miközben ugyanis az emberek 69 százaléka vallotta magát boldognak, addig azt gondoltuk, 22 százaléknál nem lehet jobb az arány.

Hozzánk hasonló módon, kirívóan pesszimisták a dél-koreaiak és a hongkongiak, igaz a világ boldogabbik feléhez tartoznak, hiszen a válaszok alapján az emberek közel 90 százaléka vallotta magán annak.

A legoptimistább népként a kanadaiak és a norvégok nevezhetők, hiszen úgy vélték, nemzetük tagjainak 60 százaléka boldog - a valóság egyébként itt is 90 százalék körüli eredményt hozott.

Mi áll a magyar hatalmas eltérés mögött?

A felmérést végzők két lehetséges magyarázatot adnak arra, miért lehet jelentős differencia a magukat boldognak vallók és az eredményre vonatkozó tipp között.

Az egyik lehetséges magyarázat, hogy az emberek hajlamosak tévesen megítélni saját boldogságukat, így a tippelés során adott válaszok állhatnak közelebb a valódi elégedettséghez. Vagyis az emberek miközben saját helyzetüket túlbecsülik, másokról feltételezik a helyes ítéletet.

Egy másik lehetséges magyarázat, hogy miközben az emberek pozitívan ítélik meg saját helyzetüket, de negatívak tekintenek azokéra, akiket nem ismernek. Erre jó példaként említhető az a társadalmi berögzültség, miszerint az egyén a saját jövőjét és kilátásait igyekszik optimistán megítélni, arra pozitívan tekinteni, miközben mélyen pesszimisták a nemzetük vagy a világ jövőjét illetően.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!